Strana 4 z 6
- PC sestavy pro široké multimediální využití – výkon za rozumnou cenu
Pokud hledáte dostatek výkonu za rozumnou cenu a použitelnost pro všechno, včetně nejnáročnějších her a aplikací, pak vás budou zajímat sestavy kolem 20 000 korun. Připravili jsme pro vás dva základy, které vynikají skvělým poměrem cena-výkon i cena-kvalita.
- Levný a výkonný herní a multimediální základ
Za zhruba 20 000 korun včetně OS můžete dnes mít opravdu hodně. Tedy za předpokladu, že si necháte poradit a dobře vyberete. Jinak můžete také 20 000 vyhodit z okna a koupit nějaký výběhový hardware a uvolnit tak místo ve skladu mnohem novějším a lepším komponentám, které si vybere někdo chytřejší. S DDWorld.cz ale budete vy ti chytřejší …
Opět se asi budete rozhodovat mezi platformami AMD a Intel a opět platí, že Intel to s cenami dvoujádrových CPU Core i3-5 opravdu hodně přehání a ty se tak nedokáží v moderních multijádrových aplikacích vyrovnat nativně čtyřjádrovým konkurenčním procesorům AMD, ačkoliv v jiných to může být i naopak. Ve výkonu na jedno jádro je Intel jasně lepší, ale 4 jádra jsou více než 2 a to se počítá. Vzhledem k tomu, že po PC za 20tis chceme hlavně ten výkon, nemá tedy smysl o Intel platformě díky limitaci dvěma jádry v daných cenových hladinách, moc uvažovat. Tedy pokud nechcete čtyřjádro, a zde už má Intel solidní nabídku nového Core i5-760 na 2,8GHz. Solidní grafickou kartou, která vám zajistí slušný grafický výkon, je Radeon HD 5770, který stále nemá žádnou přímou konkurenci od NVIDIA-GF. Můžete mít ale za pár tisíc navrch i více …
- Domácí multimediální základ pro náročnější
Za 25 000 korun včetně OS toho už můžete mít ještě více. A tato sestava je u nás opravdu ta, kterou bychom vám nejvíce doporučili.
Pokud chcete moderní čtyřjádrový procesor od Intelu, tak nejlevnějším je Core i5-760 za cenu téměř 5000 korun. To je bohužel strašně moc a výkonově mu u AMD konkurují o 1000 levnější 4 jádrové modely a za stejnou cenu pak můžete mít mnohem zajímavější šestijádrový AMD. Jinými slovy, Intel opět nenabízí za vyšší cenu pro běžného uživatel nic moc, čím by jí bylo možné omluvit. Pokud chcete hodně taktovat, je to něco jiného a Intel je jasná volba. Pokud jde o grafický výkon, máme tady po tři čtvrtě roce změnu. Radeon HD 5850 je stále velmi silná karta, ale do cenových relací kolem 5000 korun, přibyly modely GTX 460, které rozhodně vypadají atraktivně …
- O komponentách podrobněji
Jak už bylo řečeno, souboj mezi AMD a Intel dopadá v cenových relacích do a kolem 5000 korun dost jednoznačně. Pokud by aplikace byly stále jen optimalizovány pro jedno jádro nebo maximálně dvě, Intel by měl jasně navrch, ale protože dnes už téměř každá běžná aplikace má optimalizaci na více jader, je AMD s více jádry často ve výhodě. Intel sází na svou velikost a tak se ani nesnaží cenově AMD konkurovat, jeho procesory Core i3/5 jsou jednoznačně hodně předražené a se zajímavými modely začíná až tam, kde zase AMD už nenabízí žádnou alternativu a to až nad 7000 korunami. Zejména pokud chcete moderní čtyřjádro od Intelu, tak ostrouháte, protože drahý Core i5-750 2,66GHz na svou konkurenci v podobě AMD Phenom II X6 1055T výrazně nestačil. Intel jej tak za stejnou cenu nahradil modelem Core i7-760 na frekvenci 2,8GHz, čímž krok trochu srovnal. Levnější čtyřjádrový Core i5, ale stále chybí a Core i5-750 Intel prostě zrušil, než aby ho zlevnil. A pod Core i5-760 jsou už samá dvoujádra, což je něco, co nikdo se zdravým rozumem dnes už nad 2000 korunami kupovat nebude. Pokud navíc chcete od Intelu více, nemá LGA 1156 co nabídnout a musíte koupit platformu LGA 1366 a Core i7 9xx procesor. To už jsme ale cenově úplně někde jinde …
Upozornit musíme i na nevýhodu, že když si dnes pořídíte Intel LGA 1156 platformu, tak do ní nové procesory, které v Lednu nahradí stávající Core i3/5, neosadíte, protože to není kompatibilní. U AMD ale do současných AM3 desek s vekou pravděpodobností nové procesory, které AMD uvede příští rok, osadit půjdou, byť asi ne všechny.
Jinak u základních desek doporučuji opět vybírat z trojice Gigabyte, ASUS, MSI, přičemž nemusíte nutně připlácet na TOP modely. Na AMD platformě máme i nové čipsety a opravdu hodně atraktivní deskou je GB GA-870A-UD3, která nabízí doslova všechno a za cenu pouze 2600 korun. Na platformě Intel pak máme už delší dobu P55 desky a výběr je víceméně beze změn.
Výběr grafických karet je přeci jen o něco bohatší, než před půl rokem. V cenách do 4000 korun stále nemá smysl kupovat nic než HD 5700 ATI grafiky, které jsou k dispozici i v kvalitních edicích (v tabulkách máte pár tipů). Ono tam vlastně ani nic jiného stále není. Kolem 5000 korun už se ale pohybuje Radeon HD 5830, což je osekaná HD 5870, nicméně výkonově má jen o 10-15% vyšší výkon než HD 5770, ale provozně je na tom o dost hůře. Není to tedy ideální grafika, ale ještě horší chybu byste udělali nákupem NVIDIA GTX 465. To je tragédie jménem FERMI. Osekaná GTX 470 s obřím jádrem, nabízí výkon jen lehce nad úrovní HD 5830 s příšernými provozními vlastnostmi a to za cenu mnohem výkonnějších HD 5850 grafik i více!
Ale NVIDIA v červnu konečně vydala GTX 460 modely založené na mainstreamovém čipu GF104 a to už je jiná pohádka proti GF100. Výkonově se ale jedná o slabší grafiky, než jsou GF100 modely, na druhou stranu jsou efektivnější. Existují dva modely 768MB a 1GB, liší se ve výkonu zhruba o 10%, ale také v možnostech OC a ceně. Oba jsou umístěny přesně na ceny mezi HD 5770 a HD 5850, kde AMD-ATI nechala mezeru a umístila tam nepříliš zajímavý HD 5830, který nabízí stejný výkon jako GTX 460 768MB. GTX 460 tak nabízí dobrý poměr cena-výkon, i když stále jej v tomto ohledu překonává HD 5770 a HD 5850 jim pak z blízka dýchá na záda. GTX 460 zkrátka nenabízí nic nového a nic co bychom tu už delší dobu neměly. Jsou jen doplněním konkurenční nabídky, která tu chyběla, bohužel i přes značné zpoždění nenabízí nic navíc, což by po vydání HD 6000 grafik za pár týdnů a měsíců mohlo být určující pro další vývoj.
Navíc se změnila herní situace. Zvykli jsme si na to, že si většinu her zahrajeme naplno na grafikách za 3000-4000 korun a to stále platí. Takže levná nenáročná HD 5770 je naprosto ideální grafická karta pro každého občasného hráče. Více prostě nepotřebujete ani nevyužijete, tak proč za to platit při pořízení i na provozních nákladech? Na druhou stranu pokud jste náročnější hráči a chcete hrát v 1920 rozlišení naplno s AA/AF a vším moderním, všechny moderní DX11 hry, pak vám GTX 460 stačit nebude. Už dnes některé hry naplno nezvládne, takže pokud chcete něco lepšího, je stále minimálním modelem HD 5850, která má i obří OC potenciál a dokáže překonat i HD 5870. S poklesem cen se zajímavě výkonově jeví i GTX 470, ale to jen pokud chcete taktovat, protože její výkon můžete mít se silnější OC verzí GTX 460, byť ta nebude o tolik levnější a samozřejmě další OC potenciál a výkonový potenciál už mít nebude.
GTX 460 jsou tedy dobré grafické modely a vítaná konkurence, leč pro občasného hráče zbytečně drahé a pro náročné a pro náročného hráče zase ne úplně dostatečné. Je tedy na vás, vybrat si, do jaké skupiny patříte. Na GTX 460 tedy hlavně oceňujeme fakt, že si konečně můžeme z něčeho vybírat, i když celkový finální výběr většiny zákazníků moc neovlivní. Na to by tu musely být dříve a být mnohem lepší. Pokud jste si chtěli koupit HD 5830 grafiku, určitě si kupte raději GTX 460. Pokud jste měli spadeno na HD 5750/5770 nebo HD 5850/5870, pak vydání GTX 460 na jejich pozici pranic nezměnilo. Navíc už víme, že za dva měsíce dorazí nové AMD Radeon HD 6700 grafiky a pár týdnů na to i HD 6800 grafiky a nebude opět co řešit.
Operační paměť je záležitost DDR3 modulů a to ideálně 4GB ve 2x2GB. Nemusíte vůbec připlácet a kupte ideálně solidní 1600MHz moduly s CL9 časováním. Pokud jde o pevné disky, tak poměr cena-kapacita je dobrý sledovat. Jinak na trhu už jsou i SATA6G modely, které ale přináší jen minimální nárůst výkonu proti běžným SATA3 modelům, takže není nutné se do nich hnát. Ze značek disků dnes doporučuji upřednostňovat Western Digital a Samsung modely. Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.
Velmi důležitou součástí sestav je napájecí zdroj, skříň a chlazení. Výběr kvalitního zdroje je v tomto ohledu určující. Nekupujte hodně W za málo peněz a dávejte přednost značkám jako Seasonic, Enermax, Tagan, Corsair. Tím vyřešíte i problém chlazení, protože kvalitní zdroj s vysokou účinností nespotřebovává zbytečně moc energie a tedy se zbytečně nezahřívá a pomáhá chladit i celou sestavu. Tichý chod a kvalitní chlazení ale zajistí i dobrá bedna. Nemusíme platit mnoho, CoolerMaster Elite 330 je prověřená kvalita, byť je to opravdu základní skříň, takže příplatek na kvalitní skříně kolem 2000 korun se vřele doporučuje. Na CPU nezapomeňte ale pořídit výkonnější a hlavně tišší chlazení, které vám umožní využít naplno i OC možností procesorů a desek. Taktování s nimi snad nikdy nebylo jednodušší. Pokud chcete nahnat nějaký ten FPS a také chcete opravdu kvalitní prostorový zvuk a hru, film, hudbu tedy nechcete jen vidět, ale i cítit, nesmíte zapomenout na kvalitní zvukovou kartu, která vám otevře nové obzory.
Jako doporučený OS uvádíme Windows 7 HP 64bit. Rozhodně ani neuvažujte nad 32bit verzí, která má řadu omezení, hlavně co se týká množství využitelné RAM, kdy 32bit je limitováno 3,5GB maximálně. A teď už nás čeká výprava do cenových hladin, kde už vybírají skuteční nadšenci, hráči a lidi, kteří chtějí maximální výkon, kvalitu pro všechny myslitelné aplikace.
|