Průvodce výběrem PC a Hardwaru pro každého (11/2015) - Vše aktuální pohromadě! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 02 November 2015
Přejít na obsah
Průvodce výběrem PC a Hardwaru pro každého (11/2015) - Vše aktuální pohromadě!
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Levný a smysluplný PC - Do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc!
Solidní výkon za málo peněz - multimediální PC za 15 tisíc!
PC pro multimédia a hry - poměr cena-výkon kolem 20 tisíc
PC výkon a kvalita - za rozumnou cenu kolem 30 tisíc
Vysoký výkon a kvalita - HighEnd PC za 60 tisíc
Mini-ITX PC aneb i malý PC může mít pořádný výkon!
Doporučení k výběru PC a závěr

 

 

  • PC výkon a kvalita – za rozumnou cenu kolem 30 - 40 tisíc korun

Pokud jste náročnější a chcete více multimediálního výkonu, pak jako výkonný základ za rozumnou cenu považujeme sestavy za 30 - 40 tisíc korun. Opět jsme připravili hned dvě varianty od každé platformy. Jednu pro "běžně náročné" uživatele, druhou pro nadšence do taktování a náročnější hráče.

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

  • Výkon a kvalita za rozumnou cenu  

Za cenu dnes něco přes 30 000 korun už si můžete dovolit docela dost a nebál bych se tyto sestavy označit za vůbec ty nejzajímavější pro většinu z náročnějších uživatelů.

Varianta č.1, která se sestává z procesorů a desek výborným výkonem i kvalitními deskami, bez příplatků na extra OC možnosti a schopnosti (Intel verze taktovat nejde vůbec). Prostě kvalita a výkon za rozumnou cenu, čemuž jsme přizpůsobili i zdroj atd.

Druhá varianta je o něco dražší (více než 40 tisíc), ale zato má už maximalistické až extrémní procesory, zaměřené i na OC možnosti s kvalitními OC a herními deskami a odpovídajícím zdrojem. Ano to AMD je extrém a upřímně jej moc nedoporučujeme, v této cenové kategorii už dejte přednost Intel verzi, i když je ještě dražší.

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory a desky:

AMD FX-8350 v pohodě stačí na výkon Core i5 modelů (a v některých ohledech dotahuje i slabší a stále dražší Core i7) a navíc AMD nasadilo nové agresivní ceny. Pokud jde o základní desky 990FX platforma je hodně dostupná a obsahuje prověřené kvalitní a velmi dobře vybavené modely. Výběr v této oblasti je už poněkud notoricky známý - narušil jej nový MSI 970 GAMING model, který nabízí nejnovější technologie, výbavu i zpracování známé jen ze Z170 modelů! To vše za vynikající cenu, což samozřejmě s výběrem desky dosti zamávalo (jen tahle deska nejde dát pod 220W FX-9000 procesory, tak pozor na to!).

U Intelu je výběr tedy celkem jednoduchý. Minimálně čtyřádrový procesor Core i5 , například i5-6500 vypadá fajn, ovšem je hooooodně drahý, poměrem cena-výkon úplně neohromí a FX-8370 ho výkonově v některých oblastech překonává, ale jinde je to zase naopak. Bohužel, pokud chcete normálně taktovat, tak musíte pořídit model s K, který už ale stojí dnes přes 7000 a čtyřjádro za tyhle peníze? Ne děkujeme. Core i7-6700K za více než 10 tisíc je tak jasnou volbou, ale je tak drahý, že si to mnozí hodně rozmyslí. Jako základní desky doporučujeme rozhodně výhradně Z170 modely pokud chcete taktovat, a B150 pokud ne. A výběr je opravdu velký včetně mini-ITX velikostí. Doporučujeme srovnávat výbavu a hlavně třeba kvalitu zvukové karty, kde je dost velký rozdíl.

  • Grafické karty

Vykašlete se na značky čipů a kupujte podle výhodnosti výkonu, provozních vlastností a ceny. To je naše rada ohledně výběru grafiky! Vybírat bude grafickou kartou zhruba kolem 9000 korun. Proč? Protože vyloženě střední třída grafik jako Radeon R9 380 nebo ještě slabší GTX 960 rozhodně nemá tolik výkonu, aby to pro uživatele takových sestav bylo dostatečné. Mnozí už zde totiž pokukují i po 4K monitorech. Bohužel na pořádné TOP grafiky tu také není prostor, takže si musíme vystačit s Performance segmentem, který tvoří Radeon R9 390/390X 8GB a nebo GTX 970/980 grafiky. Z rovnice nám vypadne GTX 980, která se prodává za nesmyslně vysokou cenu neodpovídající ničemu, co karta výkonem konkurující silnější R9 390X, nabízí. Zbývají nám tedy R9 390 8GB, GTX 970 "4GB" a nebo R9 390X 8GB modely ...

Z tohoto výběru se jeví jako dost zajímavá GTX 970, ovšem jen do chvíle, než se objevily problémy. Tato karta totiž nemá inzerovaných 256-bit ani 4GB a nefunguje tak. Ve skutečnosti má 224+32-bit a 3,5+0,5GB paměti, bohužel ta přídavná část vzniká ořezáním jádra je pomalá a výkon karty snižuje. V mnoha případech navíc ovlivňuje i funkčnost grafiky tak, že dochází k trhání obrazu atd. Nedá se s tím moc dělat, takové jsou parametry karty. Obecně tak důrazně doporučujeme zvážit nákup GTX 970, navíc když ani ten výkon není moc zajímavý, podpora DX12 je horší a tak dále. Ano, proti konkurenční R9 390 má sice nižší spotřebu, ale Radeon R9 390 má v základu dokonce 8GB paměti, má 512-bit sběrnici a nemá problémy s DX12 ani jiné, jaké postihují a postihovat budou GTX 970. V současné době je i R9 390 cenově nejvýhodnější volba v kategorii, takže preferujeme ten. Zajímavou možností je i plnohodnotný R9 390X, který už ale stojí 12 tisíc. Pokud byste chtěli utratit více, tak je tu GTX 980, ale ta stojí proti výkonnějšímu a modernějšímu Radeon R9 FURY bez X, který je hodně zajímavý, ale to už jsme u grafiky za 16 tisíc. A pořád nejsme na vrcholu.    

  • Operační paměti, pevné disky a další

Výběr operačních pamětí je opět jednoduchý – DDR3 1866MHz moduly se slušným časování CL9 pro AMD a DDR4 2133/2400MHz pro Intel. Samozřejmostí je kapacita 16GB konkrétně 2x 8GB aby se využil dvoukanálový řadič pamětí. Pozor na vyšší chladiče u některých modelů, počítejte s tím, že ne pod každý chladič CPU se dají bez problémů nacpat.

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita – dnes tedy 3TB model, WD RED vybíráme kvůli záruce 3 roky ve standardu a technologiím pro stálý provoz i v NAS a rozumné ceně za to všechno proti levnějším diskům stejné kapacity. Nicméně u této cenové kategorie už si můžeme dovolit pro systém použít výkonný SSD, takže jsme do sestav osadili základní 250GB model Samsung EVO 850, který za ty peníze je opravdu skvělý!

Tip DDWorld.cz: Pokud pořizujete SSD, ideálně platí, že čím kapacitně větší, tím lepší. Ačkoliv je kapacita třeba 60-90GB dostatečná pro systém, pamatujte na to, že čím více SSD naplníte, tím je pomalejší proti základu atd. Samozřejmě když přijde na finance je jasné, že si příliš vyskakovat nemůžeme a i 60GB moderní rychlé SSD je pořád SSD disk. Doporučujeme však s ohledem na současné ceny 120GB model jako minimum, 240-250GB je ale ideál.

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC - účinnost rozhodně nepodceňujte. Pro tu první variantu stačí v pohodě kvalitní 500W zdroj, pro tu druhou variantu s OC potenciálem bych doporučil minimálně kvalitní 650W zdroj. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Jako základ doporučujeme SEASONIC, kdy některého jeho OEM modely plní bez problémů kvalitativní požadavky za velmi slušné peníze. Samozřejmě volbu ještě kvalitnějších zdrojů za více peněz vám určitě vymlouvat nebudeme, ale námi zvolený model je rozhodně nejrozumnější minimální základ s rezervou. U verzí s výkonnějšími CPU i pro OC jsme lepší zdroj osadili rovnou.

Na CPU pak rozhodně doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý a výkonný chladič (pozor některé procesory se prodávají i bez BOX chlazení, takže ani nemáte jinou možnost), protože BOX rozhodně tichem nevyniká a moc dobře ani nechladí. Celkem zajímavý je cenově výhodný nový SilentiumPC FERA2 s opravdu vynikajícím poměrem cena-výkon a překvapivě dobrým ventilátorem. Samozřejmě ale lze pořídit i další chladiče například ty od NOCTUA, což vám vřele doporučujeme. U druhé verze sestav s procesory pro taktování jsme rovnou osadili alespoň základní vodní chlazení. Pokud jde o skříň, trh nabízí hodně možností. Nedávno jsme narazili na hodně elegantní moderní skříň od NZXT, ale nemá třeba už prostor pro optickou mechaniku, kterou ale ani neosazujeme. Zvážit můžete investici do nějaké opravdu kvalitní zvukové karty.  

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude drtivá většina z vás více než spokojena, stačí s přehledem na všechny moderní hry i ve vysokých detailech. Samozřejmě ale může být ještě lépe, takže se podívejme, co si můžeme pořídit když šetření necháme trochu stranou ...



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 437x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 281x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6