Strana 8 z 9
- Mini-ITX počítače, aneb i malý PC může být pořádně výkonný!
Jsou tací, kteří si stále myslí, že výkonný PC musí být nutně obří přerostlá krabice. Nemusí. Někteří tak budou potěšeni, že místo drahého notebooku DTR, si mohou pořídit jen o málo větší stolní počítač, který bude výkonem úplně jiná liga.
- 2x mini-ITX aneb pro každého něco!
Rozhodli jsme se tedy postavit dvě takové ukázkové mini-ITX sestavy. U AMD verze jsme vsadili na zajímavou cenu a tedy hodně zajímavý poměr cena-výkon celku. Pro všeobecné použití (kromě hraní opravdu náročných her) ale tahle sestava nabídne opravdu hodně a to za cenu 21-24 tisíc a celý PC.
U Intelu jsme ale chtěli postavit opravdu výkonný herní mini PC! Takže jak vidíte, kombinace s Intel Core i7 a krátkou a výkonnou Radeon R9 NANO a vším potřebným v pořádné kvalitě jsme naskládali do velmi malé mini-ITX skříně. Cena celku je pochopitelně vysoká.
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
- Procesory a základní desky
U AMD jsme zvolili hvězdu mezi procesory poměrem cena-výkon, čtyřjádrový 4GHz Athlon X4 860K na aktuální architektuře KAVERI! Za necelé 2 tisíce opravdu parádní základ pro FM2+ na které jsou i solidní ITX desky. Bohužel, na AM3+ se zajímavějšími FX-8000 procesory ITX platformu nepostavíte (chybí kvalitní ITX deska). U Intelu ale do ITX Z170 desek můžeme dát hodně výkonná CPU, takže jsme osadili na ukázku to nejlepší. Samozřejmě osadit můžete cokoliv z Core i rodiny LGA 1151.
Výběr vhodných mini-ITX desek je sice omezený, ale přeci jen je z čeho vybírat. Aktuálně však přicházejí nové mini-ITX desky včetně herních modelů ROG od ASUSu i dalších, které jsou velmi kvalitní a velmi vhodné pro malý výkonný PC. Samozřejmě cena je o něco vyšší :).
Pozor si dejte u výběru chlazení procesorů. Ne každý chladič tam lze osadit a mít místo pro přídavnou grafiku, nebo aby se výškově vešel do tak malé skříně. U námi zvolených modelů skříní a desek jsme výběr chlazení CPU přizpůsobili na míru.
Prakticky vzato vás ve výběru grafiky u malého PC omezuje velikost skříně, ale do mnoha mini-ITX skříní klidně narvete duální vodou chlazený Radeon R9 295X2 s délkou 30cm jako nic. Pokud ale chcete opravdu malý PC, tak ano jsou skříně, kam se prostě dlouhá grafika nevejde. A takové jsme vybrali, v případě Intel verze.
Na trhu jsou ale v provedení 17cm nereferenčních ITX grafik. Ideální z pohledu cena-výkon se nám zdá Radeon R9 380, která v ITX verzi existuje od Sapphire. O něco výkonnější je ITX verze GTX 970, ale vzhledem k problémům GTX 970 i ceně není až tak zajímavá. No a pak je tady nedávno uvedený AMD Radeon R9 NANO.
Tahle pouze 15cm dlouhá karta s TDP pod 200W představuje technologický zázrak. Výkonem jen o málo zaostává za R9 FURY X, tedy je dost blízko GTX 980Ti, ovšem s 15cm délky, relativně tichým chlazením a úsporností nemá na trhu konkurenci. Bohužel cena je dost vysoká. Tuhle kartu ale má smysl použít, když delší prostě použít nelze. Samozřejmě ji ale nemá smysl kupovat, když delší kartu použít můžete.
- Operační paměti, pevné disky a další
U AMD sestavy sázíme na cenově přístupnější 2x 4GB (DDR3). U Intel sestavy už dáme 2x 8GB (DDR4). U pevných disků je samozřejmě základem slušný SSD na systém. 120GB jako rozumný základ a 240GB jako optimální volba. Prostor pro vaše data pak zajistí 3,5" HDD ideálně s 3TB (poměr cena/kapacita) a nebo maximum, kterým je dnes 8TB v případě Seagate (6TB WD RED pokud chcete ideální disk pro NAS zatížení od WD), protože v malé skříni je většinou jen jedna pozice pro 3,5" disk, tak se musí pořádně využít.
Pozor na výběr zdroje. Do našich skříní se vejdou ATX zdroje. Nicméně nevýhodou malé skříně je horší chlazení a vyšší zahřívání tedy potenciálně vyšší hlučnost chlazení. Dobré je tedy vybrat co nejúčinnější zdroj, který to nebude zhoršovat. Zvlášť když musí být také výkonný. Pozor na výběr chlazení CPU, jsou tu omezení jak deskou, tak skříní. Zejména rozměrové. Musí to být na míru. Nevýhodou ITX platformy je nemožnost osadit kvalitnější zvukovou kartu než je ta integrovaná. Zkrátka za rozměry se platí ;).
Tyhle mini-ITX sestavy uvádíme jako zajímavost. Hlavně jako ukázku toho, že i opravdu hodně výkonný desktopový PC nemusí být dnes velký a může být snadno přenášen. Přitom neztratíte žádné výhody, o které se připravíte nákupem o mnoho pomalejšího většinou neupgradovatelného notebooku za podobnou cenu. Asi se shodneme, že kombinací HW o různém výkonu se dá vymyslet více, v podstatě jste omezeni jen právě velikostí desky, jinak u té Intel verze můžete vidět, že se tam vejde i vodní chlazení pěkně dovnitř. Takže tohle je opravdu jen taková ukázka toho, co lze postavit.
Podívejme se na závěrečná hodnocení a doporučení …
|