Strana 7 z 9
- multimediální PC za ceny 50 - 75 tisíc korun
Chcete vysoký výkon pro hry v maximálních detailech a možná vhodný i pro Eyefinity/Surround hraní a práci na třech monitorech nebo ve 4K rozlišení? Chcete kvalitu po všech stránkách? Není problém. Samozřejmě můžete za počítač utratit klidně 100 i 150 tisíc, ale osobně si myslíme, že je to hloupost, protože ten výkon prostě není potřeba a nárůst výkonu proti třeba sestavě za 50-75 000 korun, nebude takový, aby se to z nějakého smysluplného hlediska vyplatilo. Připravili jsme tedy opět 2 varianty od obou platforem tak, abyste skutečně měli to nejkvalitnější a nejvýkonnější na trhu a zároveň zbytečně nepřiplácel na předražené modely, čímž už nic nezískáte a vyhodíte za to zbytečné tisíce navrch.
Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!
- Výkonný a kvalita pro náročné za dostupnou cenu
U sestav za 50 - 70 tisíc korun jsme také připravili dvě varianty. Tu první cenově přijatelnější s lepším poměrem cena-výkon, a druhou, kde je výkon a kvalita až na prvním místě.
První varianty tak spoléhají na to nejlepší, co nabízí mainstreamové platformy AMD i Intelu a jsou v kombinaci s 16GB paměti a výkonnou edicí cenově hodně výhodné R9 290 grafiky - tedy takový cenově dostupný a výhodný "nižší high end" :) U druhé varianty je vlastně relevantní pouze ta Intel verze, tedy nová X99 platforma se 6jádrovým Core i7 procesorem, reprezentující to nejlepší, co desktop dokáže nabídnout. Druhá verze má také jako základ také ne jednu, ale rovnou dvě Radeon R9 290X, které jsou dnes hodně výhodné. I zbytek sestav pak reprezentuje takříkajíc vše, co má kvalitní a vybavený PC mít.
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
Procesory a základní desky
Tady není moc z čeho vybírat. U AMD platformy je nejlepším, co AMD nabízí 220W 8jádrový FX-9590 s frekvencí 5GHz. Parádní výkon i velmi zajímavá snížená cena = excelentní poměr cena-výkon, ovšem je to v kontrastu s mamutí spotřebou tohoto CPU. Intel platforma proti němu nabízí výkonově podobný (či spíše lepší) Core i7-4790K, ale ten má výrazně nižší spotřebu. Ovšem Intel si za něj dost účtuje. Oba dva jdou samozřejmě taktovat. Pokud chcete něco lepšího (nejlepšího), pak je tady jedině nová TOP PC platforma X99 a Core i7-5820K, nebo ještě lépe s Core i7-5960X! K uvedeným CPU nezapomeňte samozřejmě odpovídající chladiče, zvlášť pokud plánujete taktování.
Samozřejmě kvalitní desky jsou základ pro všechny platformy a výběr je více než bohatý. Do tabulky jsme uvedly zajímavé modely. Postavit se celý základ dá i na desce o velikosti mATX či dokonce mini-ITX. Pokud samozřejmě chcete to nejlepší, je zde nová X99 platforma, kde je docela zajímavý 6jádrový Core i7-5820K za 10 tisíc. Dražší verze 5930K má jen více PCie linek, což nezajímá nikoho, kdo nebude provozovat alespoň 3 grafiky v CF/SLI. TOP model s 8 jádry, úžasný Core i7-5960X stojí 27 tisíc, což je opravdu hodně. Výběr základních desek je už zajímavý a jsou už i mATX X99 modely.
Grafické karty
Tady je výběr trochu zajímavější. Z pohledu výkonu je s velkým náskokem nejvýkonnější grafikou Radeon R9 295X2 s vodním chlazením, nicméně je docela drahá. 27,5 tisíce, i když je pořád o mnoho levnější a výkonnější a mnohem lépe chlazená ("vodou") než konkurenční GTX TITAN-Z. Radeon R9 295X2 je v současnosti jediná grafika, která dokáže trochu zvládat 4K rozlišení. Bohužel je to duální řešení, takže nefunguje vždy a všude (pokud hra nepodporuje CrossFireX, je to problém).
Z pohledu výhodnosti je pak mnohem zajímavějším řešením dvojice Radeon R9 290X grafik, které vyjdou na nějakých 20 tisíc. A to je velmi zajímavá částka, vezmeme-li v úvahu, že jedna GTX 980, která ve vyšších rozlišeních je jen o málo výkonnější než R9 290X, stojí sama o sobě skoro 16 tisíc ve stejně kvalitním provedení. Nákup GTX 980 je tedy pořádná hloupost. O něco zajímavější je GTX 970, která stojí o něco méně než R9 290X, ale je také slabší. Bohužel jedinou skutečnou výhodou GTX 970/980 je velmi nízká spotřeba vzhledem k výkonu, ale za to nabízejí jen omezený výkon. Čím vyšší rozlišení, náročnější efekty a detaily, tím jim rychle dochází dech. Navíc GTX 970/980 neumí a nikdy nebude umět API MANTLE a neumí ani AdaptiveSync atd. (GSYNC sice umí, ale to není standrad a pravděpodobně ryhcle zanikne, nemluvě o nevýhodných podmínkách cen potřebných monitorů a nevýhodných technologických základech, na kterých stojí - nutná podpora za strany výrobce jednoho GPU). A cena GTX 980 modelů je pak doslova absurdní. Obecně GTX 970/980 nabízejí jen zajímavou provozní efektivitu, faktickým výkonem, technologickou výbavou i poměrem cena-výkon však notně zaostávají a to hlavně proto, že do cenové hladiny, kde se prodávají, vlastně vůbec nepatří, leč přišly dříve, než jejich soudobá generační konkurence i skutečný generační high end, tak toho výrobci využívají.
Bohužel na novinky, které by skutečně měly cenám a hlavně nástupu 4K rozlišení odpovídající výkon, si počkáme. Velký MAXWELL jako nástupce GTX 780 série a Radeon R9 390X však slibují hodně. Bohužel dříve než na konci Q1 2015 se jich nedočkáme. V současnosti tak situace zůstane, jaká je.
Operační paměti, pevné disky a další
Při výběru operační paměti pro X99 pamatujte, že je to 4kanálová platforma, takže potřebujete ideálně 4 moduly a hlavně pozor na to, že už to nejsou DDR3 ale DDR4! Proto volíme hned 16GB DDR4 2400MHz, samozřejmě u LGA 1155/AM3+ si vystačíte s 16GB DDR3 a dvěma moduly pro dvoukanálový řadič. Nároky rostou a 16GB je tak dnes už využitelné.
U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita, ale víte jak to nyní je. 2TB nebo 3TB model je rozumné maximum a vlastně i minimum. Mnohem důležitější je SSD, které do těchto sestav prostě už patří. Rozumný je výběr alespoň 120GB kapacity, pro systém a programy. Vybírejte hlavně z nabídky firem Kingston a Intel hodně zajímavý je i Samsung. Kromě klasické DVD-RW optické mechaniky můžete zauvažovat i o BR mechanice a ještě o čtečce paměťových karet.
Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. U všech kategorií máme z čeho vybírat. Udělal jsem výběr za vás a u každé platformy doporučil ideální chladič vzhledem k rozložení komponent. U zdrojů je tu hodně modelů od SEASONIC či ENERMAX nebo ANTEC modelů. U skříní doporučuji nejen kvůli montáži, ale i kvůli chlazení sáhnout po bigtower skříních a i zde jsou desítky modelů od značek, jako jsou třeba CoolerMaster, Fractal Design, ANTEC a další. Rozhodně osaďte i kvalitnější zvukovou kartu, která výrazně přidá na zážitku z filmů, her i hudby. Samozřejmě s odpovídajícím 5.1 repro systémem.
Tyhle sestavy jsou tak nějak tím rozumným maximem, na co se běžnému i náročnému uživateli vyplatí připlácet. A jak vidíte, osadit lze i mnohem dražší komponenty, hlavně grafiky, což cenu sestav výrazně zvýší. Dnes pro vás ale máme ještě jednu speciální kategorii sestav ...
|