Průvodce výběrem správného Počítače a Hardwaru (05/2013) – Jak nakoupit a neprohloupit Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 20 květen 2013
Přejít na obsah
Průvodce výběrem správného Počítače a Hardwaru (05/2013) – Jak nakoupit a neprohloupit
Jak vybírat PC
PC sestavy do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc
PC sestavy pro multimédia - výkon za rozumnou cenu kolem 15 tisíc
Herní výkon a kvalita za rozumnou cenu kolem 20 tic
Výkon a kvalita pro náročnějsí - Multimediální PC kolem 30 tisíc
Nic než výkon a kvalita - drahé ale výkonné PC za rozumnou cenu
Mini-ITX PC aneb i malý PC může být pořádně výkonný!
Doporučení k výběru PC a závěr

 

 

  • PC sestavy pro méně náročné

                                     – do kanceláře i do domácnosti za 10 000 korun

Tradičně začneme u sestav s nejnižšími pořizovacími náklady, ale také výkonem. I Když nutno poznamenat, že na všechno, s výjimkou her a hodně náročných výpočetních aplikací, mají výkonu vrchovatě. Zejména vy, kteří pokukujete po sestavách v TESCO a různých marketech a v letácích všeho druhu a podobně, kde se řada sestav prodává kolem 15 000 korun, bystě měly této kapitole věnovat velkou pozornost!

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější a nejvhodnější (nekupujeme PC každý měsíc, ale na pár let, takže zase nemá cenu šetřit každou stovku), bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno, za co nejméně peněz, co nejvíce solidně kvalitní muziky. Nabízíme dvě varianty řešení, jedno zaměřené na cenu, druhé tak, jak je to v této cenové kategorii vůbec nejlepší:

 

  • Solidní PC základ za 10 000 korun včetně OS

Už za 10 000 včetně OS můžete mít PC, který výkonově i kvalitativně překoná většinou těch (i mnohem dražších) sestav v Tesco atd. V solidním PC obchodě vám z vybraných komponent udělají sestavu. Mnoho počítačů nabízených kolem 15 000 korun má v sobě výprodejové komponenty, přitom už dávno se za stejné peníze dají pořídit nové, lepší, kvalitnější a výkonnější a takhle by měl PC z roku 2013 vypadat: 

Opět jsme udělali dvě varianty u každé platformy:

První varianta je u této cenové kategorie ta dražší, ale výkonově, kvalitativně, podle našeho názoru o dost zajímavější a výhodnější. Jedná se o sestavu orientovanou na co nejlepší výkon procesoru s integrovanou grafikou.

Druhá varianta je vůbec ten nejnižší základ, který vůbec můžeme doporučit k nákupu (má smysl vůbec ty peníze za to utratit).

 

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy, a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy? Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

 

  • Procesory:

Nejvhodnější modely jsme jasně doporučily v naší tabulce. U AMD je to celkem jednoduché, buď tu integrovanou grafiku chcete, nebo nechcete. Když chcete, tak koupíte A10-5800K, když nechcete, tak pořídíte Athlon X4 750K. V podstatě je to stejný procesor do stejné patice se stejným výkonem, cenově se ale výrazně liší jen proto, že jeden má aktivní GPU část, druhý ne. K druhému tak musíte pořídit extra grafiku, v tom případě máte v alternativních komponentách modely, za které stojí ty peníze utratit.

Intel platforma má v oblasti schopností a výkonu integrovaných grafik stále na AMD hodně co dohánět. Ten výkon CPU se také příliš neliší, takže celkově je volba na vás. Ani u Intelu není jiných vhodných alternativ na výběr, než ty co jsme vybrali. Snad jen pozor mezi procesory Core i3-3125 a Core i3-3120 není rozdíl až právě na grafickou část, kde ten první má výkonnější HD 4000 integrovanou grafiku.

 

  • Základní desky:

Zde už je alternativ opravdu hodně. Náš magazín vám důrazně doporučuje nešetřit každou stokorunu. Kvalitní základní desky je základ kvalitního PC, ať už se bavíme o počítači za 10 nebo 100 tisíc. A i mezi nejlevnějšími deskami se dají vybrat opravdu kvalitní a vybavené modely.

U AMD platformy nás zdaleka nejvíce oslovil model GIGABYTE GA-F2A85XM-D3H - AMD A85X (FM2). Není sice nejlevnější, ale stojí jen o málo více než opravdu low end záležitosti a přitom je to v podstatě low endový High end. Když chcete hodně šetřit a opravdu levný základ, tak A55 modely vám poslouží. Ale jak vidíte rozdíl proti A85X desce je třeba jen 300 korun. Další zajímavé desky máte v doporučených alternativách.

U Intel platformy, aby to bylo vyrovnané, jsme rovněž zvolili jako hlavní doporučenou desku výbornou a vybavenou z low endových modelů. GIGABYTE GA-H77M-D3H - Intel H77 má úplně stejné provedení a výbavu, jako AMD verze. Takže si není co vyčítat. Samozřejmě i zde lze zvolit levnější verze třeba B75 modely. Ale opět není ušetření významné. I zde jsme vám doporučily další zajímavé modely a alternativy.     

 

  • Grafické karty - integrované GPU

Jak bylo řečeno, sestavy spoléhají na integrovaná grafická řešení, kde AMD nabízí jednoznačně stále více než Intel, který ale udělal velký pokrok proti minulosti. Obě řešení jsou stejně použitelná pro běžného uživatele, který nehledá velké herní povyražení. Pokud si ale chce i občas něco omezeně zahrát, je nicméně AMD řešení výrazně lepší volba, zvlášť u A10-5800K procesoru. Případně ale můžete zauvažovat o neintegrovaném grafickém řešení.

TIP DDWorld: Doporučujeme případně zauvažovat o minimálně DDR3 1866MHz, ideálně 2133MHz pamětech (nutno většinou ale nastavit v BIOSu), které nativně TRINITY využije, protože poměrně zásadně tyto rychlé paměti ovlivňují výkon integrované grafiky. Integrované grafiky totiž berou část operační paměti pro sebe, proto také kromě rychlých DDR3 modelů doporučujeme i rovnou 8GB. Pak zejména grafiky v AMD APU A10 ukáží velmi zajímavý výkon, srovnatelný se staršími neintegrovanými levnějšími grafikami.

 

  • Neintegrovaná grafika:

Pokud ale chcete trochu více grafického výkonu a tedy i více na nějakou tu náročnější hru, ignorujte grafiky pod 2000 korun, nejlepší volba je osvědčený 28nm Radeon HD 7750 1GB GDDR5 (pozor, na trh se dostávají i hloupé DDR3 modely, těm se vyhněte!). Levnější grafické karty vzhledem k výkonu a možnostem integrovaných grafik nemá smysl pořizovat. V modelu HD 7750 získáte za hodně nízkou cenu hodně zajímavý výkon a to všechno s minimální spotřebou. Karta ani nemá přídavný napájecí konektor, je tak úsporná, že ho nepotřebuje a přitom má výkon zhruba HD 5770/6770, tedy rozhodně použitelné pro méně náročné hráče. Konkurenční grafiky s 28nm čipy NV se již objevily, ale v podobě modelu GT 640 se jedná o jasný propadák, kdy s cenovkou HD 7750 nabízí výkon o desítky procent nižší a tudíž je to jen past na hloupé a nepozorné zákazníky. Starší 40nm grafické modely třeba HD 6700 nebo GTX 460/560 mohou být pro někoho stále zajímavé vzhledem k pověsti, kterou si vydobyly, ale ten výkon poskytují s výrazně vyšší spotřebou a ani technologicky a výbavou nejsou tak pokročilé, takže zkrátka není co řešit a HD 7750 je dnes minimální volba, když vám integrovaná grafika nestačí. Dokonce už je na trhu i Low profilové provedení HD 7750 GDDR5 karty.

 

  • Pevné disky, skříň, zdroj:

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. 1TB model se 7200ot/min a s rozhraním SATA 6Gbps se vzhledem k napjatému rozpočtu jeví jako nejlepší nejnižší volba - HDD s nižší kapacitou jsou sice levnější, ale rozdíl je třeba polovina kapacity a na ceně je to 200 korun. Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí – ano, její použití je dnes už celkem výjimečné, ale pořád by tam být raději měla. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Nepotřebujete u těchto sestav žádných 500W, když vám stačí s přehledem kvalitní 350W! Důrazně doporučuji pořízení minimálně SEASONIC OEM, pokud vás zajímá co nejnižší cena. A vyhněte se modelům Eurocase, Fortron apod. Nákup levného zdroje s hodně Watty není ušetřením! Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na procesor pak doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX chladiče rozhodně tichem nevynikají. Pokud jde o skříň – stačí i nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky (v sestavách máme většinou mATX modely, takže lze tyto PC poskládat i do malých skříní). Doporučujeme proto raději běžnou CoolerMaster Elite 31x řady. Solidní mATX skříň ale pořídíte i o 200 korun levněji, ale pozor na to, aby se vám tam vešla vámi zvolená deska, případně zdroj.  

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1