Strana 8 z 9
- Mini-ITX počítače, aneb i malý PC může být pořádně výkonný!
Jsou tací, kteří si stále myslí, že výkonný PC musí být nutně obří přerostlá krabice. Nemusí. Někteří tak budou potěšeni, že místo drahého notebooku DTR, si mohou pořídit jen o málo větší stolní počítač, který bude výkonem úplně jiná liga.
Rozhodli jsme se tedy postavit dvě takové Mini-ITX sestavy. U AMD verze jsme vsadili hlavně na zajímavou cenu a výkon integrované grafiky. Pro všeobecné použití (kromě hraní opravdu náročných her) ale tahle sestava nabídne opravdu hodně a to za cenu pouze necelých 15 tisíc a celý PC měří jen 26,5 x 9,1 x 30,5 cm a vážit bude kolem 5-6kg!
U Intelu jsme ale chtěli postavit opravdu výkonný herní mini PC! Takže jak vidíte, kombinace Core i7 s HD 7970 GHz OC a vším potřebným v pořádné kvalitě jsme naskládali do mini-ITX skříně FRACTAL Node 304. A celá tahle opravdu hodně výkonná sestava se vešla do rozměrů jen 25 x 21 x 37,4 cm a váží kolem 10kg.
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
- Procesory a základní desky
U AMD je možnost počkat na výkonnější A10-6800K, která brzy dorazí. Protože spoléháme na výkon integrované grafiky, rozhodně by to stálo za to, protože novinka bude výrazně výkonnější. U Intelu je možností více. Jednou z nich je samozřejmě počkat na nový HASWELL a mini-ITX Z87 desky - určitě dorazí. Samozřejmě můžete zvolit i levnější CPU, nemusí to být zrovna Core i7.
Výběr vhodných mini-ITX desek je dosti omezený, ale přeci jen je z čeho vybírat. Aktuálně se chystají na trh další, o některých ale zatím nemůžeme mluvit. Vybrané modely jsou ale výborně ve všech ohledech vybavené a pro běžného uživatele v podstatě nabízejí vše, co je skutečně třeba.
Pozor si dejte u výběru chlazení procesorů. Ne každý chladič tam lze osadit a mít místo pro přídavnou grafiku, nebo aby se výškově vešel do tak malé skříně, ale i v LP verzích existují slušná řešení.
Teoreticky by se k AMD sestavě také dala osadit samostatná grafika, slot tam je, ale do námi zvolené skříně to dost dobře nejde. Možná se tam vejde Low Profile verze HD 7750 - Sapphire má jednu v nabídce. U AMD verze ale záměrně spoléháme právě na výkon integrované grafiky a její schopnosti, které jsou zcela dostatečné pro potřeby běžného uživatele nehrající nějak hodně náročné velké hry.
U Intel sestavy, kterou směřujeme jako herní sestavu, už samozřejmě lze vybírat hodně. V podstatě cokoliv. Do té malé skříně se vejdou i ty největší, včetně duálního Radeonu HD 7990! V našem případě jsme volili rozumem a HD 7970 GHz má zdaleka nejlepší poměr cena-výkon e vyšším cenovém segmentu grafik. Dejte si ale pozor na grafiky s tříslotovým chlazením, které se sem už nevejdou.
- Operační paměti, pevné disky a další
U AMD sestavy sázíme na rychlejší moduly, protože slouží i jako paměť integrované grafické karty a 2133MHz je maximum, co zvolená deska i CPU podporuje. U Intel sestavy už stačí běžné rychlosti. V Obou případech je 8GB paměti rozhodně dostatečné.
U pevných disků je samozřejmě základem slušný SSD na systém. U levné sestavy s AMD jsme osadili jen 60GB ale velmi dobrý SSD, který rozhodně výkonu a svižnosti celého systému výrazně napomůže a určitě bychom jej doporučili osadit. U výkonné malé Intel sestavy spoléháme na slušný 256GB model minimálně – nový Intel SSD 520 je myslím hodně zajímavá volba – jen pozor OEM verze je bez 3,5“ kitu pro přimontování do PC skříně, takže buď koupit o něco draží verzi s Kitem, nebo si poradit jinak. Ještě zajímavější je ale Kingston HyperX 3K, který ve 256GB a montážním kitu stojí jen 5050 korun. Cenově ještě zajímavější je ale 20nm Intel 330 SSD ve 240GB verzi za 4500 korun. Pro data pak určitě osaďte velké HDD.
Pozor na výběr zdroje. Třeba u opravdu malé mini-ITX skříně pro AMD je nutné osadit zdroj typu TFX. I zde se dají vybrat kvalitní modely. Ale existují i větší mini-ITX skříně, kam lze dát běžný ATX zdroj. Ta je použita v případě Intel verze, ale doporučujeme i tak použít zdroj společnosti FRACTAL, konkrétně Integra R2 650W, který je kratší než je obvyklé a do této skříně se výborně hodí.
Samozřejmě polemizovat lze u výběru skříní. Mini-ITX modelů je na trhu více. Zvolený EuroCase Wi-05 u AMD je opravdu nejlevnější základní volbou. Skříň je kvalitativně dostatečná a vejde se do ní i užší SLIM optická mechanika (normální tam neosadíte tak pozor). U výkonnější Intel verze jsme použili výbornou Fractal NODE 304, která ale nemá místo na mechaniku. Zato má místo na vše ostatní, včetně chlazení a velkých grafik. Na trhu jsou ale i další mini-ITX skříně, například SilverStone má pár zajímavých modelů.
Tyhle mini-ITX sestavy uvádíme jako zajímavost. Hlavně jako ukázku toho, že i opravdu hodně výkonný desktopový PC nemusí být velký a může být snadno přenášen. Přitom neztratíte žádné výhody, o které se připravíte nákupem o mnoho pomalejšího většinou neupgradovatelného notebooku za podobnou cenu.
Podívejme se na závěrečná hodnocení a doporučení …
|