Strana 1 z 9
- Průvodce výběrem správného Počítače
a Hardwaru (07/2013) – Jak nakoupit a neprohloupit
Komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a celých PC na českém internetu, je opět aktualizován a zde pro váš nejlepší výběr počítače.
Od našeho posledního přehledu (05-2013) se opět na trhu změnila situace, takže je na čase aktualizovat náš přehled. A proto jsou zde populární a na českém internetu nejlepší přehled a průvodce výběrem počítačových sestav (v tomto článku se zabýváme čistě desktopovými sestavami).
Nevybíráme podle papíru, ale sestavujeme ze skutečně nám známých a otestovaných komponent tak, jak je to v dané cenové kategorii skutečně optimální a nejlepší. Jak s ohledem na kvalitu, tak s ohledem na výkon a poměr cena-výkon. Pojďme tedy na to:
- Vyplatí se teď (07/2013) kupovat PC? Stagnace ...
Kurz dolaru nám zásadním způsobem ovlivňuje ceny komponent, takž je dobré jej sledovat, což děláme dlouhodobě.
Aktuálně se nám kurz k dolaru opět posunul a to pro nás zákazníky dobrým směrem. Počítače jsou tedy opět o něco levnější. I když nám do toho negativně zasáhla od začátku roku zvýšená DPH. Zatímco loni byla 20%, nyní je 21%. A to jsme se letos mohli dočkat zlevňování, protože původně měla platit v roce 2013 jednotná DPH kolem 17%.
Bohužel kurz k dolaru nám neustále kolísá kolem 20ti korun, a zlaté časy kolem 16 korun se asi jen tak nevrátí. Ceny PC a všeho s tím souvisejícího, tomuto stavu bohužel odpovídají.
- Novinky na poli Hardwaru a PC
- o čem je dobré vědět při a před výběrem
Při výběru sestav a komponent je dobré brát ohled na aktuální situaci. A tak tu pro vás máme aktuální zpravodajství a zajímavosti, které by vás mohli zajímat.
- 1, Nové procesory a platformy Intel i AMD!
V červnu nám na trh dorazily dvě významné novinky. Procesory Intel HASWELL a procesory AMD Richland. Obojí jsme samozřejmě pro vás otestovali:
Jak tedy víte nové procesory Intel HASWELL přicházejí i s novou platformou a hlavně novou paticí. Takže do starších desek s LGA 1155 je neosadíte a musíte vždy koupit novou desku LGA 1150. Prozatím jsou na trh uvedeny jen 4jádrové verze nových CPU, tedy Core i5 a Core i7, takže ceny startují někde kolem 5000 korun. Dvoujádrové Core i3 a Pentia dorazí až v dalších měsících. U levnějších sestav tak jsou stále aktuální starší Ivy Bridge modely do patice LGA 1155. Samozřejmě testujeme
AMD také inovovalo nabídku. Novinkami jsou procesory RICHLAND, což jsou ale vlastně vylepšené TRINITY. Stále tedy FM2 platforma, ale vylepšení jsou celkem příjemná na výkonu i provozních vlastnostech. Problémem je ale vyšší cena těchto novinek.
AMD ale uvedlo na trh i jednu takovou "sběratelskou edici". První tovární 5GHz procesor na světě - FX-9590 a o něco pomalejší FX-9370 (4,7GHz) pro AM3+ platformu. Jedná se o procesory s TDP 220W, výběrové kousky jinak parametrově shodné s běžnými FX-8000. Tyto procesory nejsou oficiálně určeny pro běžný trh, protože vyžadují samozřejmě pořádné chlazení a také je nezvládne každá AM3+ základní deska (což je hlavní důvod proč nejsou běžně v obchodech). Nicméně někteří obchodníci tyto procesory nabídnou. Ten FX-9590 je ale určen skutečně jen nadšencům a to hlavně pro extrémní OC. Jeho cena je také velmi vysoká a pohybuje se kolem 800 dolarů. Levnější FX-9370 je už zajímavější, protože stojí jen kolem 300 dolarů. Oba tyto CPU jsou ale skutečně raritky, určené k demonstraci toho, co skutečně modulární 8jádrové AMD FX procesory dokáží, a co je možné vyždímat z 32nm výroby. Opravdu to nejsou běžně dostupné modely, ale stojí za to o nich vědět.
PS: Jinak aktuálně i k některým novým procesorům lze získat zdarma hru! K AMD RICHLAND je to například nové SimCity a k odemčeným K edicím HASWELL (K) je to GRID2.
S nástupem HASWELL procesorů Intel přichází i zmíněná nová patice a tedy i nové desky. Z87 modely a řada dalších desek přicházejí na trh v mnoha podobách a velikostech a postupně si ty zajímavé modely otestujeme.
I pro AMD, ačkoliv FM2 a AM3+ platformy nejsou nové, vyšla nově nová řada desek s aktuálními technologiemi. Gigabyte, ASUS i MSI vydávají opravdu pěkné desky, takže i přes stáří čipsetů (které ale v podstatě ničím nezaostávají), jsou k dispozici zcela aktuální a kvalitní základní desky.
- 3, Ceny operačních pamětí DDR3 stále stoupají
Toto jsme napsali v květnu: Od konce minulého roku jsme svědky výrazného stoupání ceny DDR3 pamětí. Na začátku letošního roku jsme za 2x4GB DDR3 1866MHz platili 1400 korun vč. DPH. Dnes za stejné paměti zaplatíme 2050 korun vč. DPH! Podobně je tomu i u jiných typů a modelů. Výrobci DDR3 čipů uměle omezují výrobu, aby vyhnaly cenu nahoru poté, co v uplynulých letech probíhala cenová válka, kterou několik výrobců nepřežilo. Zbývající se tak "domluvili" a výsledkem je stávající uměle vytvořená situace. A lepší to v dohledné době nebude, spíše se dočkáme ještě dalšího, už snad menšího zdražování.
A jak vypadá situace v červenci? Bohužel přesně tak, jak jsme odhadli - DDR3 jsou stále dražší, ale zlevňují alespoň ty opravdu rychlé kity 2400MHz+. Nicméně upozorňujeme, že ne každá deska, si s tak rychlými DDR3 poradí úplně bez problémů.
- 4, Grafické karty - Přejmenované GTX 600 a čekání na HD 9000
Grafické karty nám dělají radost. Zlevňují! Zejména u AMD Radeon HD 7000 modelů šly ceny pěkně dolů hned u dvou atraktivních edic - Radeonů HD 7870 GHz a HD 7950 OC! K tomu AMD opět nabízí další hry zdarma, u některých modelů běžně 4 až 8! A do toho všeho jsme doslova bombardováni zprávami o optimalizacích nových her právě pro Radeon HD 7000/8000/9000 grafiky, protože AMD jaksi ovládlo nové "PC" konzole PS4 a Xbox One a nové hry jsou tak pro něj optimalizovány nativně. AMD se tedy dostává do unikátní pozice a konkurence se bude muset hodně snažit, protože není ani tak výhodná, nenabízí ani tolik bonusů a bude mít zjevnou optimalizační nevýhodu v nových hrách.
Bohužel nově se objevivší grafiky GTX 700 nejsou nové a skutečně nová generace dorazí až někdy v Q2 příštího roku. Nedávno uvedené GTX 780, GTX 770 a GTX 760 jsou jen přeznačenými staršími modely s upravenými parametry. Nejzajímavější z nich je asi GTX 780, což je odlehčený GTX TITAN, kdy ovšem existují i nereferenční edice s přetaktováním, které v mnoha případech herní výkon GTX TITAN téměř dorovnávají. Stojí ne 24 tisíc jako titan ale "jen" 16 tisíc. Co se týká GTX 770, je to jen přejmenovaná GTX 680 OC. O něco vyšší výkon sice dnes už nestačí na překonání parametrově silnější HD 7970 GHz, ale konečně ceny jsou trochu přijatelnější proti těm u GTX 680, i když je to jasně s křížkem po funuse.
A pak je tady GTX 760, což je ořezaná GTX 770, vlastně nástupce GTX 660 Ti/670 s výkonem na úrovni GTX 670 a o něco nižší cenou. Bohužel pro ni má ale AMD v cenové kategorii kolem 7 tisíc HD 7950 v značně přektaktovaných OC edicích, které jsou nejen parametrově, ale ve všech ohledech silnější, nabízejí více bonusů a prostě jsou výhodnější. Ale opět GTX 760 je rozhodně lepší a výrazně cenově přijatelnější než byly GTX 660 Ti/670. Žádná z těchto GTX 700 novinek ale není skutečně zajímavá, nejen s ohledem na výkon a výhodnost konkurenčních HD 7000 modelů, ale hlavně proto, že skutečně nové grafiky HD 9000 jsou tu zanedlouho.
V této souvislosti tak možná trochu překvapí vydání nové nejvýkonnější grafiky světa - Sapphire ATOMIC HD 7990, která dorazí za 2 týdny. Nicméně její výkon je natolik vysoký, že jej žádná GTX 700 grafika ani HD 9000 grafika v dohledné době neohrozí. Až do vydání Radeonu HD 9990. Jinak skutečně novou generací grafik bude letos jen AMD Radeon HD 9000 modely, GCN 2.0 generace, která už je potvrzena, první modely se chystají do výroby a vydávání na trh začne v říjnu. Včas vás budeme o všem informovat.
- 5, Plné hry zdarma ke grafickým kartám
výrazně ovlivňují výhodnost nákupu
Už nejen poměr cena-výkon, výkon a schopnosti samotné grafiky, ale také to, co s jejím nákupem získáme. To ovlivňuje náš výběr - u některých grafik nezískáte nic, u některých ale získáte hry za až několik tisíc korun zcela zdarma. AMD se rozhodlo využít možnosti, že téměř všechny nové hry jsou dělány na její GCN architekturu (protože obsadilo novou generaci konzolí) a nabízí špičkové nové tituly zdarma. Ty můžete získat nákupem i v ČR. Platí to ale jen pro vybrané obchody (hlavně ty velké) a vybrané modely (hlavně ty nejprodávanější). Aktuálně to při nákupu grafik Radeon HD 7000 vypadá takto:
S těch her zdarma se stává dost značná konkurenční výhoda, protože když si půjdete koupit GTX 600/700 grafiku, tak k ní dnes dostanete jednu jedinou hru, a to navíc jen u modelů GTX 660 a výše. AMD navíc jasně dalo najevo, že bude s touto strategií pokračovat a v druhé polovině roku se můžeme těšit na inovovaný balíček, který bude nacpaný těmi nejočekávanějšími a nejlepšími hrami, které vůbec mají letos vyjít.
To už rozhodně nutí se při koupi grafiky zamyslet, zvlášť když díky hodnotě těch her je nákup některých levnějších grafik spíše ve stylu koupíte si 3 hry a získáte grafiku za korunu :). Jako zákazníci se jistě nezlobíme, zvlášť když AMD nedávno dalo nový Far Cry 3 Blood Drragon zadarmo i stávajícím majitelům HD 7000 grafik, kteří je pořídili dříve v Never Settle Reloaded programu. Doufejme, že to zopakuje. Jinak jsme většinu nových a zdarma přidávaných her otestovali:
- Pro nedotykové PC jsou stále nevhodné a 8.1 nic nemění
Nadále doporučujeme osazovat Windows 7, který má proti Windows 8 řadu výhod a mnohem lepší ergonomii a bohatší vizuální možnosti i možnosti nastavení. Zejména pro desktopový či mobilní PC bez dotykové obrazovky je ergonomicky nový Windows 8 proti Windows 7 mnohem méně vhodný. Naštěstí je Windows 7 stále v obchodech za stejnou cenu co W8, obě verze se od sebe technologicky příliš neliší a podpora W7 bude minimálně do roku 2017. Netvrdíme, že se Windows 8 nedá používat, ale naším úkolem je vám doporučit to nejlepší a to podle našich zkušeností a našeho nejlepšího svědomí a vědomí Windows 8 prostě není. Ne v jejich stávající podobě.
Bohužel MS evidentně na uživatele kašle a přes velkou vlnu nevole si razí dál svou, i když všichni ostatní vidí, jak je to škodlivé. Windows 8 nemají rádi výrobci, prodejci ani uživatelé. A nová verze 8.1, která byla aktuálně představena, na tom bohužel nic nemění. Pár drobných vylepšení není zdaleka dost a do skutečně dobré ergonomie má W8 hodně daleko. Pokud nemáte dotykový PC, není Windows 8 prostě ergonomicky vhodný. Nutno říci, že i z Microsoftu se ozývají hlasy o tom, že to tak opravdu je.
To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme na tradiční historické okénko, co jsme doporučovali a pořizovali před pár lety ....
|