Průvodce výběrem výhodného Počítače a Hardwaru (02/2014) – Jak nakoupit a neprohloupit?! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 03 únor 2014
Přejít na obsah
Průvodce výběrem výhodného Počítače a Hardwaru (02/2014) – Jak nakoupit a neprohloupit?!
Jak vybírat PC a HW
PC do kanceláře i domácnosti za 10 - 13 tisíc
Multimediální PC - výkon za rozumnou cenu kolem 15 - 17 tisíc
Herní PC - kvalita za rozumnou cenu kolem 20 - 25 tisíc korun
Výkon a kvalita - herní a multimediální PC za 30 - 40 tisíc
Nic než výkon a kvalita - drahé PC za rozumnou cenu 50 - 70 tisíc
Malý ale výkonný - mini-ITX PC
Rady a tipy na závěr

 

 

  •  PC sestavy pro mutlimédia

                             – výkon za rozumnou cenu kolem 15 - 17 tisíc korun

Pokud hledáte dostatek výkonu za rozumnou cenu a použitelnost pro všechno, včetně aktuálních náročných her a aplikací, pak vás budou zajímat naše doporučené sestavy kolem 15 000 - 17 000 korun. Připravili jsme pro vás hned 2 varianty od každé platformy, kde první varianta je podle nás ta zajímavější, i když o něco dražší a druhá je zaměřena, na více "spořivé".

 Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

  • Levný a výkonný multimediální základ

Za zhruba 15 000 korun včetně OS můžete dnes mít opravdu hodně. Tedy za předpokladu, že si necháte poradit a dobře vyberete. Jinak můžete také 15 000 vyhodit z okna a koupit nějaký výběhový hardware a uvolnit tak místo ve skladu mnohem novějším a lepším komponentám, které si vybere někdo chytřejší. S DDWorld.cz ale budete vy ti chytřejší. Takhle by to mělo vypadat:

Varianta č.1 je opět tou, která je podle nás v této cenové kategorii nejvhodnější. V této kategorii bychom ale rozhodně doporučili verzi AMD, která vyniká obecně velmi výkonným procesorem, který má vůbec nejlepší poměr cena-výkon na trhu.

Varianta č.2 je o něco skromnější s méně výkonnými procesory. Nemyslíme si, že je nutné v této cenové kategorii až tak šetřit, takže skutečně doporučujeme tu první. Druhá je jen uvedena jako nejnižší akceptovatelné minimum, co by počítač za takové peníze měl minimálně obsahovat.

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy, a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory:

Jak potvrzují nejnovější testy, díky vývoji na poli HW už se prosazují vícejádrové CPU. A to v této cenové hladině znamená jediné - značnou výhodu pro FX-6000 procesory, které stejně drahé Core i3 doslova rozdrtí. U Intelu je asi první slušný procesor, o kterém bych přemýšlel do slušného domácího multimediální stroje, čtyřjádrový Core i5-4570, ale jeho cena je opravdu hooodně vysoko (skoro třetina z ceny celé zamýšlené sestavy).

Doporučujeme se však vyhnout FX-4000 procesorům, které jsou sice dost frekvenčně rychlé, ale mají jen 4 jádra/vlákna. Mnohem zajímavější je právě FX-6300 a hlavně nový FX-6350, který má 6 jader/vláken, je stejně rychlý a výkonově za ty peníze nemá konkurenci ve své cenové relaci. Pokud chcete něco lepšího, tak už tam zbývají jen FX-8000 modely a to aktuální 8320 nebo 8350, ale příplatek je na tuto cenovou kategorii dost velký.

  • Základní desky:

U Intelu vybíráme z aktuálních LGA 1150 modelů. Slušné desky se dají sehnat už kolem 2000-2500 korun, takže tam máte pár zajímavých modelů. Samozřejmě u Z87 za tyhle peníze dostanete jen základní modely. Na ty opravdu kvalitní a propracované byste si museli řádně připlatit. Ale i B85 udělá službu (není ale určen pro taktování).

U platformy AMD lze za stejné peníze pořídit trochu kvalitnější desky, což je právě výhoda této platformy. Tedy že jako celek se srovnatelně výkonným CPU a srovnatelně kvalitní a vybavenou deskou vyjde levněji. Nejvhodnější modely jsme osadili a přihodili pár doporučených. U AMD si dejte pozor, protože jsou dvě platformy FM2+ a AM3+. Obě ale nějakou dobu ještě vydrží aktuální.

  • Grafické karty:

Výběr grafické karty mezi některými čtenáři vzbuzuje nepochopitelné vášně. Přitom grafická karta je grafická karta, nezáleží na značce čipu ale na kartě jako celku. A vždy se dá vybrat právě ta jedna nejlepší volba modelové řady, kde už je několik různých provedení. U výše uvedené cenové kategorie sestav se budete při výběru grafiky pohybovat kolem 3000 - 4000 korun. A to je zajímavý předěl.

Zde se nachází nově 128-bit modely Radeon R7 260X (nástupce a vylepšená HD 7790) a nad ní stojí256-bit  R9 270 (bez X), což je vlastně vylepšená HD 7850 s výkonem HD 7870GHz, ale lepší cenou. A proti nim stojí řada GTX 650 Ti (128-bit) a nově i 650 Ti Boost (192-bit) prodávané za stejnou cenu kolem 3 tisíc a nad nimi je o něco lepší 192-bit GTX 660, ale ta už stojí ve slušných verzích 4500 korun, což zdaleka nestačí na R9 270.

Nejlepší volbou je R7 260X 2GB v nějaké OC neref. Edici. Slušný herní základ. Ano, GTX 650 Ti Boost dokáže nabídnout podobný výkon a také atraktivní poměr cena-výkon, ale vzhledem k API MANTLE a tomu, že jsou hry dělány pro AMD GCN na AMD GCN, je strategičtější dát přednost právě Radeonu. Pokud něco lepšího než R7 260X, tak rozhodně R9 270 (bezX), ale ta už stojí přes 4 tisíce, i když výkon má výrazně lepší (na úrovni HD 7870 GHz!!!). Oba modely se prodávají v kvalitních a dobře chlazených nereferenčních edicích.

  • Operační paměti, pevné disky a další:

Výběr operačních pamětí je jednoduchý – minimálně DDR3 1600MHz, lépe pak 1866MHz (u AMD nativní využití). Nežeňte se zbytečně za vysokou frekvencí, ta má přínos jen u výkonu integrované grafiky, kterou ale zde nebudete používat, takže oceníte spíše rozumnou frekvenci a co nejnižší časování. Jako minimum zde doporučujeme kapacitu 8GB, tedy 2x 4GB pro využití dvoukanálového řadiče. Pozor na ty okázalé hřebenové pasivy u některých modelů RAM, počítejte s tím, že ne pod každý chladič procesoru se dají bez problémů nacpat.

Tip DDWorld.cz: Pokud chcete vyšší výkon po pamětech, vykašlete se na rychlost. 2133MHz či 2400 či až 3000 MHz paměti sice rychlostně vypadají papírově super, jenže současné procesory je prostě nevyužijí a vyšší frekvence RAM tak žádný vyšší výkon nepřinese. Pokud chcete výkon po RAM, podívejte se po modelech s nižším časováním (CL). Nejlepší volbou jsou DDR3 1600/1866MHz s CL7-8, teoreticky se podobného časování i snížením frekvence a úpravou těch 2GHz modulů, ale to se nedá zaručit.  

 U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. V současnosti je to jednoznačně 2TB model, který pořídíte za 2200 korun, dáváme ale 1TB kvůli napnutému rozpočtu.

U této cenové kategorie sestav je zatím investice do slušného SSD velkým finančním zásahem a se slušným 60GB SSD se do 15tis zatím dost dobře nevejdeme, takže dejte pozor na výběr HDD, aby měl 7200ot/min a nebyl to jen odkládací disk. Určitě bych ale do budoucna o SSD pro systém pouvažoval. U výběru optické mechaniky, klasika: DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.

  • Zdroj, skříň a další:

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Nepotřebujete u těchto sestav nějakou 500W, když vám stačí kvalitní 400W. Důrazně doporučuji pořízení alespoň modelu SEASONIC OEM apod., pokud vás zajímá co nejnižší cena. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na procesor určitě doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX rozhodně tichem nevyniká – stačí, ale ty 2 stovky se na lepší rozhodně vyplatí, ovšem jen v případě, že nehodláte více taktovat. Pokud chcete taktovat, musíte pořídit lepší chladič, v sestavách verze 1, je pro tento případ jeden zajímavý a cenově dostupný navržen. Pokud jde o skříň – stačí i nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky. Doporučujeme proto raději běžnou CoolerMaster Elite 31x řady. 

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti, včetně hráčů, vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1811x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1