Strana 1 z 9
- Průvodce výběrem výhodného Počítače a Hardwaru (11/2013)
– Jak nakoupit a neprohloupit?!
Komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a celých PC na českém internetu, je opět aktualizován a zde pro váš nejlepší výběr počítače.
Od našeho posledního přehledu (07-2013) se na trhu výrazně změnila situace i nabídka komponent, takže je na čase aktualizovat náš přehled. A proto jsou zde populární a na českém internetu nejlepší přehled a průvodce výběrem počítačových sestav. Nevybíráme podle papíru, ale sestavujeme ze skutečně nám známých a otestovaných komponent tak, jak je to v dané cenové kategorii skutečně optimální a nejlepší. Jak s ohledem na kvalitu, tak s ohledem na výkon a poměr cena-výkon. Pojďme tedy na to:
- Vyplatí se teď (11/2013) kupovat PC? Umělé zdražení díky ČNB!
Kurz dolaru nám zásadním způsobem ovlivňuje ceny komponent, takž je dobré jej sledovat, což děláme dlouhodobě:
V posledních měsících byly nákupy stále výhodnější, protože kurz k dolaru klesal a dostal se po delší době pod 19 korun. Bohužel ČNB se rozhodla pro umělé zdražení a znehodnotila českou korunu a tak se ze dne na den dolar dostal přes 20 korun. Tím okamžitě zdražila většina komponent. Bohužel se tak moc vybírat nemůžeme. Pokud jste s nákupem otáleli, tak už víte, že se to nevyplatilo, v říjnu jste na stejných komponentách mohli postavit PC o tisíce korun laciněji.
- Novinky na poli Hardwaru a PC
- o čem je dobré vědět při a před výběrem
Při výběru sestav a komponent je dobré brát ohled na aktuální situaci. A tak tu pro vás máme aktuální zpravodajství a zajímavosti, které by vás mohli zajímat.
- 1, Nové procesory a platformy Intel i AMD!
V případě platformy Intel jsme již kompletně přešli na 22nm HASWELL, který přinesl zejména lepší efektivitu a pro něj určené LGA 1150 základní desky. Intel také lehce inovoval vyšší platformu LGA 2011, kde starší 32nm Sandy Bridge-E procesory byly vystřídány novějšími 22nm Ivy Bridge-E. Výkon je jen o malinko lepší, ale spotřeba šla příjemně níže. Navíc jsou všechny nové modely včetně základního čtyřjádrového Core i7-4820K modelu, nově odemčené. Základní desky X79 se nezměnily, vyjma několika nových revizí. Pro tuto chvíli má Intel vše vyřešeno. Některá z nových platforem a nástupci současných procesorů dorazí nejdříve na konci příštího roku.
U AMD už jsme přešly na FM2+ základní desky, pro které v lednu vyjde zbrusu nové již 28nm APU procesory. Nicméně FM2+ je kompatibilní i se současnými APU, kde se objevily dva atraktivní modely. A10 6790K BE (grafika a vše) za 3 tisíce je velice atraktivní APU a AMD "Athlon X4" 760K, což je vlastně stejný CPU, jen má tu grafickou část deaktivovanou a proto stojí pouze necelé 2 tisíce. U AM3+ platformy se nám do běžného prodeje dostaly 5GHZ AMD FX-9000 procesory, navíc za hodně atraktivní ceny. Jejich výkon a výhodnost je ale vykoupena opravdu vysokou spotřebou a nutností kvalitní desky a chlazení, protože mají TDP 220W! Ale na nedostatek výkonu si s nimi stěžovat nebudete.
- 3, Ceny operačních pamětí DDR3 stále stoupají a jsou drahé!
Od konce minulého roku (2012) jsme svědky výrazného stoupání ceny DDR3 pamětí. Na začátku letošního roku jsme za 2x4GB DDR3 1866MHz platili 1400 korun vč. DPH. Dnes za stejné paměti zaplatíme více než 2000 korun vč. DPH! Podobně je tomu i u jiných typů a modelů. Výrobci DDR3 čipů uměle omezují výrobu, aby vyhnaly cenu nahoru poté, co v uplynulých letech probíhala cenová válka, kterou několik výrobců nepřežilo. Zbývající se tak "domluvili" a výsledkem je stávající uměle vytvořená situace. A lepší to v dohledné době nebude, spíše se dočkáme ještě dalšího, už snad menšího zdražování, v čem hraje u nás roli i ona intervence ČNB.
- 4, Grafické karty - hromady novinek a AMD RADEON začíná ovládat situaci!
Asi nejvíce změn se odehrálo ve výběru grafických karet. AMD už stihlo uvést celou novou řadu AMD Radeon R7 a R9 grafik, kde některé jsou upravenými HD 7000 modely s novými cenovkami, některé jsou ale opravdu nové. Obecně lze říci, že konkurenční GTX grafiky jsou doslova drceny novými Radeony a v mnoha segmentech nemá smysl o NV GTX grafice vůbec uvažovat ani jako o alternativě, natož o konkurenci. Problém je, že zájem o nové Radeony je tak velký, že dodávky prostě nestíhají pokrýt zájem a tak se na mnohé, hlavně luxusnější modely prostě čeká.
AMD Radeon ale začíná být jasná volba pro herní PC i z jiného důvodu, než jen že je obecně dnes většinou výhodnější než GTX od NV. AMD se totiž podařilo ovládnout herní platformu jako takovou. Jeho Radeon GCN grafiky (a dokonce i CPU) je základem nové generace konzolí PS4 a Xbox One a hry tak jsou už v základu udělány na AMD Radeon GCN pro AMD Radeon GCN. A výhoda tohoto bude brzy prezentována i na PC, kde do hry vstoupí optimalizace díky novému low level API MANTLE, které by na RADEON grafikách mělo přinést znatelně lepší výkon než na jiných kartách. Jak velký vliv to bude mít, se brzy dozvíme, nicméně GTX grafické karty se dostávají do velmi nevýhodné situace a pozice a těžko se na tom vzhledem k tomu, že hry prostě vznikají s ohledem na konzole s AMD GCN grafikami, něco změní.
Pokud jde o výhodnost grafik jako takových, v některých segmentech můžeme říci, že možná existuje výkonová konkurence, ale rozhodně neexistuje cenová konkurence. Tak například:
Radeon R9 290X 4GB stojí 13 tisíc, výkonem výrazně překonává GTX 780 i GTX TITAN a NV se tak narychlo zmohla na odpověď v podobě modelu GTX 780 TI, který sice překonává TITAN, ale jen dorovnává R9 290X, přičemž však stojí 17 tisíc! Asi nikdo při smyslech a duševně zdravý nepůjde, a nedá 4 tisíce navíc za nic (dokonce za parametrově horší kartu, protože R9 290X má 512-bit a 4GB proti 384-bit a 3GB u GTX 780Ti). A to vůbec nemluvím o R9 290 (bez X), která za 9500 korun doslova drtí všechno okolo výkonem i výhodností. Nějaké GTX 780, která jsou o několik tisíc dražší, nemá vůbec smysl považovat za konkurenci.
Radeon R9 280X 384-bit a 3GB (v podstatě HD 7970GHz) stojí i v luxusních edicích 7500 korun, výkonově ale jasně nejméně o 10% překonává konkurenční GTX 770 (256-bit 2GB), která ovšem stojí ve stejných nereferenčních provedeních 8-9 tisíc, tedy skoro to samé, co stojí R9 290! Takže i tady si pro GTX grafiku nikdo příčetný nepůjde, problém je, že právě zde začíná být nedostatek R9 280X modelů, na které se prostě za těchto podmínek stojí fronty.
A tak můžeme pokračovat s R9 270/270X modely, což je v podstatě stejná karta (HD 7870 GHz), jen v případě R9 270 na nižším taktu (a výkonu) a s nižší spotřebou i cenou. I ta má svou konkurenci v podobě GTX 760. Jenže R9 270X je výkonem běžně na úrovni lehce pod HD 7950 Boost, o čemž si může GTX 760 nechat jen zdát. Přesto R9 270X stojí 5000 korun, ale za GTX 760 dáte ve stejném nereferenčním provedení 6300 korun! Takže to opět není konkurence. Jediným segmentem, kde má nějaká GTX grafika poměrem cena-výkon zajímavou pozici, je nejnižší segment, kolem 3 tisíc. Tam se tísní HD 7790, R9 260X a právě GTX 650 Ti Boost. Nicméně zde do hry vstupuje ona situace s optimalizacemi a tvorbou her pro AMD GCN a je opravdu těžké najít objektivně důvod, proč si dnes vzít GTX grafiku do herního PC. V podstatě všechny GTX grafiky by mělo o několik tisíc korun zlevnit, aby se o nich jako o konkurenci dalo vůbec uvažovat, protože za současných podmínek prostě konkurence není. I když to není tak úplně pravda, protože u většiny modelů můžeme vybírat z několika nereferenčních zpracování, takže výběr přeci jen je. Jaké modely se vyplatí, vám ukážeme v jednotlivých kapitolách dnešního článku.
- 5, Windows 8 - Pro nedotykové PC jsou stále nevhodné a 8.1 nic nemění
Nadále doporučujeme osazovat Windows 7, který má proti Windows 8 řadu výhod a mnohem lepší ergonomii a bohatší vizuální možnosti i možnosti nastavení. Zejména pro desktopový či mobilní PC bez dotykové obrazovky je ergonomicky nový Windows 8 proti Windows 7 mnohem méně vhodný. Naštěstí je Windows 7 stále v obchodech za stejnou cenu co W8, obě verze se od sebe technologicky příliš neliší a podpora W7 bude minimálně do roku 2017. Netvrdíme, že se Windows 8 nedá používat, ale naším úkolem je vám doporučit to nejlepší a to podle našich zkušeností a našeho nejlepšího svědomí a vědomí Windows 8 prostě není. Ne v jejich stávající podobě.
Bohužel MS evidentně na uživatele kašle a přes velkou vlnu nevole si razí dál svou, i když všichni ostatní vidí, jak je to škodlivé. Windows 8 nemají rádi výrobci, prodejci ani uživatelé. A nová verze 8.1, která byla aktuálně představena, na tom bohužel nic nemění. Pár drobných vylepšení není zdaleka dost a do skutečně dobré ergonomie má W8 hodně daleko. Pokud nemáte dotykový PC, není Windows 8 prostě ergonomicky vhodný. Nutno říci, že i z Microsoftu se ozývají hlasy o tom, že to tak opravdu je. Nicméně ano, Windows 8.1 má některé funkční věci, které z výkonového hlediska a využití moderního HW mají pod ním lepší využití. O to je to těžší.
To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme na tradiční historické okénko, co jsme doporučovali a pořizovali před pár lety ....
|