Stavíme AMD RYZEN PC sestavu s NZXT - aneb kvalita, výkon a nepřehlédnutelný design v RGB stylu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 10 April 2017
Přejít na obsah
Stavíme AMD RYZEN PC sestavu s NZXT - aneb kvalita, výkon a nepřehlédnutelný design v RGB stylu
Stavíme PC
RGB v akci - svítíme a nastavujeme
Závěr

 

 

  • Stavíme PC

Článků na stavbu PC jsme tu měli, a ještě budeme mít mnoho, takže to už nebudeme rozvádět do podrobností. Prvním krokem je jako obvykle kontrola, zda máme vše, zda je vše alespoň vizuálně v pořádku. Připravíme si všechny komponenty na vhodném bezpečném místě (pozor především na statickou elektřinu).

Připravíme si všechny kabely, šroubky, upínky a také šroubováky. Rozhodně si ke všem klíčovým věcem vyndáme návody a důrazně doporučuji je číst, zejména při zapojení některých věcí. U základní desky například to, kde jsou jednotlivé konektory, nebo kam osadit moduly pamětí do jakých slotů. U Skříně se z návodu můžete dozvědět, co všechno a jak se dá rozebrat. U návodu k AiO chlazení, jak to správně zapojit a na co nezapomenout, u ostatních věcí to samé. Chyba a omyl se stát může, ale někdy může být pro drahou komponentu fatální a návod vám pomůže se tomu vyhnout.

 

  • Začínáme!

Prvním krokem je příprava skříně. V našem případě tedy NZXT S340 ELITE v černém matném provedení. Tato skříň je zajímavá pro svou bočnici, kterou tvoří tlusté temperované sklo. Je na něm ochranný plast a nesundávejte jej, než celé osazení skříně dokončíte.

Zároveň je ta bočnice upnuta na 4 místech a na šroubech jsou speciální gumové podložky, které mají tendenci vypadávat a ztráta jedné by byla hodně nepříjemná. Takže si je radši sami sundejte a bezpečně uložte spolu se šrouby k bočnici. Doporučuji skříň maximálně odstrojit, jak je potřeba. Tedy druhou bočnici, celý předek atd. K ničemu není zapotřebí násilí. A dokonce ani šroubovák (zatím). Osobně jsem vyjmul i oba osazené ventilátory v základu, kdy je jeden 120mm vzadu a jeden 120mm nevhodně na stropě (správně by měl být vpředu). A takhle by to mělo nějak vypadat:

Skříň je připravena na montáž komponent. V tomto případě začneme montáží AiO chlazení, protože je velké a špatně by se nám tam s ním manipulovalo později. Osadíme tam NZXT KRAKEN X62, který má pasiv pro dva 140mm ventilátory a tedy celkově i s přesahy více než 280mm. Jedinou pozicí v poměrně kompaktní skříni S340 kam se tohle vejde je předek, což je ovšem ideální pozice. Jediný způsob, jak jej osadit, je s ventilátory vpředu. Technicky bychom i na KRAKEN X62 mohli dát ty AER RGB ventilátory, ale protože je předek skříně zakryt neprůhledným masivem, nebyly by vidět a je to tedy zbytečné. Osadíme tam tedy oba nové 140mm ventilátory které jsou jako příslušenství v základu u tohoto AiO. Nebuďte líní a dotáhněte vše 8 šroubů (nezapomeňte na podložky pod ně). Vodní blok má ochranný obal dole i plast nahoře a rozhodně je tam nechte až do finální montáže bloku na desku! Mělo by to vypadat takhle:

Následovat bude montáž základní desky ASUS CrossHair VI HERO X370. Ve skříni musíte mít distanční podložky pod desku, některé je tam mají už z výroby. Taktéž, než tam tu desku strčíte, osaďte zadní krycí plech, často se na něj zapomíná:

Desku usaďte na místo. Kvalitní skříně jako je ta naše má jednu distanční podložku, která pomáhá udržet desku na správné pozici. Podle návodu ke skříni zvolíte ty správné šroubky a opět osadíte a utáhnete všechny. Bude to vypadat nějak takhle:

 

  • Osazení procesoru a chladiče

                                          – aneb co dělat, když nemáte AM4 kit?

V případě AMD procesorů mají i nové modely RYZEN piny na sobě, zatímco deska je nemá. Je to tedy přesný opak řešení Intelu. Výhodou má být fakt, že technicky vzato je procesor mnohem jednodušší a levnější věc na výrobu než základní deska. Takže výrobně lze procesor nahradit s vynaložením mnohem méně prostředků a materiálu než základní desku se zničenou paticí, která nejspíše odpálí i část dalších věcí. Osazení CPU je jednoduché, opatrně vyjmete CPU z obalu, u patice dole je páčka kterou zvednete, procesor osadíte do patice (na levém horním rohu patice je trojúhelník a stejný je i na CPU, to je správný způsob osazení. Ono by to stejně jinak nešlo. Nepoužívejte žádné násilí ani tlak, procesor krásně jemně zapadne do patice a tou páčkou jej tam zajistíte. Následně na procesor nanesete pastu, nebo pokud je již nanesena na chladiči z výroby, také dobrý. Právě osazení chladiče je to, co nás dnes zajímá.

Asi víte, že nová AM4 platforma AMD má jiné rozteče než stará AM3+. Jinak je způsob upínání chladičů zcela stejný. Bohužel to ale znamená že pokud máte chladič, který se upíná ne na ty plastové přípravky, které tam jsou v základu, ale musíte tam našroubovat extra upínání (to jsou hlavně AiO a univerzální chladiče), tak AM3+ upínání není použitelné pro AM4, protože to má větší rozteče:

Musíte mít tedy potřebnou AM4 montážní upínku pro váš chladič. Výrobci klasických chladičů je již mají a ke svým chladičům již přidávají nebo je lze objednat či koupit extra. Někdy i zdarma. V případě AiO chladičů ale došlo ke zdržení, neměli potřebné technické podklady v čas. Upínky pro AM4 by měly být k dispozici za pár dní. V našem případě to tak znamená, že k NZXT KRAKEN X62 nemáme nyní AM4 upínku. A tak na AM4 desku osadit nejde. Pokud ovšem nemáte ASUS CrossHair VI HERO X370. Někdo u ASUS byl natolik chytrý a duchapřítomný, že tahle deska má nejen otvory pro AM4, ale i pro AM3+! Samozřejmě je tam osazen ten zadní plát pro AM4, na který prostě AM3+ chladič nedá přišroubovat. Nicméně pokud máte plát z AM3+ desky (což v našem případě není problém), tak je stačí vyměnit. Takže jsem to udělal. AM3+ plát je užší, a má nižší ty otvory pro šrouby a tak tam trochu bude plavat když začnete s montáží AM3+ chladiče, ale to nevadí. Jakmile vše dotáhnete, všechno sedí. Nejspíše není tlak na procesor úplně správný, ale z praxe vím, že to funguje a vše se chladí dobře. Takže náš NZXT KRAKEN X62 je na AM4 desce přimontovaný jako by to byla AM3+, což díky 4 extra dírám navíc, které ASUS inteligentně vyvrtal, je prostě možné a žádnou AM4 upínku tak pro tuhle desku vlastně nepotřebujete. Ačkoliv doporučuji si ji dodatečně pořídit.

Náš KRAKEN X62 je tedy osazený na procesoru i výměník ve skříni. Ještě na něm nechte ten ochranný filtr. Doporučuji nyní namontovat ventilátory do skříně. Protože máme ty nové pěkné AER RGB modely, osadil jsem nejen zadní 120mm, ale i ten vrchní 140mm.

Protože už začíná být ve skříni plno, hlavně na druhé straně, ke jsou kabely doporučuji se nyní věnovat zapojení klíčových prvků, ovládání skříně, USB kabelů i jednotlivých ventilátorů. Na vše jsou konektory na desce, které doporučuji primárně využívat. A dělejte si vzadu v kabelech pořádek. S340 ELITE tam má celkem funkční upínky. Následovat bude instalace 2,5“ disků a HUE+ systému osvícení na celkem tři speciální pozice. Ke všemu je spousta kabelů, takže je doporučuji zapojit hned a udělat si v tom pořádek i místo. K HUE+ připojte ty AER RGB ventilátory, propojují se do série. K HUE+ také můžete připojit extra LED pásky, které já jsem rozvedl vpředu dole a na pravé straně skříně. Vše připojíte a uklidíte kabely:

Nyní už následuje montáž karet a dalších věcí do základní desky. Takže můžeme začít třeba SSD M.2 kartou, pro který je v případě naší desky inteligentně (i kvůli chlazení) místo dole na desce:

Následuje osazení pamětí. V našem případě jsou to GEIL 2x 8GB DDR 2400MHz s možností až 3200MHz. Mají také RGB systém podsvícení a ten musíte připojit extra kabelem, buď se dají ovládat tím červeným přepínačem, ale pak nemůžete nastavit konkrétní barvy (připojují se jen do FAN konektoru). Anebo mají druhý konektor ala RGB pásek a ten můžete připojit na RGB konektor, který dnes desky mají. Pak lze podsvícení plně ovládat a řídit. Takže samozřejmě volíme ten druhý způsob, protože ASUS deska má hned dva takové speciální konektory. Jinak pro samotné RAM moduly, ASUS doporučuje zvolit slot nejdál od procesoru a samozřejmě je to dvoukanál, takže druhý modul přijde ob slot:

Následuje osazení zdroje, který patří dolů na druhou stranu skříně. Od něj rozvedete hlavní kabely, kdy připojte ten 24-pin a také 8-pin pro CPU nahoře. Je tam ještě jeden 4-pin, ale ten nemusíte nutně připojovat, podstatný je jen při výrazném (extrémním) taktování, samozřejmě si ke zdroji připojíte i kabely, které potřebujete pro disky a další příslušenství. V našem případě nám stačí jediný SATA kabel a jeden klasický molex. Jako poslední pak osadíme grafickou kartu a připojíme k ní PCIe napájení (8pin v našem případě). No a v podstatě máme hotovo:

Nezbývá, než zkontrolovat, zda je všechno (a správně) připojeno. Pozor na RGB podsvícení, ať neobrátíte polaritu, některé méně kvalitní produkty by to nemusely přežít, ale i u kvalitních vám pak může celý PC dělat různé neplechy. Samozřejmě kabely pečlivě ukliďte, svazujte pokud je třeba, pozor na klubka, ohýbání kabelů apod. Pak zavřete tu zadní bočnici. Osaďte filtr a čelo skříně a jste připraveni počítač vyzkoušet. Pokud jste vše udělali správně, počítač funguje, minimálně se můžete dostat do BIOSu, kde uvidíte že je vše aktivní, připojené atd. Můžete tak nasadit i tu druhou bočnici a počítač zavřít.

Následovat tak bude instalace operačního systému. Což je díky faktu, že MS prodává Windows 10 už na instalačním USB, hračka, v našem případě celá instalace byla hotova za cca 5 minut. Další hodinu se ale instalovalo a aktualizovalo. Windows 10 je natolik inteligentní, že už nemusíte lovit CDčka a stahovat ovladače ze stránek výrobce atd. Všechen osazený HW dokáže Windows 10 nainstalovat a z internetu mu stáhne ovladače. V mnoha případech ale staré, třeba pro grafiku nainstaloval 16.6 ovladače, to samé pro desku apod. Nicméně pro plné fungování všechno jede, takže si pak můžete skrze aplikace výrobců instalovat aktuální verze a další SW. Každopádně tohle všechno Windows 10 zvládl rychle. Déle mu trvala instalace dvou velkých updatů a několik záplat, ale do hodinky bylo hotovo a systém je v nejaktuálnější verzi včetně nejnovějšího Creators Update a připravený k používání :).

A co umí a jak vypadá náš PC?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1