Strana 3 z 4
- RGB podsvícení v akci – svítíme a nastavujeme
Nemáte rádi, když něco v PC svítí, to se vám naše sestava asi líbit nebude. Mám-li ale být upřímný, také nemám diody rád. Hlavně ty otravné modré na skříních. Jenže RGB podsvícení komponent, to je zcela jiná liga. Zejména když použijete opravdu kvalitní komponenty:
Ano, můžete z toho mít úplný cirkus, ale můžete to nastavit i velmi vkusně. A nejen to. Podsvícení nemusí mít jen estetický charakter, má i funkční. Řada komponent dokáže osvícením indikovat teploty, výkon apod. Podsvícení má řadu režimů, reaguje na basy, hudbu atd. V našem PC toho svítí opravdu hodně. A je to opravdu pořádné divadlo, zejména NZTX KRAKEN a nové AER ventilátory jsou naprosto hypnotické, a tak kvalitní podsvícení jsem ještě neviděl:
Svítí nám také ty paměti, které jsou připojeny k ASUS desce. A tak jsou s ní synchronizované a dají se přizpůsobit skrze SW ASUSu. Na desce je RGB podsvíceno logo ad zadními konektory (v našem případě je ale trochu zakryto ventilátorem) a podsvícený je i čipset. ASUS už nemá podsvícenu zvukovku. Bohužel na desce svítí jedna výrazná dioda nahoře a segmentový display a problikává oranžově dioda disku dole a také červeně svítí power tlačítko. Nic z toho se nedá barevně ovlivnit nebo vypnout, tak to trochu narušuje celek :).
Svítí nám také NZXT HUE+, který ovládá podsvícení těch AER ventilátorů. Ty se bohužel nedají oficiálně připojit jako klasické LED pásky což je podle mě škoda. Tím spíše, že ASUS na desku osadit jen jedno vnitřní USB 2.0. Bohužel do USB musíte připojit KRAKEN X62 AiO, také HUE+ a také přední USB 2.0 porty. Takže máte tři věci a jen jeden port. Co s tím? Jednoduše. NZXT bylo naštěstí natolik inteligentní, že u KRAKEN je použito mini-USB a u HUE+ je micro-USB. Takže jsem jednoduše vzal kabely, co mám od telefonů a normálně je vevedl zadem ven na zadní USB :). S340 ELITE to umožňuje, protože má také přední HDMI a kabel právě vedete ven do grafiky a je tam na to otvor ve skříni vzadu, takže tím lze vést i ty USB kabely. A tak, i když ASUS osadil hloupě na desku jen jeden vnitřní USB 2.0 konektor, mám připojeny všechny tři věci, které by jej normálně potřebovali. ASUS není jediný výrobce desek, který tohle dělá. Nechápu, proč vzadu na desce musí být 20 USB portů a na desce uvnitř už jen jeden. Mnoho komponent a příslušenství jej využívá. Ale poradil jsem si v tomto případě. Zpět tedy k našemu svícení :). Svítí také logo na grafické kartě, které má také RGB podsvícení.
Všechno tedy může a nemusí svítit. Jak se to dá ovládat? Nejlepší jsou aplikace. U desky si stačí nainstalovat ASUS RGB AURA aplikaci, která ovládá tedy podsvícení desky i všeho, co je připojeno do ní skrze ty RGB porty. V našem případě tedy tímto řídíme kromě desky i podsvícení pamětí a mohli bychom teoreticky i ty LED pásky dole a na boku skříně. Pokud bychom měli osazenu i ASUS grafiku s AURA podsvícením, aplikace by dokázala ovládat i tu. V našem případě tam máme Sapphire RX 480 8GB NITRO s GLOW podsvícením, které lze ovládat jednak tlačítkem na zadní straně samotné karty a nebo ještě lépe skrze TRIXX aplikace, která zároveň slouží pro monitoring a taktování grafické karty. No a pro NZTX komponenty, tedy KRAKEN X62, AER RGB ventilátory a HUE+ slouží NZTX CAM aplikace.
Ta je komplexním nástrojem pro monitoring celého PC, umožňuje také taktování, řízení ventilátorů, ale také ovládání komplexního systému podsvícení. Kromě PC si můžete aplikace nainstalovat i do vašeho mobilního telefonu a část věcí monitorovat i ovládat z něj.
Systém podsvícení skrze CAM je rozsáhlý a komplexní. Umožňuje zdaleka nejdetailnější nastavení podsvícení ze všech. Můžete doslova nastavit jednotlivé diody na LED páscích. Umožňuje synchronizace všech připojených komponent podsvícení, nebo jednotlivé věci zvlášť.
U KRAKEN X62 tak můžete nastavit styl a podsvícení loga i kruhu kolem něj zvlášť. A jdou s tím opravdu parádní věci. Podobně jsou na tom AER RGB ventilátory, kdy je zde celá řada režimů a stylu podsvícení a stejně tak LED pásků.
Prostě vaší představivosti se meze nekladou. Můžete zvolit jakoukoliv barvu, styl, můžete nechat funkční podsvícení indikující teploty komponent, zatížení systému apod. Kvalita podsvícení v případě NZTX komponent je naprosto perfektní, žádná laciná diodová blikátka, ala světýlka na vánočním stromečku apod.
ASUS už je na tom trochu hůře, většina toho podsvícení na desce zanikne, protože je různě zakryta ostatními komponenty, ale funguje dobře a ještě se na něj podíváme, protože ASUS dokáže synchronizovat skrze AURA SYNC více věcí. Ale to musíme k sestavě ještě pár věcí dodat :). Asi nejslabší je podsvícení pamětí, kdy kvalita barev trochu pokulhává za ASUS i NZTX, ale svítí :). GEIL byl snad první který tohle RGB na RAM uvedl. Na trhu jsou už i další modely pamětí s podobným podsvícením, tak pokud se vám líbí, máte volbu. Funkčně k nim ale nemám výhrady.
K závěru ….
|