STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 29 březen 2016
Přejít na obsah
STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT
Stavíme PC - První kroky
Základní deska (ASUS), procesor (Intel), chlazení a zdroj
RAM (Kingston), disky (Kingston SSD a WD HDD) a kabely
Zvuková karta (ASUS Essence) a grafická karta (ASUS STRIX FURY)
Výkon sestavy - PC žije! A jaký je v praxi?
Závěr

 

 

  • Montáž základní desky (ASUS),

                                         osazení procesoru (INTEL), chlazení a zdroje

Pokračujeme v montáži naší high end sestavy. Nyní se zaměříme na osazení prvních komponent.

 

  • Krok třetí: Montáž základní desky (ASUS X99-DELUXE)

Do připravené skříně je čas osadit základní desku. Měli byste tam mít namontované distanční podložky. V případě NZXT S340 jsou tam z výroby, takže není nutné nic montovat. Zbývá tedy nasadit zadní krycí plech (na což občas někteří zapomínají a většina to zjistí, až když už desku přiroubovala, což je zkrátka otravné zdržení :) ).

V našem případě použijeme základní desku ASUS X99 DELUXE (aktuálně se prodává ve verzi s USB 3.1 modulem). Test této základní desky už jsme na webu měly před časem.

 

Stále jde o jednu z nejvybavenějších základních desek vůbec. V našem případě jsme si ji vybrali i kvůli designovému zpracování, které se do krásné bílo-černé skříně hodí absolutně ideálně.

Desku tedy usadíte na místo a zatlačíte zadní výstupy do toho plechového krytu. Normálně bychom tak činili, ale NZTX u S340 chytře dalo prostřední distanční podložku s výstupem (není tam závit), takže se na ní deska nasadí a drží tak krásně na místě. Můžeme tedy použití šroubky (ty s tou hlavičkou, pod které je integrovaná podložka - najdete je v příslušenství u skříně) a desku přišroubovat do skříně. Opět použijte všechny šroubky, takže nebuďte líní šroubovat ;). Máme desku ve skříni, a jak vidíte, designově krásně ladí se skříní :). Co dál?

 

  • Krok čtvrtý: Osazení procesoru (Intel Core i7-5960X) a chladiče

Platforma Intel X99 je aktuálně jedinou high end PC platformou a využívá velkou patici LGA 2011-3. Do té se dají osadit jak Core i7, tak XEON verze současných 22nm HASWELL-E i chystaných 14nm BROADWELL-E procesorů. V našem případě použijeme nejvýkonnější desktopový procesor vůbec, kterým je Intel Core i7-5960X, tedy 8jádro se 16 vlákny na 3,0-3,5GHz.

 

Desky s paticí LGA 2011-3 jsou již z výroby osazeny masivním kovovým rámečkem se zadním blackplate. Montáž chladičů je u této platformy zdaleka nejjednodušší. I osazení procesorů je velmi jisté. Jednoduše odemknete dvojitý páčkový mechanismus.

Procesor pak zasadíte do patice, což jde opět jen jedním správným způsobem. Navede vás šipka na procesoru (jeho zeleném PCB obvodu) souhlasící se stejnou šipkou na patici (ta je v tom rohu seříznuta)/rámečku. Pro jistotu jsou tam i výřezy na PCB procesoru a zapadají do výstupů v rámečku patice.

Opět důsledně varuji, dávejte si pozor na to, aby vám do patice nic nespadlo (včetně samotného CPU při montáži). Piny uvnitř patice jsou jemné a může dojít k poškození, což by mohlo mít i fatální důsledek. Stejně tak nematlejte pastu do patice! Procesor osazujte naplocho, krásně zapadne na místo. Zbývá zamknout patici, což je v opačném pořadí zajištění páček, než jste patici otevírali.

Když máte procesor osazený, nezbývá než osadit chlazení. Jak už bylo řečeno, u LGA 2011-3 je to velmi jednoduché. Masivní kovový rámeček má připraveny montážní otvory pro distanční podložky, na které se montuje samotný pasiv chladiče. V našem případě je to maximálně jednoduché, protože osazujeme AiO chlazení.

Teprve nyní tedy sejmem ochranný platový kryt ze spodu vodního bloku s čerpadlem, jehož výměník už jsme do skříně namontovali. Na vodním bloku je již nanesena ideálně teplovodivá pasta a není tedy nutné používat jinou (můžete, pokud chcete). Jednoduše tedy nasadíme blok a přitáhneme 4čtyřmy matkami. Hotovo:

Co dál? Když už nám nic zásadního ve skříni volně neplandá, můžeme osadit v tomto případě zdroj do skříně a začít se rozmýšlet i nad nutnou kabeláží, kterou budeme potřebovat.

 

  • Krok pátý: Osazení zdroje (bequiet! Dark Power PRO 11 1200W)

Kvůli umístnění zdroje a nutnému protažení kabelů na druhou stranu skříně bych nyní udělal právě montáž zdroje. V našem případě použijeme opravdu luxusní be quiet! Dark Power PRO 11 s 1200W, který jste nedávno mohli vidět v testu:

 

Výhodou tohoto zdroje je opět i plně modulární kabeláž (s výjimkou hlavního 24-pin). Můžeme si tedy pečlivě zvolit, které kabely nutně ve skříni potřebujeme a nemusíme mít tedy v našem PC více, než je nutné.

NZXT S340 skříň má pozici pro zdroj fakticky oddělenu od hlavní přední části skříně a zdroj se do ní vkládá zadní stranou. Není tam rozhodně mnoho místa, protože S340 je dosti kompaktní, takže než tam ten zdroj dáte, je dobré si osadit do zdroje i ty kabely, které budeme pro napájení PC potřebovat. V našem případě tedy určitě potřebujeme ten hlavní 24-pin ATX kabel, pak 12V 8-pin pro CPU, kdy oba půjdou do desky. Pak budeme potřebovat určitě 2x 8-pin pro PCIe (tedy grafickou kartu) no a zbývá v našem případě napájení zvukové karty (klasický molex) a disků (máme dva HDD a jeden SSD, takže 3x SATA) a jeden SATA konektor potřebujeme v případě S340 pro napájení ventilátorů, které jsme připojili k do setu vodního chlazení (NZXT umožňuje připojit až 4 ventilátory do monitoringu). Takže z nabídky kabelů ke zdroji jsem vybral kombinovaný SATA-MOLEX a pak SATA napájecí kabel. To by mělo stačit.

Zdroj pak už jen upneme do skříně, nasazuje se tedy zadem, přimontuje se speciální upínkou. Trochu mě překvapilo, že jinak zdroj ve skříni nic nepodpírá, takže plnou váhu drží jen ten zadní mechanismus a 4 šrouby. Ale funguje to. Zdroj má gumové vložky, takže nehrozí ani žádné vibrace. Obrovský ventilátor směřuje tedy dolů, kdy zdroj nasává vzduch spodem a hned jej vyfukuje ze skříně ven. Když máme zdroj ve skříni, dáme kabely tak, aby nám nepřekážely v další montáži. Pochopitelně samotný zdroj nepřipojujeme do elektrické zásuvky a jeho spínač necháváme v pozici 0, tedy vypnuto.

 Nyní se vrátíme zpět na druhou stranu skříně a osadíme zbytek komponent ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1