STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 29 březen 2016
Přejít na obsah
STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT
Stavíme PC - První kroky
Základní deska (ASUS), procesor (Intel), chlazení a zdroj
RAM (Kingston), disky (Kingston SSD a WD HDD) a kabely
Zvuková karta (ASUS Essence) a grafická karta (ASUS STRIX FURY)
Výkon sestavy - PC žije! A jaký je v praxi?
Závěr

 

 

  • Montáž RAM (Kingston HyperX),

                                              disků (Kingston SSD a WD HDD) a kabeláž

Vrátíme se tedy zpět k osazování komponent. Nyní již máme vše připravené pro osazení všeho zbývajícího. Můžeme tak začít třeba u RAM, tedy operačních pamětí.

 

  • Krok šestý: operační paměť (Kingston HyperX FURY 32GB DDR4)

V případě X99 platformy asi víte, že se bavíme o procesor se 4kanálovým řadičem na rozdíl od dvoukanálových AMD AM3+/FM2+ či Intel LGA 115x. Takže je dobré (pro 100% funkčnost a využití) osadit všechny kanály, tedy minimálně 4 paměťové moduly. V našem případě použijeme 4x 8GB, tedy 32GB celkem, a to KINGSTON HyperX FURY DDR4 2133MHz, které jste už u nás v testu také mohli vidět:

 

Ideální kapacita pro high endový PC vhodný na hry i na práci, i když by asi většině s přehledem stačilo 4x 4GB, tedy 16GB. Opět záleží na slotech, do kterých jednotlivé moduly dáte. Návod k desce by vám měl bezpečně poradit, jaké jsou ty nejlepší, takže se mu nevyhýbejte. V našem případě použijeme ty světle šedé, dál od patice CPU. Opět platí, že moduly vkládejte opatrně, zasuňte je na straně, kde není ten odklápěcí mechanismus a pak je jemně zatlačte, tak aby zaklapl i ten mechanismus na druhé straně. Zkontrolujte jemným pokusem o vytažení, zda modul ve slotu opravdu sedí.

A to je všechno, RAM tam tedy máme. Co dál? Třeba disky ...

 

  • Krok sedmý: Pevné disky (Western Digital) a SSD (Kingston)

Dnes si ukážeme montáž vlastně všech aktuálních typů disků, jež se dnes běžně používají. Do naší sestavy totiž použijeme jak dva klasické 3,5" HDD, tak jeden 2,5" SSD pro SATA a ještě jeden ultra rychlý SSD jako systémový, který může být v M.2 pozici, stejně jako v PCIe slotu. Začněme u něj. Kingston HyperX PREDATOR 256GB jsme testovali nedávno:

 

Použijeme jej jako systémový disk, kdy 256GB kapacita je zcela dostatečná. U použité ASUS X99 DELUXE máme na výběr ze dvou způsobů jeho montáže. Do M.2 nebo do PCIe. ASUS totiž dodává v příslušenství desky i M.2/PCIe x4 adaptér, takže nemusíte platit za něj extra. Nicméně ASUS X99 DELUXE je ještě zajímavá i umístěním M.2 slotu.

Asi víte, že většina desek když má M.2 slot, tak jej má naležato. Bohužel tento způsob je sice nejbezpečnější, ale u nových ultra-rychlých SSD, které mají i 100°C v zátěži (například SAMSUNG modely), je pak problém s jejich chlazením. ASUS X99 DELUXE má netypicky M.2 konektor tak, že disk se do něj zasunuje kolmo. Proto zde je i speciální nástavec. Z hlediska chlazení takového SSD, skvělá věc. Použijeme právě tento způsob. PCIe kartu (v příslušenství desky ASUS) nevyužijeme, protože ve slotech budeme mít v našem případě dost plno i bez toho, navíc tahle deska nemá M.2 slot nijak limitován výkon proti PCIe, protože je napojena na x4 PCIe.

K tomuto SSD řešení už nemusíme připojovat žádný kabel. Ty ale musíme dát k ostatním diskům. Do PC dáme i klasické 2,5" SSD, které v našem případě plánujeme třeba pro hry, nebo jako pracovní disk. Na rozdíl od těch výrazně výkonnějších M.2 řešení, jako je třeba PREDATOR, vychází totiž kapacitně výhodnější. V podstatě 2x levněji při stejné kapacitě a to má pořád výkon SSD. U NZXT S340 skříně mají 2,5" SSD pozici v hlavní „komoře“ skříně dole, na vlastním rámečku. Ten odmontujete, na něj přišroubujete disk a zase jej vrátíte do té pozice. Je tam místo pro dva 2,5" disky. Samozřejmě k nim musíte přivést SATA kabel a SATA napájení, což lze ale udělat zadní stranou, jsou tam na to přesně otvory hned u disku, takže nemusíte tahat nic výrazně viditelného dopředu, do hlavní komory skříně.

To máme tedy vyřešené SSD, ale teď potřebujeme i nějaký seriózní prostor pro ostatní data. Skříň NZTX S340 má jen omezený prostor pro osazení 3,5" disků. Jsou tu jen dvě pozice ve velmi malém koši, který je přístupný z druhé strany a oddělený tedy opět od zbytku case. Využijeme jej maximálně a osadíme do něj dva Western Digital 6TB HDD. WD RED 6TB (5700ot) a WD Black (7200ot). To by mělo stačit :).

Jejich osazení je jednoduché, jsou to klasické koše, takže je tam zasunete a z přední strany skříně dotáhnete jediným šroubkem (ten bez té podložkové hlavy). Jednoduše k nim pak přivedete SATA kabely a SATA napájení. Všechno. Co tedy dál?

 

  • Krok osmý: Zapojení kabeláže

Protože už nám v našem případě zbývá osazení jen grafické karty a zvukové karty, přičemž poté už bude ve skříni dost málo místa, je nejlepší teď zapojit všechnu kabeláž a připravit si to tedy pro finální montáž.

Připojte 24-pin napájení do desky a nezapomeňte i na ten 8-pin pro CPU, na nějž se často zapomíná. Bez toho to ale opravdu fungovat nebude :). Oba kabely jsou velmi dlouhé a dají se tak krásně vést zadní stranou jak potřebujeme. Na přední stranu mohou jít už tak jen velmi krátké úseky.

Připojte a ukliďte vzatu i napájení všech disků a také SATA kabely k nim. Už je můžete vzadu i svazovat, jak potřebujete. Na přední stranu k desce si protáhněte zbývající potřebné kabely. Víme tedy, že budeme potřebovat ještě jeden molex pro napájení zvukové karty a 2x 8-pin pro grafickou kartu. Takže s tím počítejte. Protáhněte si i kabely od skříně. Zapojte vnitřní USB, zapojte ovládací kabely a připravte si i zvukový AUX kabel od předních výstupů. Pozapojujte, co půjde, protože pak už bude ve skříni místa rychle ubývat a bude to výrazně obtížnější, se k některým věcem dostat. Zejména ty ovládací drobné kabely od skříně by se vám pak špatně dělaly. ASUS má k nim opět šikovný nástavec.

Dobře, když to všechno máte, zbývá tedy osazení zbývajících dvou rozšiřujících karet.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 878x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1206x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3807x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0