STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 29 březen 2016
Přejít na obsah
STAVÍME POČÍTAČ: ukázkový výkonný high end (03/2016) - s ASUS, Intel, Kingston a NZXT
Stavíme PC - První kroky
Základní deska (ASUS), procesor (Intel), chlazení a zdroj
RAM (Kingston), disky (Kingston SSD a WD HDD) a kabely
Zvuková karta (ASUS Essence) a grafická karta (ASUS STRIX FURY)
Výkon sestavy - PC žije! A jaký je v praxi?
Závěr

 

 

  • Výkon sestavy – PC žije! A jaký je v praxi?

Montáž PC dokončete, upevněte vše, co upevněno být má, namontujte krytky, kde mají být. Smontujte skříň zpět. Tedy přední část nasaďte a pak nasaďte bočnice. Z té s tím PLEXi můžete už sejmout onen ochranný igelit proti poškrábání. Teprve nyní můžeme řešit samotné připojení PC do elektrické zásuvky. Nejdříve bych ale asi připojil monitor ke grafické kartě a také klávesnici a myš do příslušných konektorů.

Pak teprve připojíme k vypnutému zdroji (spínač nastavený na 0) napájení a to následně připojíme do elektrické zásuvky. Až poté přepneme spínač na zdroji na zapnuto (I). Pak můžeme vyzkoušet PC zapnout. Pokud jste udělali vše správně, fungují všechna tlačítka na skříni, PC by se mělo rozjet, obrazovka se rozsvítí a vše funguje.

 

  • Jak oživit náš PC? Instalací operačního systému

V této chvíli s naší novou sestavou moc zábavy nebude :). Jediné co s ní můžeme dělat je, podívat se do BIOSu základní desky. Tam si už můžeme hrát s nastavením některých věcí, doporučuji to ale zatím vynechat :). Vidět bychom tam ale mohli, teplotu, takt CPU, takt a množství pamětí a také, že v PC máme 4 disky a dalších pár věcí. Nyní tedy oživíme náš PC nějakým tím operačním systémem. Příznivci tučňáka na chvíli zavřou oči, protože z krabičky vytáhneme zbrusu nový instalační USB flash disk, na kterém se dnes (vedle DVD) nový Windows 10 prodává. Instalace je vlastně stejná, jen to místo z DVD disku bootuje a instaluje se z toho FlashDisku, což je pochopitelně rychlejší. Jednoduše tedy PC vypneme, zasuneme FlashDisk do USB a PC zapneme, většinou by mělo být v základu nastaveno, že první bootuje právě z toho FlashDisku, pokud je osazen. Tím se aktivuje instalace, pro kterou logicky zvolíme disk C, což bude ten náš 240GB Kingston HyperX PREDATOR v M.2.

Zatímco dříve byla instalace systému záležitost i na mnoho desítek minut, na našem PC je Windows 10 hotov za pár minut. Systém již obsahuje všechny základní ovladače, takže technicky už po dalším najetí PC nastartuje plně použitelný systém – některé komponenty ale vyžadují instalaci vlastních ovladačů, například některá výbava desky v našem případě a také zvuková karta. Můžete instalovat také další SW, k desce jsou různé aplikace umožňující taktování, monitorování, či update BIOSu z prostředí Windows, ale nutně je instalovat nemusíte. Vše najdete na stránkách ASUS u příslušné desky v sekci podpora. Vše je i na DVD u desky, ale to je nám bez mechaniky samozřejmě na nic :). Co rozhodně budete instalovat, je SW a vlastní aktuální ovladač grafické karty a také zvukové karty. V našem případě to tedy bude Radeon Software, protože máme Radeon grafickou kartu. Ten najdete na stránkách AMD. U zvukové karty pak zase ASUS a ten najdete na stránkách ASUSu. V závislosti na tom, jaký máte monitor, myš, klávesnici, můžete instalovat podpůrný SW i pro ně, ale v základu budou fungovat i bez toho. Pokud ale nabízí speciální funkce a nastavení, musíte nainstalovat jejich SW. Ten opět najdete na stránkách jednotlivých výrobců. Jedním z prvních programů, který byste také měli na nový PC nainstalovat, je vhodný antivir.

Každopádně všechno tohle je otázkou několika minut. Potom už bude PC připraveno plně k vašemu užívání a můžete jej začít vybavovat aplikacemi. Teoreticky by bylo vhodné vyzkoušet systém zatížit, nicméně dnes už je většina komponent testována ještě ve výrobě, takže pokud PC jede, neměl by být problém. Nicméně rozhodně se vyplatí monitorovat třeba teploty procesoru, či grafické karty. Pokud by byly nějak extrémně vysoko, mohlo by to ukazovat na špatně namontovaný chladič, což se samozřejmě musí a dá řešit. Nicméně v našem případě říkejme, že všechno je jak má být a funguje dobře. Co teď? No otestujeme jej :).

 

  • Testujeme PC - výkon a provoz

Počítač už můžeme vybavit tedy SW dle libosti. Protože máme k dispozici jen 240GB SSD pro systém, nemůžeme samozřejmě na tento disk vedle Windows a základních aplikací instalovat nějaký extra velký počet her. Osobně si dávám na takový disk jen jednu nejhranější menší hru (v mém případě třeba WoT). Další hry už musíme v našem případě instalovat na druhé SSD případně HDD. Kromě ultra rychlého systémového SSD máme dnes v našem PC ještě to druhé SSD pro hry a pracovní použití, a na odkládání dalších dat pak hned dvě 6TB HDD, jedno i v rychlejší verzi se 7200ot/min proti 5700ot/min u druhého. Myslím tedy, že variabilita je tedy v našem případě maximální :).  

 

  • Co náš PC dokáže, už ukazují testy všeho druhu:

Pokud výkon odpovídá tomu, co +/- ukazují recenze jednotlivých použitých komponent, mluvím tedy hlavně o procesoru a grafice, zjevně jsme osadili a nastavili vše dobře a výkon je jaký být má.

Výkon procesoru Core i7-5960X je opravdu extrémní v porovnání s běžnými procesory. Jeho spotřeba v základu přitom vůbec není špatná, i když na druhou stranu počítejte s horším výkonem na 1jádro, protože frekvence CPU je maximálně 3,5GHz v Turbo režimu. Dá se ale nataktovat. Osobně považuji za ideální takt kolem 4GHz, který zvýší spotřebu o nějakých 80W. Lze jít ale i výše, třeba na 4,3-4,4GHz, ale spotřeba roste opravdu výrazně, což vám také ukazujeme. Stejně tak rostou i nároky na jeho chlazení.

Graficky výkon zajišťuje parádně chlazený ASUS STRIX Radeon R9 FURY DC3OC 4GB. Takhle grafika za nějakých 16tisíc je konkurencí GTX 980 (bez Ti), které v podobném STRIX provedení od ASUS lze mít za podobné peníze.

Rozdíl výkonu je ale značný a už jde o použitelnost. Samozřejmě pro uvedenou sestavu lze osadit i výkonnější řešení, ale to už je na vás. Naše není extrémní.

Variabilita osazených disků je podtržena jejich výkon. Jak vidíte, jedná se o různorodá řešení. Systémový disk je nejrychlejší, pak tu máme klasické SSD na hry a další data, se kterými nejčastěji pracujeme a pak jsou tu dva velké 6TB odkládací disky. Jeden rychlejší 7200ot, druhý pomalejší 5700ot.

 

  • Provozní vlastnosti

Spotřeba počítače je samozřejmě dosti vysoká. Ostatně máme jej hodně vybavený.  I bez taktování se pohybuje kolem 300W v běžné herní zátěži. Nicméně není to nic zásadně extrémního, proto říkáme, že by býval v klidu stačil i o dost slabší zdroj než jsme použili.

Pokud se ale rozhodnete taktovat, tak jen spotřeba procesoru naroste o více než 100W. Pokud budete taktovat i grafiku, přidejte dalších desítky W. U nataktované takto výkonné sestavy se tak rázem můžete pohybovat až na téměř 500W spotřeby, což je docela dost :). Nicméně není to nic extrémního na High end. Jsou i mnohem žravější grafické karty, případně několik karet, takže tohle je jen začátek :).

I takto výkonný high end PC lze ovšem chladit velice tiše. Námi zvolené řešení se v praxi ukazuje jako opravdu velmi tiché. V klidu o PC vůbec nevíte, protože třeba ventilátory na grafice se netočí vůbec, a zbytek ventilátorů v CASE se jen pomalu otáčí. Největší hluk tak může dělat HDD, pokud na něj něco zapisujete. V zátěži bez přetaktování je to ale pořád překvapivě velmi tichá sestava. Až přetaktování výrazně zvýší potřebu chlazení CPU i skříně, protože TDP, které procesor vyzařuje je opravdu extrémní, tak se ozvou ventilátory. Nutno říci, že NZXT modely, kterými je náš PC vybaven, jsou sice dobré, ale když je nahradíte třeba dražšími NOCTUA NH, tak to při stejném výkonu bude o pár dBA jako celek tišší. A těch pár tisíc, na co vás sada 3x 140mm a 1x 120mm ventilátorů NOCTUA NH vyjde, není pro zájemce o takto drahý PC žádný velký problém ;). Ale i v základu s NZXT ventilátory je to bez potíží použitelné.   

K závěru ....



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1