Strana 4 z 4
Pro vaši informaci, prezentovaný build obsahuje následující komponenty, které se ale u finální sestavy budou lišit:
Ač zvolený Intel i7-7700K není, zejména pro hraní, slabý procesor (ale zrovna u her ve 4K má „stejný“ výkon jako RYZEN 5/7 apod.), pro jiné věci už slabý je. Problém je hlavně s jeho cenovkou a horší efektivitou vzhledem k výkonu, kdy skoro 10tisíc je prostě strašně moc za to málo (4jádra), co nabízí. Mnohem levnější 6jádrové RYZEN 5 1600/1600X jsou výrazně lepší volbou a vyšší efektivitou. Bohužel na kvalitní mini-ITX základní desku AM4 pro ně stále čekáme. Ale něco už je na cestě. Finální sestava pro zákazníka bude obsahovat určitě mini-ITX AM4 desku a v ní RYZEN 1700X (možná 1800X) procesor, což je výkonově trochu jinde. Cenově ale kupodivu už moc ne.
Taktéž uděláme změny v diskovém poli, finální sestava bude mít superrychlý 512GB M.2 SSD PCIe od Samsung a dva levnější 2,5“ 480GB SSD na hry a odkládání dat (nejspíše necháme i použité Kingston UV400 kvůli jejich designu, který ladí k bílé MANTA). 3,5“ mechanický HDD už v PC nebude, protože uživatel má NAS server doma. Takže v PC nebude hučet žádný mechanický disk. V PC také nebude HUE+ a AER RGB ventilátor, kvůli nutnosti vyvádět další USB kabel zevnitř, stačí ten od KRAKEN X62 z čehož také nadšením neskáčeme, ale když je KRAKEN X62 podsvícený tak hezký, tak tam zůstane :).
Pravdou je, že na chlazení mainstreamových i7/RYZEN 7 procesorů by s velkým přehledem stačil i NZTX KRAKEN X42, tedy jen poloviční 140mm výměník (jež je také o něco levnější) a není nijak nutný ten 280mm. Ale když ten se tam vizuálně hodí lépe :), takže i ten tam zůstane. V případě grafické karty si nemůžeme moc vybírat, vzhledem k požadavkům na výkon je GTX 1080Ti dnes jediná volba, později můžeme když tak vyměnit za Radeon RX VEGA, ale zatím není na pořadu dnes. Zvolená ASUS STRIX GTX 1080Ti edice je perfektní, má hezky udělané RGB podsvícení a do skříně se velmi dobře vejde.
Tady bych se zastavil. Malá skříň totiž vždy znamená vyšší hlučnost a teploty než velká skříň. Nicméně protože MANTA není zase tak malá skříň, i když je to pořád ITX, karta je stále velmi tichá rozdíl teplot je proti velké skříni téměř neznatelný. Jen lehce je vyšší hlučnost v zátěži, ale jen když to měříte, v běžné praxi to moc nepoznáte. V podstatě v zátěži je grafika jediné, co tam trochu nějaký ten hluk dělá, ale není nijak rušivý, takže v obýváku, kde tento PC bude používán je klid. Tedy klid ve smyslu, že hluk nedělá ani takto kompaktní a výkonný PC.
Samozřejmě zvolené komponenty nemusí vyhovovat každému, a cena této sestavy je vysoká. Nicméně má být kvalitní, kompaktní a hlavně velmi výkonná a pokud možno tichá a designově zajímavá. Vše splňuje. Musím říci, že NZXT MANTA je naprosto unikátní a parádní skříň, jedna z nejlepších, ne-li nejlepší ITX na trhu, zejména když někteří osazují do ITX skříní i výkonné karty. Výkonný HW potřebuje chlazení a v malých ITX skříní, kdy se většina soustředí na co nejmenší rozměry, je to často problém. V MANTA skříni tento problém ale není.
Osobně preferuji mATX formát před ATX i ITX formáty základních desek i skříní, protože umožňuje osazení i kvalitní PCIe zvukové karty, nicméně MANTA je zatím jen v ITX variantě. Doufám, že ji NZXT ještě o malinko zvětší pro mATX formát. Každopádně tahle skříň je paráda, a když se to hezky podsvítí, můžete ji postavit klidně do toho obýváku doprostřed, jako umělecké dílo :). Málokdo by navíc hádal, jak všeobecně velký výkon to při tichém provozu nabízí. Díky bezdrátovým periferiím si tak můžete užívat vše z pohodlí gauče/křesla na velké 4K TV/projektoru, jak jen je libo (což plánuje finální majitel této sestavy).
Za spolupráci na článku děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|