Strana 2 z 3
Sami ze zkušenosti víme, co znamená léto pro komponenty. Pamatuji sám dokonce takové, které v létě nešly ani otestovat. Například referenční GTX 480 grafika se při teplotách kolem 30°C v místnosti a výše, prostě vypínala. I dnes ale s dobře chlazenými komponenty pociťujeme při používání našich PC v zátěžích dobré problémy. Takže nás napadlo si to změřit.
Pro náš pokus jsme použili kvalitní velkou skříň ANTEC P280 Tu jsme osadili ventilátory NOCTUA. Dvojicí 120mm vpředu, jeden 120mm dozadu a jeden 140mm nahoru na strop.
Dovnitř jsme osadili základní desku ASUS ROG MAXIMUS VII GENE Z97, na kterou jsme dali Intel Core i7-4790K procesor a celé to osadili chladičem NOCTUA NH-D15 s dvojicí 140x150mm ventilátorů. Jako grafickou kartu jsme pak zvolili Sapphire Radeon R9 FURY 4GB OC s nereferenčním TRI-X chladičem. Počítač měl osazené i další běžné komponenty a byl pochopitelně zavřený.
Celý jsme jej pak umístili do uzavřené místnosti s klimatizací + následným otevřením oknem pro pořádné ohřátí. Tak jsme tedy mohli změřit vliv teploty v místnosti na teploty a chlazení našeho PC. Běžně děláme testy komponent, jejichž výsledky pak u nás čtete, v běžné místnosti, kde je teplota 21-24°C, právě proto, abychom běžnými prostředky minimalizovali její vliv. Dnes se tedy podíváme na to, co se stane, když teplotu zvýšíme.
Kombinace Intel Core i7-4790K s NOCTUA NH-D15 je, jak se asi shodneme, rozhodně velmi funkční dvojka. Za normálních okolností nemá ta obří NOCTUA s uchlazením procesoru absolutně žádný problém.
Jenže její možnosti úzce souvisí s teplotou vzduchu, který k chlazení CPU pod sebou používá.
Jak vidíte, teplota na CPU roste s každým stupněm teploty vzduchu. V našem případě ne úplně lineárně, protože chladič NOCTUA NH-D15 má, jak je dnes běžné, ventilátory s řízením otáček na základě teploty, takže zvýšením otáček se zvyšuje výkon chladiče. Úplně stejně to funguje na grafické kartě.
Sapphire Radeon R9 FURY TRI-X OC je hodně výkonná grafická karta s takty 1040MHz na jádře. TRI-X nereferenční chladič je výkonný a tichý.
Opět disponuje řízením otáček, kdy v klidu se dokáže i vypnout a chlazení je tak pasivní. Za normálních okolností a běžné teploty v místnosti je pěkně tiché a účinné. Ale když je teplota v místnosti vyšší, rostou i teploty na grafice.
A nejen na GPU. Problém v parném létě mají hlavně karty, které nemají dobře chlazené napájení. Tam totiž běžně teploty stoupají k téměř 100°C v zátěži i v dobře chlazených místnostech. Takže v parném létě teploty rychle rostou i přes 120°C, což samozřejmě ohřívá i okolí.
- Ventilátory zvyšují otáčky = hlučnost
Řízení otáček ventilátorů u chlazení grafik a procesorů je dnes běžná záležitost. A tohle řízení na vyšší teploty v místnosti a tedy vyšší teploty na chlazených čipech, reaguje prostě zvýšením otáček. A vyšší otáčky sebou nesou i vyšší hlučnost. V našem případě to není problém, protože NOCTUA ventilátory i na svých vysokých otáčkách, jsou stále pěkně tiché. Problém to není ani u grafiky s chlazením jakým je TRI-X od Sapphire, přesto je u něj zvýšení hlučnosti znatelné.
Obě tyto skutečnosti ale znamenají, že u horších typů ventilátorů a chladičů, je problém zvýšení otáček problémem podstatného nárůstu hlučnosti. A jistě si toho mnozí uživatelé všímají. Jejich grafiky i zdroje hučí podstatně více, než normálně. Právě u počítačových zdrojů může být v parném létě ten hlavní problém, který způsobí, že vám vaše PC prostě shoří. Nekvalitní zdroje s mizernou účinností a mizerným vnitřním uspořádáním, mají problém s teplotami i za normálních okolností. Když je ale kolem velké teplo, je to na ně často moc. V lepším případě, kdy elektronika a bezpečností prvky alespoň trochu fungují, se zdroj prostě vypne. V horším případě shoří a většinou vezme sebou nějakou tu komponentu.
|