TÉMA: Co si pořídit? Notebook nebo Desktop - Výhody a nevýhody Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 02 September 2009
Přejít na obsah
TÉMA: Co si pořídit? Notebook nebo Desktop - Výhody a nevýhody
Notebook vs Desktop - výhody a nevýhody I.
Notebook vs Desktop - výhody a nevýhody II.
Notebook nebo desktop
alt

 

 

 

TÉMA: Co si pořídit? Notebook nebo Desktop - Výhody a nevýhody

 

Starý počítač dosloužil a na řadu přichází nákupo nového. Jaký ale zvolit a proč? Podívejme se na to, co který nabízí.

Koupit notebook nebo desktopový (stolní) počítač? S tímto rozhodováním se s rozvojem mobilních počítačů setkáváme stále častěji. Někteří si dokonce myslí, že stolní počítače jsou před vymřením a notebook jej plně nahradí. Tak jednoduché to ale zase není. Dnes se tedy zaměříme na to, co která skupina počítačů nabízí, a její výhody a nevýhody.

  • Notebooky a desktopy

Zásadní rozdíl, který je vlastně i obsažen v názvu obou druhů počítačů, je v mobilitě. Mobilní počítač je notebook a desktop je zkrátka stolní počítač. Ani jeden však není tím původním počítačem. Jako první počítače existovaly ty, kterým se říkalo sálové. Většinou zabíraly klidně i celé budovy a v dobách před 20-30 lety nabízely zlomek výkonu současných stolních nebo mobilních počítačů.

Tehdy nebylo možné nacpat potřebné komponenty do tak malé krabičky, aby se to dalo přenášet a mohlo to fungovat jako počítač. V 80.letech minulého století se ale představilo domácí stolní PC, které se v podstatě koncepčně od té doby příliš nezměnilo. Přibližně 10 let poté umožnil vývoj stolních počítačů a jejich komponent osadit tento Hardware do menších krabiček a začaly se objevovat Laptopy a později notebooky.

V právě končícím desetiletí zaznamenaly notebooky největší vývoj a rozvoj a v minulém roce poprvé prodejně předstihly stolní počítače. Přesto jsou to stále desktop počítače, které určují krok vývoje a pro něž se dělají novinky, které přicházejí do mobilních počítačů se zpožděním 6-12 měsíců.

  • Konstrukce

V zásadě se vlastně desktop PC a mobilní PC neliší. Rozdíl je typicky jen v rozměrech, ale nutno říci, že dnes klidně může existovat stolní počítač, který je sám o sobě menší než většina notebooků. Vnitřní stavba obou druhů počítačů je stejná …

Základní deska (motherboard) – to je největší HW komponenta v PC. Všechno v počítači spojuje, řídí a deleguje (taková manželka). Nese na sobě patici pro procesory a sloty pro grafiku, paměti a konektory pro pevné disky atd. Řídícím centrem základní desky je čipová sada, která se dnes skládá běžně ze dvou čipů (severní a jižní můstek). Severní můstek se stará o základní funkce a komunikaci procesoru s grafikami a pamětí atd. A jižní můstek má na starost výbavu, přídavné funkce a konektory. U mobilních počítačů je základní deska navržena s ohledem na požadavek mobility, u desktopového počítače mají základní desky většinou rozměr standardního ATX, ale existují i menší desky a klidně se v některých desktopech mohou nacházet i základní desky určené do mobilních počítačů.

 

Procesor (CPU) – pokud je dirigující základní deska něco jako manželka, pak procesor je manžel. Je to vlastně hlava rodiny (počítače – Mozek počítače). Ačkoliv vybíráme jen ze dvou výrobců AMD a Intel, ve skutečnosti je zde více značek procesorů. Pro naše účely nám ale bude stačit znát AMD a Intel. Procesor samozřejmě pasuje do konkrétní základní desky – Intel nemůžete dát na AMD desku a obráceně. Procesorů je dnes velká spousta a kromě taktů (rychlosti udávané v MHz nebo GHz) se liší i počtem jader. Dnes již na trhu máme procesory s jedním, dvěma, třemi ale i čtyřmi jádry. Příští rok přijdou už šestijádrové modely a za rok na to 8-12 jader. Mobilní a desktopové procesory se v zásadě neliší – mobilní procesory vycházejí vždy z desktopových, ty jsou uváděny jako první. Protože mobilní procesor musí být úsporný, je nutné najít kompromis mezi výkonem a spotřebou a zahříváním. Mobilní procesory nabízejí tedy nižší frekvence, ale i nižší spotřebu. Samozřejmě nemusí tomu být tak vždy, zejména v kategorii DTR mobilní počítačů, které se pohybují na pomezí stolních a mobilních PC. O tom ale až později.

 

Paměti (RAM) – dnes typicky formátu DDR2 nebo DDR3 s rychlostmi od 667MHz po 2000MHz i víc. Kromě jejich rychlosti je určující hlavně kapacita. Dnes je běžným minimem kapacita 2GB, běžně se ale setkáváme se 3GB a běžným standardem jsou 4GB. Ačkoliv se rychlostně ani kapacitně nemusí paměti pro mobilní a desktop PC lišit, většinou je zde rozdíl jediný a zásadní – velikost paměťového modulu, kdy mobilní RAM do desktopového PC neosadíte a naopak. Mobilní moduly jsou menší a jejich cena je dnes o něco vyšší.

Grafické karty (GPU) – Ty určují grafický výkon. Mohou se v mobilním i desktopovém PC nacházet ve formě integrovaného čipu na základní desce, nebo dokonce v samotném čipsetu. Největším producentem grafických čipů na světě není ATI ani NVIDIA, ale Intel, který vyprodukuje více než 50% roční produkce všech grafických čipů na světě. Intel ale v současnosti tvoří právě jen integrované čipy. Své mají i ATI a NVIDIA. jejich výkon je dostatečný na jakoukoliv běžnou práci včetně videa i HD videa. Pokud si ale budeme chtít hrát nové hry, budeme muset sáhnout po pořádné grafice. Zde je asi nejzásadnější rozdíl mezi mobilní a desktop PC, což si upřesníme v další části článku.

Pevný disky – Sem ukládáme naše data. Dnes již rozeznáváme dva druhý disků. Klasické mechanické s plotnami (HDD) a flashdisky (SSD). Opět mezi typickým mobilním a desktopovým diskem je nejzásadnější rozdíl ve velikosti disku a to jak kapacitně, tak fyzické velikosti. Mobilní disky mají velikost 1,8 nebo 2,5“ a desktopové disky 3,5“. Z toho plynou rozdíly i v kapacitě a rychlosti. SSD disky mají například téměř vždy 2,5“. Samozřejmě v podstatě můžete mobilní disk připojit k dekstopovému PC, naopak to ale půjde asi dost těžko kvůli rozměrům.

Větší konstrukční odlišnosti jsou jasně vidět. Desktopový PC je typicky samostatná počítačová skříň, ve které je samotný PC a k ní se připojují nutné periferie – Monitor, klávesnice, myš, reproduktory atd.

Notebook je kompletním integrovaným počítačem. Ve svém těle nese jak samotný hardware, tak zobrazovací zařízení LCD a ovládací periferie v podobě klávesnice a myš supluje touchpad. Kdybyste ale notebook rozebrali, v podstatě byste zjistili, že se jedná jen zmenšený desktopový PC s periferiemi.

Tolik k teorii a nyní pojďme rovnou ke srovnání výhod a nevýhod obou druhů počítačů a proč dát přednost tomu před tím ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 477x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 313x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 870x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6