Strana 3 z 4
Možnosti upgrade, životnost a provozní vlastnosti (vítěz spíše desktop)
Hardware i naše požadavky a potřeby se vyvíjí. A protože většinou kupujeme počítač na delší časové období, zajímají nás možnosti. Většina uživatelů mění počítač po 2-4 letech, jsou ale i ti, kteří jej mají i 6 a více let. Opačným extrémem jsou ti, kteří jsou nervní, když alespoň jednou měsíčně v tom PC něco nevymění (přiznávám se), to jsou ale typičtí majitelé výkonných desktopových sestav, pro které je mobilní počítač jen chytřejší kalkulačka na cesty. Nicméně co se stane, když koupím za 20 – 30 tis počítač a za půl roku zjistím, že nestačí a potřebuju zvýšit výkon a na kompletně nový stroj nemám, nebo nechci měnit.
U mobilního počítače mám smůlu – většinou mohu akorát tak přidat paměť nebo koupit větší disk. Obojí je ale v době, kdy 2-4GB RAM a 250GB je standard, poněkud není to, co by nás nejvíce pálilo a vytrhlo trn z paty. U notebooku nemůžete vyměnit grafiku ani procesory, teoreticky by to sice šlo, pokusy o modulární uspořádání tu byly, ale prostě ne. Nevyměníte nic. Jak ten notebook koupíte, tak ho máte a normálně to změnit a vylepšit nejde. To je samozřejmě problém. U desktopu ale tento problém nikdy nenastane. Ten můžete klidně rozebrat celý, a vyměnit úplně všechno. Jistá omezení tu jsou v případě, že máte OEM verzi Windows, která je vázána na desku. Jinak ale můžete běžně koupit novější, výkonnější procesor nemluvě o grafikách. Dokonce si to často budete užívat, a pokud budete chytře prodávat a nakupovat, dokonce to nebude finančně tak náročné, jak si mnozí myslí a stále budete mít výkonný a aktuální stroj. Mobilní počítač tedy nelze upgradovat a jeho životnost z pohledu aktuálnosti bere rychle za své.
Pokud jde o provozní vlastnosti, tak zde je situace trochu příznivější pro desktop. Z hlediska spotřeby jsou mobilní počítače uzpůsobeny žrát co možná nejméně, takže průměrná počítačová sestava toho sice nabídne z hlediska výkonu i ergonomie více, ale řekne si za to i více W. U výkonné sestavy je spotřeba klidně několikanásobná. Každá sranda prostě něco stojí. Z hlediska hlučnosti není pravda, že výkonný PC = hlučný PC. Zatímco hlučný notebook nemáte moc šancí zklidnit, s hlučným desktop PC si můžete poradit na 1000 a jeden způsob. Samozřejmě, není to zadarmo a je tu také nebezpečí, že vás to vylepšování a odhlučňování začne hodně bavit ;).
- Ergonomie a pohodlí při užívání počítače (vítězství pro desktop)
Teoreticky lze obojí užívat stejně. Notebook klidně můžete plácnout na stůl, připojit na to velký monitor, klávesnici a myš a sedět u stolu (já jej tak občas musím používat). Prakticky se ale většinou používá notebook tak jak je.
Další, co muselo ustoupit mobilitě je ergonomie u notebooků. Malé klávesnice, malá LCD, touchpad. Zvyknout se na to dá, používat se to taky dá, ale k ergonomii stolního PC to má daleko. Dokonce typické sezení s notebookem ve stylu topící notebook na klíně, sedíc na posteli nebo gauči hrbící se nad malou klávesnicí a mžourající do malého LCD je ještě horší, než sezení před stolním PC. U něho totiž většinou sedíme pohodlně často v ergonomickém křesle, velký monitor přesně ve výšce očí a 70-100cm od sebe. Klávesnice a myš jsou opatřeny pohodlnými podložkami. Jistě mobilní PC lze s příslušenstvím používat obdobně, jsou i také, u kterých to skoro ani jinak nejde, ale pak už to přeci jen nedává smysl, pokud zároveň požadujete i výkon. Samozřejmě pokud vám o vysoký výkon nejde, pak lze používat notebook zdravě a má to význam.
Celkově pokud budeme mluvit o typickém užívání desktopu a notebooku, je ergonomicky stolní PC lepší.
- Design, vzhled, dojem (bez vítěze)
Notebook je moderní a sexy a můžete s ním dělat dojem ve společnosti, zatímco velký desktop je neohrabaný a na nikoho dojem neudělá? Pokud si toto myslíte, tak vás hodně rychle vyvedu z omylu. Ano, notebooky jsou moderní, mají zajímavý design a mnohé jsou sexy a uděláte s nimi dojem, nicméně s tím, jak se stávají stále populárnější, najednou zjistíte, že je má každý a vypadají tak nějak podobně. Až na výjimky se dnes všechny notebooky vlastně tváří úplně stejně a pokud si nekoupíte nějaký hodně exkluzivní model, tak běžnou tuctovou 15,4“ už dnes nikoho neohromíte.
Naproti tomu desktopový počítač si možná někteří představují jako šedou krabici. To ale vůbec neplatí. Na trhu je obrovské množství různorodých skříní, existují i nadšenci, co si staví vlastní a výsledkem je, že s takovým PC uděláte daleko větší halo, než s nějakým notebookem a budete hvězdou kamkoliv jej vyvezete. V obýváku může také desktopové PC v pěkné skříni být pěknou designovou ozdobou, zatímco ležící notebook na stole moc parády neudělá.
Ano, mobilní počítač může být malý a sexy, ale desktopový může být klidně ještě menší a ještě víc sexy a navíc občas i na velikosti záleží a co je větší, to je lepší :).
|