Strana 4 z 4
Poměrně podrobně jsme probrali několik charakteristik mobilních a desktopových počítačů a na řadě je tedy finální zhodnocení pro a proti. Nejdříve mi dovolte pár osobní postřehů.
Osobně zastávám názor, že mobilní počítač nenahradí ani nemá nahradit stolní počítač. Notebook je počítač na cesty a neumím si představit, že bych se s ním dobrovolně potýkal doma, když nemusím. Osobně mám obojí. Jako mobilní počítač, tak desktop. Notebook počítač chápu skutečně jako mobilní počítač – tedy na cesty a jako zálohu. Z toho důvodu také pokládám cokoliv s větším, jak 12“ LCD za pitomost. Ano, je to sice pěkné, zajímavé, zkusím si to, ale používat bych to nechtěl a kupovat už vůbec ne. Notebook je notebook a tedy mobilní výkon na cestách. Za stejnou pitomost ale považuji netbooky, které sice také mohou mít 12“, ale jejich výkon je hrubě nedostatečný a víc čekám, než dělám. Souhlasím ale s tím, že mobilní počítač musí mít styl. Mám svůj 12“ karbonový Ferrari F1100, který je skutečným mobilním pomocníkem a navíc dělá i dojem – 100% se za vámi v okolí většinou každý otočí. Dojem ale klidně udělám i se svým desktopovým PC a není o nic méně sexy než notebook.
Mám vyzkoušeno, že například psaní stejného článku mi na notebooku zabere 3x víc času než u desktopového PC. Není to v tomto případě o výkonu, ale o ergonomii. Kromě toho, desktopový PC se dá vylepšovat, osadit jej do pěkné skříně a nadupat ho až na půdu. Pak se k vám budou sjíždět lidi z celého okolí, aby ho viděli v akci, když osadíte grafiku, která stojí 2x tolik co jejich běžný počítač. Ale zahrajete si tam hry v HD 1920x1200 naplno a ještě kousek víc s efekty, o nichž mnozí ani nevěděli, že tam jsou a existují a zírajíc na obrazovku nevěříc, že je to stejná hra, co hrají doma.
- Pro koho je tedy určený notebook?
Pro toho, kdo skutečně hledá mobilitu. Typickou skupinou jsou asi studenti. Ti jsou věčně v pohybu, navíc většinou nemají ty notebooky výkon na nové hry, takže méně rozptylování od učení. Bohužel existují neméně návykové internetové hry, ke kterým výkonnou grafiku nepotřebujete, takže pokud jako rodiče pořizujete svému studentíčkovi notebook s tím, že si tam aspoň nebude hrát, tak je to zbytečné. Notebook v podstatě nemá jinou výhodu, než mobilitu. Ta je však vždy dílem mnoha a mnoha kompromisů. Pokud nebudete s počítačem nikam courat, pak je pořízení notebooku zbytečné a kvalitní ergonomický a upgradovatelný desktop PC je daleko lepší volbou.
- Desktopový PC je sice lepší ale …
Stolní počítač sice vychází ve srovnání s notebookem ve většině srovnání lépe, přesto mu to nebude nic platné a troufám si tvrdit, že prodeje mobilních počítačů budou převažovat. Rozhodně ale stolní PC nezmizí a to myslím jako že nikdy nezmizí. Vždy tu v nějaké formě budou a nejpravděpodobnější je, že se stanou součástí každé domácnosti i veřejnosti jako technologické centrum, které bude vzdáleně dotováno výkonem ze serveru. Doma tedy již bude v podstatě jen PC stanice připojena k síti. Stejně tak tu ale budou i mobilní počítače a zařízení.
Pro ty z vás, kteří se rozhodujete, zda pořídit desktop nebo notebook mám tedy tato doporučení:
- Pokud jste doteď neměli potřebu se s počítačem promenádovat po venku, tak se na nákup notebooku vykašlete. Pořiďte si pěkný desktopový PC na míru s pořádným příslušenstvím, zkusit můžete jej i multimediálně vybavit jako domáci centrum HTPC.
- Pokud jste si zvykli s počítačem cestovat, pak vás asi nemá smysl přesvědčovat o výhodách a výhodnosti desktopového PC. Pravděpodobně ani nemáte nouzi o výkon, takže vám výhody stolního PC stejně asi nic nepřinesou.
- Pokud jste zvyklí na mobilitu, ale chcete si i hrát a používat počítač doma na pořádnou práci, pak vám radím jediné. Na trajdání po venku si kupte skutečný mobilní počítač ideálně s 12“ LCD a výdrží 6-8h, dvoujádrem, integrovanou grafikou atd. Na multimediální vyžití a pro práci doma si kupte pořádnou desktopovou sestavu. Velké multimediální notebooky nejsou až tak dobrým kompromisem – nosit se to moc nedá, výdrž to nemá a i ten výkon není zase tak vysoký, a když, tak vás to přijde na víc, než ultramobilní 12“ notebook a daleko výkonnější desktop k tomu. Samozřejmě ale mají DTR (herní notebooky) něco do sebe. Chytře si nasdílejte svá data tak, že když přijdete domu, připojte notebook k desktopu PC, přetáhněte pracovní soubory, a historii komunikačních programů, či poštu a plynule pokračujte pohodlně v užívání. Když pak budete chtít odejít, pár kliky myší to zase přesuňte do notebooků a můžete jít a pokračovat plynule zase jinde.
Takže odpověď na otázku: „notebook nebo desktop“, je zase otázka: „A nevyužijete náhodou obojí?“
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|