Strana 2 z 4
- Nákup nejlevnějšího není nejlevnější!
Asi vás nepřekvapí, že nejvíce prodávané počítače jsou ty vůbec nejlevnější. Zejména u mobilních PC je ale hodně znát každé ušetření. A to nejen na výbavě a výkonu (který je velmi nízký), ale hlavně na kvalitě a možnostech. V podstatě platí, že dostanete, co si zaplatíte. A že jsou mezi námi tací, kteří mají značná očekávání od počítače za 10 tisíc. Někteří méně poctivý prodejci je v tom podporují a neváhají na notebooky za 12-15 tisíc lepit označení jako „herní, výkonný“ apod. Bohužel někteří zákazníci si stále myslí, že za 20 tisíc si domů odnesou high endový počítač. Neodnesete! Ale můžete si za to odnést opravdu slušný stroj s dobrým výkonem i kvalitou. A tím se dostáváme k potřebám …
- Co vlastně student potřebuje?
Pakliže kupujete počítač pro studenta/školáka „konzumenta“, tedy potřebuje počítač zvládající pokud možno bez čekání a problémů běžnou práci s dokumenty a internetem. No nemusíte mít strach, že byste byli dnes schopni koupit nový počítač, který by to nezvládl, otázkou jen je jak kvalitně a jak dlouho to přežije a následně co už nezvládne a kde jsou tedy jeho limity. Pakliže ale chcete podporovat i tvůrčí činnost, tedy hrozí náročnější práce s videem, grafikou a tak podobně, pak samozřejmě musíte věnovat výkonu a potřebné výbavě větší pozornost. Chcete-li aby takový PC také něco vydržel, zejména u mobilních PC aby vydržel denní přenášení, tak odpovídající zpracování něco stojí.
Pakliže chcete u svého studenta podporovat zájem o kreativitu a minimálně zkoumat věci, jak fungují, a zároveň se ho snažíte odstřihnout od hraní her na PC, přičemž mu ale koupíte herní konzoli místo výkonného PC, pak na to jdete opravdu špatně. Herní konzole je zařízení čistě konzumní, PC na druhé straně podporuje i u her kreativitu a nemusíte být jen pasivním hráčem. Hry na PC vznikají (ano i ty pro konzole) a hlavně spousta her na PC na rozdíl od konzolových verzí vzniká a podporuje i další úpravy tzv. módy, které podporují tvůrčí činnost samotných hráčů, výuku práce s grafikou, programováním apod. Řada hráčů se tak na PC naučí věcí, i když to původně v plánu třeba ani neměla a pokud jsou kreativní a zaujmou svými výtvory ostatní, jsou následné možnosti uplatnění v praxi opravdu zajímavé.
Čistě velmi obecně vzato, aktuálně byste měli vybírat počítač, který obsahuje ideálně nejméně 4jádrový procesor (nebo 2jádra/4vlákna), k tomu nejméně 8GB operační paměti a ideálně 256GB SSD disk pro systém a základní data. Procesory Intel i AMD mají dnes grafické karty, zvládající vše mimo hraní opravdu náročnějších her, i když i tady zejména u AMD procesorů s Radeon grafikami to neplatí úplně a hry zvládají také. Pokud chcete více výkonu, neobejdete se bez výkonné přídavné grafiky (ať už kupujete mobilní nebo desktopový PC). V současnosti bych se díval v mobilní sféře minimálně po modelech Radeon RX 460M či GTX 1060 Mobility a v desktopu pak ideálně Radeon RX 470/480 nebo GTX 1060, pokud to s výkonem grafické karty myslíte alespoň trochu vážně.
Mobilní PC přichází samozřejmě již osazený displayem, nicméně i ty největší běžné NB mívají jen kolem 17“. Pracovat se na tom dá, ale vzhledem k tomu že solidní 27“ monitor dnes pořídíte za cenu kolem 4 tisíc korun, není mobilní display zdaleka ideální řešení. Pokud myslíte navíc práci na PC trochu více vážně, pak rozhodně doporučujeme pořízení dvou monitorů.
K tomu všemu pak nezapomínejte na kvalitní klávesnici, ergonomicky je na trhu řada zajímavých a kvalitních modelů a i když vás někteří mohou přesvědčovat, že klávesnice za stovku stačí, věřte, že kvalitní klávesnice má hodně co nabídnout. Mezi klávesnicemi opravdu ideálními pro psaní dominuje zejména Microsoft se svými modely:
O potřebě kvalitní počítačové myši platí to samé. Právě v ergonomii je mezi mobilními a desktopovými PC obrovský rozdíl, mobilní PC budou mít vždy omezenou ergonomii, samozřejmě se k nim ale dá připojit extra klávesnice i myš také.
- Zajímavé počítače – Desktop
Pokud hledáte nejlevnější hotové řešení, pak můžete vzít v potaz počítače typu například GIGABYTE BRIX BACE, který jsme testovali poměrně nedávno.
Podobné řešení prodávají i další výrobci, je nutné jej dovybavit operační pamětí a diskem (doporučujeme 8GB RAM a 256GB 2,5“ SSD) a operačním systémem (Windows 10) a jedná se o nejlevnější „desktopový“ počítač, který zvládne opravdu vše s výjimkou náročných her a multimediálního kreativního SW. Vše najdete v naší praktické recenzi.
Pokud se vám líbí rozměry a možnosti této malé platformy „desktopových“ PC, výrobci nabízejí i mnohem výkonnější varianty, i když ceny jsou také výrazně jinde. Pravdou je, že všechna tato řešení staví na mobilních komponentách a zejména u dražších variant tomu bohužel odpovídají i ceny. Chcete-li něco opravdu desktopového a přitom udržet rozměry na uzdě, není dnes žádný problém naskládat opravdu velký výkon do „krabice od bot“. Výrobci nabízejí řadu malých PC různých tvarů, velikostí i výbavy a samozřejmě cen.
No a vždy je tu možnost poskládat si něco dle svého, kdy je nabídka komponent všeho druhu dnes opravdu rozsáhlá a také se sestavování a tvorbě počítačů pravidelně věnujeme a věnovat nadále budeme. Výhodou desktopového řešení je, že si můžete opravdu vybrat vše, dle libosti, včetně velikosti, tvaru, barvy PC a všech jeho součástí. Takovou variabilitu vám nikdy mobilní PC nenabídne, u něj budete vždy omezeni mobilitou i základním designem. Nicméně i ta mobilita je žádaná pro řadu uživatelů, a to i studentů.
Podívejme se na mobilní řešení …
|