TÉMA: Jak vybrat počítač pro studenty – tablet, notebook nebo desktop a za kolik? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 31 August 2016
Přejít na obsah
TÉMA: Jak vybrat počítač pro studenty – tablet, notebook nebo desktop a za kolik?
Nákup nejlevnějsiho není nejlevnějsí - co student potřebuje?
Zajímavé počítače - Tablety, notebooky a konvertibilní 2v1
Závěr

 

 

 

  • Zajímavé počítače – Mobilní řešení

Úplně nejlevnějším řešením jsou dnes tablety.

Důrazně ale upozorňujeme nekupovat nutně ty nejlevnější, které se dnes prodávají i kolem 1500 korun. Kvalita tomu totiž odpovídá. Doporučujeme vybírat Tablet alespoň za ceny kolem 4-5 tisíce, kde už kvalita a výkon opravdu stojí za pořízení a nebudete z výkonu a vlastností tohoto tabletu nijak zklamáni. Zajímavé modely nabízí řada výrobců. Nejběžnější jsou dnes 7“, 8“ a 10,1“ modely.

Za ideální dnes považujeme tablet, který má minimálně 8“ display s rozlišením 1920x1080 a více, 4jádrový procesor, 2-4GB RAM a minimálně 16GB vnitřního prostoru a čtečku microSD karet k tomu. Tablety v této cenové kategorii mají dnes většinou ANDROID OS, což je samozřejmě limituje ohledně použitelnosti pro práci apod. Samozřejmě je zde i platforma Apple, nicméně její omezení a ceny pravděpodobně většinu uživatelů u nás neosloví.

Pakliže chcete Tablet, který je ale zároveň PC a má tedy například Windows 10 a podobnou výbavu jako mobilní PC, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. A tím myslím opravdu hodně hluboko, tak hluboko že osobně považuji tato zařízení za poněkud hloupá, leč kvality zpracování určitě mají … Takový Microsoft Surface PRO 4 vás vyjde na minimálně bezmála 30 tisíc a podobně stojí i konkurenční Apple iPad PRO. V obou případech jde o tablety vhodné i pro práci, i když samozřejmě výkon zůstává omezený.

  • Klasické mobilní PC (notebook)

Běžné notebooky začínají cenově už na částkách kolem 6 tisíc korun, kdy jde ale o hodně slabá řešení, ale dostačující na vše základní. Problémem je ale laciné zpracování, mizerné displaye s malým rozlišením a celý počítač nemá žádnou možnost rozšíření apod. Díky ceně jsou ale velmi populární a ano, jejich výkon je dostatečný na vše s výjimkou náročných her a kreativnější práce s videem, grafikou apod. Pro školáka či studenta je to nejlevnější PC na nošení do školy a základní práci, ale ergonomicky, výkonem a možnostmi to rozhodně není nic zajímavého. Pokud ale mohu doporučit, nešetřete až tak moc. Zhruba kolem 13 tisíc korun se dá pořídit opravdu slušný mobilní PC, jako jsou třeba ACER Aspire E15 nebo Lenovo ideaPad 310 s Core i3 procesory, 4GB RAM, 128GB SSD a 15,6“ FullHD displayem. Osobně považuje tohle za opravdu rozumné hardwarové minimum (kdy 8GB RAM by bylo lepší).

Za 15 tisíc korun pak můžete mít HP PAVILION 15 s novým AMD A6 procesorem, 8GB RAM, R7 M440 grafikou, 256GB SSD a 15,6“ FullHD dispalyem, což je komplet s opravdu skvělým poměrem cena-výkon a vyváženým výkonem ve všech oblastech. A pak už to samozřejmě roste. Kolem 20 tisíc už opravdu strádat nebudete, ačkoliv očekáváte-li za tyhle peníze třeba herní výkon (který u desktopu za podobné peníze mít můžete), tak očekávání hodně snižte. Hlavní rada zní, vyhněte se určitě počítačům, které nemají SSD disk jako systémový a nemají FullHD display.

Samozřejmě toužíte-li po výkonu a to procesorovém i grafickém, připravte se, že tyhle věci stojí hodně, zejména v mobilním provedení. Intel bohužel nemá konkurenci ve výkonnějších mobilních čipech a stejně tak to platí zatím o grafikách NVIDIA v nejvýkonnější třídě. Ceny podle toho vypadají. Za mobilní počítač s pořádným procesorem typu 4jdárové/8vláknové Core i7 srovnatelné výkonově s desktopovými variantami a když k tomu budete chtít grafiku, která se dá opravdu považovat za herní, tak minimem je alespoň GTX 1060 Mobility, tak zaplatíte bezmála 50 tisíc korun a to teprve začínáme, high-endová řešení stojí i násobně více.

Existují notebooky, které jsou spíše desktopy než notebooky, jako vodou chlazený ASUS, který stojí hodně přes 100 tisíc korun, přitom si opravdu s výkonem desktopu nezadá. Tedy pravda, za těch více než 100 tisíc se dá postavit podstatně výkonnější desktopový PC. Obecně ale platí, že „DTR“ mobilní PC kolem 40 – 60 tisíc mají ještě trochu smysl z hlediska mobility i nákladů a pokud tedy chcete i herní výkon a velký výpočetní výkon na cestách a pro snadnou přepravu, je to fakticky jediné smysluplné řešení.

Pakliže ale naopak chcete hlavně mobilitu, na to jsou zde speciálně ultratenké notebooky/Ultrabooky. Ty zdaleka nenabízejí tak vysoký výkon, ale nízký také není. V čem jsou omezeny, je grafický výkon (jednoduše se do nich výkonná grafika nevejde, nelze ji tam ani chladit  tím spíše že jsou dnes často chlazeny Ultrabooky pasivně), kdy na náročné hraní her opravdu nejsou. Za to však nabízí dnes už běžně tloušťku k 10mm, váhu kolem 1kg a výdrž na baterii běžně 10hodin i více. Maximální mobilita a fakticky i to nejlepší, co skutečné mobilní PC dokáží nabídnout, kdy luxusní modely nabízí špičkové zpracování za použití drahých a odolných materiálů včetně kompozitů a displaye, které mají tloušťku listu papíru a rozlišení 3840x2160 na 15,6“ či až 3200x1800 na 13,3“. Ovšem cena těch nejdražších šplhá přes 60 tisíc korun.

Jako mobilní PC jsou ale Ultrabooky opravdu ukázkou skutečné mobility a jsou pravými notebooky. Pokud chcete tuhle mobilitu, kterou opravdu oceníte, při solidním výkonu (mimo toho grafického), pak vám stačí i 20 – 25 tisíc korun na solidní Ultrabook, který představují například ASUS Zenbook UX 300 modely.

  • Konvertibilní mobilní PC

Zvláštní konstrukcí, která se prosazuje díky své praktičnosti stále více, jsou konvertibilní počítače, tzv. 2v1 zařízení. Jde fakticky o prolnutí tabletů a mobilních PC. Nejjednodušší a nejlevnější jsou klasicky vlastně Tablety na Androidu s připojitelnou klávesnicí. Ty začínají už kolem 5 tisíc korun. S Windows jsou pak už za 6-7 tisíc. Víceméně jsou 2v1 mobilní počítače fakticky to samé, co běžné notebooky/ultrabooky, akorát že mají konstrukci, která umožňuje používat je klasicky jako mobilní PC a poté třeba přetočit display, nebo jej odpojit, a používat je jako tablet.

Klasické mobilní 2v1 PC pořídíte za zhruba 15-16 tisíc a příkladem je třeba velmi populární Lenovo YOGA 500/510 nebo nedávno testovaný ASUS ZenBook FLIP:

Obecně si myslím, že otočný design je o něco šikovnější než plně odpojitelný a také mu výrobci dávají v poslední době přednost. Konvertibilní notebooky (2v1) můžete mít v mnoha velikostech, existují i 17,3“ modely, stejně tak existuje konvertibilní Ultrabooky apod. Celý design má rozhodně něco do sebe, kdy spojuje pohodlnost čistě konzumního Tabletu s možností opravdu něco tvořit a běžně pracovat jako na PC.

Jak vidíte, možností je na trhu celá řada a není zase tak složité si vybrat.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 478x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 872x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6