Strana 4 z 4
Z hlediska potřeb školáka či studenta, pokud zrovna nestuduje obory jako práce s grafikou, videem apod. či CAD systémy, matematické systémy apod., což jsou specifické případy a tam určitě vědí, co si pořídit, tak běžný student základní, střední a vlastně i vysoké školy si opravdu výkonově vystačí s tím, co dnes nabízejí nejlevnější počítače i pod hranicí 10 tisíc. Ano, je to na jednu stranu smutné, ale je to fakt. A zapomeňte na to, že by AMD bylo horší než Intel a že Integrované grafiky něco nezvládnou apod. Současný i levný hardware zvládá opravdu vše, co po něm běžný uživatel bude žádat.
Má to samozřejmě limity, výpočetní procesorový výkon a hlavně grafický výkon něco stojí a má také nároky na napájení a chlazení. Asi vůbec nejvíce bude školáky a studenty omezovat grafický výkon a to pokud by si na PC rádi i něco zahráli, či pro náročnější práci s videm a grafickými modely. Pokud si ale myslíte, že když jim koupíte levnější počítač, tak je hraní her uchráníte, jste na omylu, existují hry hratelné i na nejslabších grafikách. Jestli nechcete vychovat jen konzumenta her, rozhodně se vyhněte nákupu levného PC a k tomu nákupu herní konzole, která na rozdíl od herního PC neumožňuje a nepodporuje zájem o to, jak věci fungují a nepodporuje ani tvůrčí činnost i ve vztahu s nejen hraní her (tvorba módů, práce s grafikou, videi apod.). Ale ano, prakticky vzato až na výjimky student/školák nepotřebuje dnes více, než nabízí integrovaná grafika, řekněme si to na rovinu.
Výhodou dražších PC není jen lepší výkon (dokonce to nemusí být ani nutně o moc lepší než u levného PC v případě ultramobilních PC), ale hlavně kvalitní zpracování, které vydrží mnohem více a déle než většina levnějších strojů. U výkonných mobilních PC a hlavně desktopových PC pak s růstem ceny roste i výkon, což oceníte, pokud jej potřebujete a hlavně pokud nehodláte tak často kupovat nový PC.
Osobně si myslím, že i počítače pod 10 tisíc jsou zajímavé, zejména pro mladší školáky a studenty nabízejí vhodný výkon a v případě že se s nimi něco stane, nevznikne velká škoda. Doporučuji volit spíše stroje s Windows 10 případně Google CHROME než s mobilním ANDROIDEM.
Z hlediska výkonu, výbavy a zpracování jsou ale mnohem zajímavější počítače kolem 15 – 25 tisíc, kde v rámci mobilní i desktopové platformy leží zdaleka nejlepší poměr cena-výkon. Můžete za to mít výkon, který opravdu neurazí včetně opravdu již i herního výkonu a obecně multimediální použitelnosti. Stejně tak se za tyhle peníze dá koupit už kvalitní zpracování. Samozřejmě neplatí to o všech nabízených produktech.
Ano, můžete utratit za počítač pro studenta/školáka i mnohem mnohem více. Kolem 30-50 tisíc se obvykle prodávají luxusní verze tabletů, notebooků, či ultrabooků, ale nejzajímavější jsou za ty peníze hlavně desktopová PC, která výkonově i výbavou hravě výhodností mobilní PC porazí. Stále máte ale na výběr, zda vás více zajímá mobilita, nebo ten výkon, či kompromis mezi obojím. Až na výjimky, tedy ty, kteří studují náročnější obory vyžadující přímo odpovídající IT výbavu, však běžný student opravdu nepotřebuje dávat za počítač takové peníze. Tady už je to vyloženě o „chci“, či „mám na to“. Pokud ale má žák/student zájem a talent v oborech vyžadující pořádný výkon či výbavu, byla by velká škoda jej nepodpořit. Co vy víte, třeba máte před sebou dalšího Billa Gatese, nebo majitele herního vydavatelství či konstruktéra apod. :).
Počítač by měl být hlavně funkčním nástrojem pro tvorbu a měl by sloužit vám, ne vy jemu jako konzument. Podporujte zájem o to, jak věci fungují, což by měl být smysl počítače pro studenty, nikoliv jen surový konzum. A právě výběr vhodného PC ovlivňuje náhled a návyky na počítače, elektronický světa život v něm od útlého věku, jak jistě potvrdí všichni, kteří ve své mládím měli přístup k PC na rozdíl od těch, kteří neměli. Dnes, kdy přístup a práci s PC má drtivá většina od malička, už je pak rozdíl mezi tím, zda vychováte konzumenta nebo tvůrce, což ovlivní celý život. A výběrem vhodného PC to začíná, protože platí: „co se v mládí naučíš …“
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|