Strana 1 z 4
- TÉMA: Jak vybrat počítač pro studenty
– tablet, notebook nebo desktop? Co a za kolik?
Se začátkem školního roku přichází často i investice do nového počítačového vybavení. Léta, kdy se dalo studovat a vzdělávat se běžně bez použití IT technologií, jsou dávno pryč a do opravdu velké nevýhody v běžném životě (hlavně pracovním) se dostává ten, kdo záměrně, či nucený okolnostmi, nevěnuje pozornost vlastnímu vzdělání se v oblasti IT a to nejen úplně základním počítačovým dovednostem. K tomu patří i vhodné vybavení.
Je však nutné rozlišovat čistě konzumní schopnosti a tvůrčí schopnosti, čemuž odpovídají i jednotlivé druhy vhodných zařízení. Schopnost na dotykové obrazovce tabletu spustit internetový prohlížeč, prohlídnout si email, či video na Youtube a pověsit obrázek snídaně na zeď Facebooku, nejsou žádné IT schopnosti a zvládají to dnes i velmi malé děti, které sotva mluví. Za IT schopnosti, které mohou opravdu výrazně ovlivnit životností a pracovní možnosti a osudy, patří schopnosti kreativní a především tvůrčí. Jistě sami mnozí víte, jaká je poptávka firem i státu a jak dobře placení jsou ti, kteří žádané IT profese ovládají. Mezi užitečné IT schopnosti, které lze podporovat od útlého věku, patří například kreativní myšlení, vytváření internetových stránek, práce s grafikou, tvorba i úpravy fotek, videí a samozřejmě programování všeho druhu (i kdyby to byly hry, či modifikace pro ně).
S nákupem odpovídajícího počítače pro děti školou povinné a studenty můžete podpořit jejich talenty či zájmy, či naopak nepodpořit a vychovat vděčného konzumenta, na kterém budou rádi vydělávat jiní :). Asi se tak ptáte, jak tedy vybrat vhodný počítač?
- Notebook, tablet nebo desktop?
Zařízení typu „počítač“ dnes existuje celá řada, různých designů, ovládání a schopností. Je samozřejmě také otázkou, zda potřebujete mobilitu. Jinými slovy, zda žák a student bude nosit počítač do školy a používat jej při výuce, či zda nebydlí doma a dojíždí na internát či kolej apod. Možná vás to překvapí, ale mnozí si kupují mobilní počítač, aniž by ho někam někdy nosili.
- Mobilní PC (Notebook) nebo stolní PC (desktop)?
Ačkoliv to v některých obchodech vypadá, že nic než mobilní PC neexistuje, opak je pravdou. Složení stolního PC je jednodušší a variabilnější, než kdy dříve (a složí vám jej z vybraných PC na míru jakýkoliv z lepších prodejců, včetně záruk) a stále vychází stejný výkon i výbava podstatně levněji ve formě stolního PC než mobilního. To se jen mobilní PC se snáze prodejcům i výrobcům prodává. Pokud tedy víte, že opravdu nebudete nikdo používat PC jinde než doma, je investice do desktopového PC mnohem zajímavější, než do mobilního, tím spíše, že desktop lze (ne, že musíte, ale můžete) i obměňovat po dílech v průběhu let, což vychází výhodně cenově a hlavně máte pořád aktuální výkon i schopnosti svého PC. Pokud vezmete normální mobilní PC za 20-30 tisíc, pak vězte, že stejný výkon v rámci desktopu lze pořídit až o minimálně třetinu levněji s dalšími výhodami desktopového designu. U dražších mobilních PC se klidně dá bavit i o poloviční částce za stejně výkonný (i výkonnější) desktopový PC.
Samozřejmě, pokud víte, že počítač potřebujete přenášet, potřebujete ho používat i mimo domov, pak je mobilní PC přesně to, co chcete.
- Notebook, 2v1 nebo tablet?
Mobilních PC dnes existuje celá řada. Populární se v posledních letech staly hlavně tablety, které jsou cenově asi nejlevnějším „PC“, i když samozřejmě existují tablety za desítky tisíc s odpovídající výbavou. Tablet je však zařízení určené ke konzumu obsahu a jeho ergonomie rozhodně není ideální pro vytváření obsahu a skutečnou práci.
Zajímavější alternativou jsou počítače tzv. 2v1, což jsou stroje, které vypadají jako notebook či tablet, ale mají možnost být obojím. Existují tabletová zařízení s oddělitelnými klávesnicemi, či naopak notebook, které lze otočit/přehnout a používat jako tablet. Konvertibilní notebooky se ve stále zajímavějších podobách objevují hlavně v poslední době.
A pak jsou tu klasické notebooky. I když i tady již existuje celá paleta designů. Klasické notebooky, velká a drahá mobilní DTR nahrazující výkonově desktopový PC, či naopak notebooky zaměřené na mobilitu, kterým se říká Ultrabooky. Výrobci neustále přicházejí i s kombinacemi jednotlivých designů a určením a tak vznikají tenké klasické multimediální notebook, konvertibilní ultrabooky, či extrémně výkonné mobilní PC, které už jsou mobilní jen z toho titulu, že je lze snáze převést a mají baterii.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, budete přemýšlet i o vhodném SW vybavení a to především operačním systému, který použitelnost a funkčnost celého stroje zajišťuje.
– MS Windows, Apple iOS nebo LINUX (ANDROID, CHROME OS apod.)?
V drtivé většině jsou u nás prodávány a nabízeny (stejně jako jinde ve světě), počítače s operačním systémem Microsoft Windows (dnes v aktuální verzi Windows 10). Druhým nejrozšířenějším počítačovým systémem je pak iOS od Apple právě na počítačích Apple (technicky hardwareme mezi PC od Apple a běžným Windows PC není ale jinak už žádný rozdíl, dnes jedou Apple Mac a Macbooky na procesorech Intel a integrovaných grafikách Intel nebo samostatných grafikách od AMD).
Na trhu ale také můžete narazit na operační systém LINUX v různých variantách. Zdaleka nejúspěšnější je mezi nimi Google se svým CHROME OS, který proniká hlavně do škol v zahraničí. Tablety, pakliže nejde o Windows tablet, mají většinou mobilní systémy a to hlavně ANDROID nebo mobilní iOS od Apple. Bohužel kompatibilita aplikací pro čistě mobilní systémy je s těmi počítačovými stále značně omezena a tak existují verze SW striktně pro ten a ten systém, které jinak práci se stejnými daty umožňují.
Čistě prakticky vzato lze pro základní práci fungovat na Windows, stejně jako Apple či Chrome. Jde víceméně jen o cenu a otevřenost/rozšířenost systému. Za zdaleka nejuzavřenější systém s minimem voleb a možností lze označit Apple iOS, který je dělaný prostě aby fungoval a uživatel se nemusel (ani nemohl) o nic starat a Apple striktně řídí i dostupnost aplikací. Nejotevřenější je pak CHROME OS od Google, což ale také není vždy výhodou. Microsoft Windows je pak sázkou na jistotu, nabízející v základu plnou funkčnost aniž by uživatel musel něco řešit, ale zároveň má možnost voleb, nastavení a fakticky plného přístupu. Windows je pak plně otevřený aplikacím, stále je to ale platforma s pravidly a plně pod kontrolou tvůrců. Ačkoliv se jistě najdou militantní zastánci toho, či onoho systému, asi nikdo nepopře, že pokud jde o použitelnost je Windows zdaleka nejuniverzálnějším systémem, který podporuje a podporují všichni od tvůrců speciálních aplikací, přes tvůrce her a tak dále. Zkrátka kdyby neměl Windows jisté přednosti a kvality, nebyl by nejrozšířenějším počítačovým systém s více než 90% podílem v rámci PC platformy.
A tím se dostáváme k tomu, co takový PC má obsahovat a za kolik …
|