Strana 3 z 7
- Výběr komponent pro výkonný herní mini-ITX PC
Požadavky na sestavu jsou tedy jasně dané. Imaginární zákazník přišel s požadavkem na stavbu co nejmenšího, ale maximálně výkonného, kvalitního a dobře vybaveného PC. Jde mu předně o výkon v malém balení, přičemž je ochoten utratit nějakou tu korunu navíc.
- 1, Na co ten PC chceme a kolik jsme do něj ochotni investovat?
Ještě než začnete se samotným výběrem komponent, je dobré si říci, na co ten PC vůbec chcete. Spousta uživatelů přichází se scestnými požadavky, kdy očekávají, že počítač za 10 tisíc bude herní dělo na nejnovější hry a tak dále. Naše dnešní sestava je ale skutečně koncipována jako skutečně výkonný herní mini-PC, který reprezentuje bezmála maximální současné možnosti mini-ITX počítače.
- 2, Výběr vhodné skříně (PC Case)
Prvním krokem vlastního výběru komponent je u mini-ITX počítače výběr vhodné skříně. Ta totiž ohraničuje naše možnosti. Mini-ITX skříně existují v mnoha provedeních. Do některých ale neosadíte více než nízko-profilovou grafickou kartu a 2 disky a spoléhají také na menší zdroje formátu TFX. Taková skříň bude asi těžko vhodná pro herní stroj. Existují ale i o něco důmyslnější a propracovanější mini-ITX skříně, do kterých se vejde i výkonná grafická karta, vodní chlazení, spousta disků a tak dále. A takovou hledáme.
Za poslední dobu se nám výběr slušně rozrostl. Kvalitní a zajímavé designy nabízejí firmy jako Lian-li, SilverStone, ale také třeba Fractal-Design, či Bitfenix. Začínají už na cenách kolem 1700 korun a za necelé 2 tisíce tak máme velmi slušný výběr. Některé designy umožňují osadit i mechaniku, některé ne. V našem případě jsme tak zvolili design bez mechaniky, ale s o to větším vnitřním prostorem a menšími celkovými rozměry. Vybrali jsme si tedy už námi otestovanou a vyzkoušenou mini-ITX skříň Fractal-Design Node 304.
Ta se aktuálně nabízí jak v našem černém provedení, tak ve sněhově bílém designu. A její cena 1750 korun vč. DPH (s již osazenými ventilátory) je taktéž zajímavá. Nyní když máme skříň je na čase vybrat zbytek. Node 304 nás díky svému návrhu v ničem výrazně neomezuje, a osadit lze do ní i velmi dlouhé grafiky, velká CPU chlazení včetně vodního a spousta dalších věcí. Jediné co mít nebudeme, je optická mechanika. Naštěstí je možné se bez ní již dnes bez problémů obejít a v případě nutnosti připojit externí mechaniku.
- 3, Výběr základní desky/platformy (Motherboard)
Normálně bychom začaly s výběrem platformy, tedy AMD vs Intel. Situace na mini-ITX je ale taková, že nemáme jinou možnost než zvolit Intel platformu (patice LGA 1155/1150), jelikož pro procesory AMD FX (patice AM3+) neexistuje v současnosti žádná mini-ITX AMD 990FX deska. Zato na platformě Intel máme rozhodně z čeho vybírat.
Původně jsme naši sestavu postavili na modelu Gigabyte H77N-WiFi (LGA 1155 - Sandy Bridge a Ivy Bridge procesory Intel). Tedy mini-ITX deska se špičkovou výbavou, ale příchod nové platformy Z87 a LGA 1150 procesorů znamenal příchod nové generace desek, včetně ultimátního modelu ASUS Maximus VI IMPACT:
Tahle deska nemá žádné kompromisy z hlediska kvality, výkonu či možností taktování. A kromě toho má i velmi, velmi dobrý a chytrý návrh layout (rozmístění jednotlivých prvků) IMPACT proti Gigabyte H77N umožňuje osazení i velkých chladičů CPU bez kolize s osazenou grafikou a tak dále. ASUS má v nabídce ještě levnější verze desky (třeba Z87I-Pro) s podobným návrhem. Gigabyte má sice také novou verzi Z87 mini-ITX, ale layout zůstal stejný jako u starší verze a podobný návrh má i MSI u svých mini-ITX modelů. Ukážeme si ale osazení obou variant návrhu.
Když už máme základní desku, je na čase vybrat procesor. V námi prezentované sestavě máme základní desku pro starší generaci Intel procesorů Sandy Bridge a Ivy Bridge (patice LGA 1155), ale také tu máme novou desku pro novou generaci Intel procesorů Haswell (patice LGA 1150). Výběr je ale podobný.
Omezeni jste maximálně možnostmi chlazení, ale skříň Node 304 nás v tomto nijak neomezuje. Takže jsme sáhli v obou případech po tom nejlepším, co je vůbec k mání. Intel Core i7-3770K a Core i7-4770K. Můžete samozřejmě osadit i (výrazně) levnější nižší modely, ale v našem případě stavíme herní PC, takže nic slabšího než Core i5-3570/4670 bychom osobně rozhodně nevolili.
- 5, Výběr chlazení CPU! (Cooler)
Teoreticky i prakticky si lze vystačit s BOXovaným chladičem. Chladit i fungovat bude. Ale požadavek zněl kvalitní PC a do něj patří i kvalitní, výkonné a tiché chlazení. Protože jsme vybrali vhodnou skříň s dostatkem prostoru, můžeme použít celou škálu výkonných chlazení.
Podstatně více nás omezují návrhy desek, kde podle toho, kolik je místa kolem CPU a kde je na desce umístěno, nám seznam nevhodných chladičů výrazně bobtná. Přesto, jak si předvedeme, lze najít na trhu vhodné modely. Jak velmi výkonný klasický věžovitý chladič (vybrali jsme NOCTUA NH-U12S), tak all-in-one vodní chlazení (na ukázku máme Antec KÜHLER H2O 620). Cenově vycházejí stejně. Více si ale povíme až při samotné montáži.
- 6, Výběr operační paměti (RAM)
Když už víme, do čeho budeme paměti osazovat a jak jsme na tom z hlediska chlazení (tedy omezení zda můžeme nebo nemůžeme použít moduly s vysokými hřebeny), můžeme vybrat vhodné operační paměti. Mini-ITX desky mají dva sloty. To samozřejmě úplně stačí, protože řadič používaných procesorů je přesně dvoukanálový.
V našem případě jsme tedy použili klasiku v podobě 2x 4GB Kingston HyperX DDR3 1600MHz CL9. Samozřejmě desky zvládnou i mnohem rychlejší RAM, ale přínos nebude moc velký, snad jen v případě většího OC narazíte na nějaké přínosy z hlediska vyladění systému.
- 7, Výběr grafické karty (GPU)
Grafická karta je alfou a omegou, co určuje celkový grafický a tedy i herní výkon celé sestavy. U mini-ITX PC jste více než kde jinde omezeni fyzickou velikostí grafické karty. U skříně Fractal-design NODE 304 však po vyjmutí jednoho ze tří košů na disky, můžeme osadit jakkoliv dlouhou současnou grafiku! Včetně vůbec nejvýkonnější grafické karty současnosti, Radeonu HD 7990!
Pokud se do skříně vejde tahle grafika, vejde se tam pochopitelně i většina ostatních. Konkrétně u NODE 304 vás v rozměrech omezuje jediná věc, a to je prostor pro chlazení karty. Karta, jejíž chladič přerůstá dva sloty, se sem opravdu nevejde. Takže sem nenacpete například tříslotové modely ASUS DirectCU II, také zapomeňte na některé Gainward Phantom grafiky a prostě jakékoliv karty fyzicky zabírající více než dva sloty.
AMD Radeon HD 7990 jsme záměrně vybrali jako demonstraci maximálních možností. Nicméně je to limitní karta pro další věc, která nás přeci jen v Mini-ITX skříni trochu omezuje. A tím je napájení.
- 8, Výběr napájecího zdroje (PSU)
Kvalitní napájení je něco, bez čeho nemůže existovat kvalitní PC! U Mini-ITX PC jsme omezeni i v tomto směru. Některé skříně vyžadují použití zdroje formátu TFX. Námi vybraná skříň a řada jí podobných naštěstí umožňují použití klasických ATX zdrojů. Jenže pokud se snažíte o co nejmenší rozměry skříně, je prostor pro něco tak velkého, jako výkonný a kvalitní zdroj, omezen. Máme štěstí, že Fractal-Design kromě skříní, nabízí i slušné zdroje. Tím, který nás zajímá, je konkrétně řada Integra. Ta totiž nabízí kromě slušné kvality a výkonu i krátké provedení. Má jen 140mm na délku! A to je podstatné, protože pokud byste do NODE 304 chtěli nacpat klasicky dlouhý zdroj, nebo i delší (1000W apod.), může nastat problém. Když se tam pokusíte napasovat nějakou opravdu dlouhou grafiku, což je naše HD 7990 s 305mm(!), zjistíte, že se to tam prostě nevejdete. A to je další věc ve výběru komponent, kterou jako běžný uživatel bez toho, že si to vyzkoušíte, nemůžete dost dobře vědět.
Aktuálně se Fractal-Design Integra R2 prodává ve třech verzích 500W, 650W a 750W. Všechny mají 80PLUS -Bronze, tedy musejí dosahovat v nízké a maximální zátěži nejméně 81% účinnosti. Ve střední pak nejméně 85%. Fractal uvádí, že jeho model ale dosahuje hodnot 85-87-85%. Jak víme, tak kvalita zdroje úzce souvisí s účinností. A účinnost pak zase se spotřebou celého PC, se zahříváním a hlučností které generuje zdroje (a pak i sestava). Námi zvolená INTEGRA R2 650W je tedy taková nejnižší vhodná volba (pro naši sestavu HD 7990 nejnižší krajní možnost). Není úplně ideální. Ideální by byla s modulární kabeláží, což není. A také bychom přeci jen uvítali i účinnost kolem 90%. Ono se zdá, že je to jen pár %, ale když ta naše sestava sama o sobě sežere například 450W v maximální zátěži, tak při účinnosti 85% bude celkový odběr zdroje 529W zatímco s 90% to bude "jen" 500W. Dlouhodobě to sice není velká úspora (protože v plné zátěži to pojede podstatně méně času než v klidovém a středním stavu), ale znamená to nižší zahřívání a hlučnost zdroje, což ve skříni velikosti mini-ITX znamená dost.
Avšak výběr kvalitních zdrojů s krátkou délkou (maximálně 140mm) je značně omezený. Upřímně, ideální volbou by byl Silverstone SST-ST65F-G (má 140mm délku, je modulární a má 80Plus GOLD, tedy účinnost nejméně 88%-92%-88%). Pravda, ta Integra R2 stojí 1800 korun, zatímco ten SilverStone 3500 korun.
- 9, Výběr disků (HDD a SSD) a ostatní výbava
Mini-ITX platforma nás trochu omezuje i v některých dalších oblastech. Jednou z věcí je výbava, konkrétně počty konektorů a slotů. Na desku velikosti mini-ITX se toho samozřejmě vejde mnohem méně než na desku klasických ATX rozměrů. Kompromisy ve výbavě tedy jsou. S čím se nic udělat nedá je fakt, že na desku se vejde jediný PCIe konektor. Mimo grafické karty tedy žádnou další kartou desku nerozšíříte.
Kvalitní zvuk, WiFi a další věci musí řešit výrobce základní desky. Námi zvolená ASUS IMPACT deska však vše toto vyřešené má a to nadstandardně. Ale i jiné mini-ITX desky nezaostávají tolik a nabízí hodně. Jednou z věcí, kterou si však budeme muset odpustit je SSD disk ve formě PCIe karty. Ten není kam osadit. Nicméně klasické SSD si klidně osadit můžeme. A pokud budeme chtít, můžeme si jich osadit i více a udělat si RAID pole. Omezeni jme jen počtem diskových pozic ve skříni.
Fractal na to šel u NODE 304 chytře. Do skříně dal 3 vyjímatelné koše. Na každý se vejdou 2 standardní 3,5" HDD a po straně i SSD. Kvůli delší grafice a kabeláži jsme vyndali ze skříně dva koše, ale pořád nám zbylo dost místa na SSD i HDD. Pro naše účely jsme vybrali tedy Kingston SSD HyperX3K 240GB na systém a jako HDD je tu jeden 2TB Western Digital. Místo je tam pak klidně ještě na druhý HDD.
Máme tedy vlastně vše, co k sestavení PC potřebujeme. Výběr je dokončený můžeme jít PC postavit. Stavba počítače není žádná velká věda, stačí jen dodržet pár základů. U mini-ITX PC počítejte s tím, že je to trochu náročnější na zručnost vzhledem k omezenému prostoru a musíte si své kroky a postup přeci jen trochu lépe rozmyslet. Náročný je v malé skříni hlavně tzv. cable management, tedy uklizení a srovnání kabeláže.
Ale to se řeší až na závěr. Vezměme to pěkně popořadě.
|