Strana 4 z 7
- Jde se stavět minipočítač!
Vybrané komponenty nám už dorazily z obchodu a máme tedy všechno přichystáno k samotné stavbě našeho malého počítače.
Před tím, než se do toho pustíme, udělejte si přestávku na kontrolu, zda opravdu máme vše, co potřebujeme (šroubky, kabely, upínky atd.). K montáži PC by většina věcí měla být dodávána spolu s komponenty, které si samozřejmě všechny rozbalíme a zkontrolujeme, než začneme stavět a zjistíme, že něco chybí, nebo není kompletní a v pořádku. Potřebovat tak budete většinou už jen křížový šroubovák, šikovné ruce a pevnou podložku, na které to budete dávat dohromady. Takovou užitečnou radou je i chránit své komponenty před statickou elektřinou. Nemusíte PC stavět v rukavičkách ve sterilní laboratoři, ale vyhněte se věcem jako deky či svetry a tak dále. Jinak prostě montáž PC není nic složitého, ani náročného na prostředí. Chce to jen trochu přemýšlet a nemít obě ruce levé :).
Jak vidíte, máme připraveno vše, co potřebujeme. Nutno říci, že na fotografiích nevidíte všechny komponenty, které jsme nakonec použili - ale z toho co vidíte jsme sestavili první verzi našeho PC a je tam skutečně vše, co je ke stavbě PC třeba. Tento článek ale vznikal velmi dlouho. První verze s prvními fotkami byla udělána už na konci května. Pak nám ale dorazily další komponenty a další a postupně jsme zkoušeli nové kombinace a produkty, takže toho nakonec máme více. Hlavně pokud jde o chladiče, desky a grafiky. Ale to pro stavbu samotného PC není zatím tak podstatné a více si o tom povíme v závěru článku.
- Krok dva - Základní deska, procesor a chlazení
Protože se budeme v naší skříni pohybovat v malém prostoru, bude nejlepší osadit si základní desku před montáží do skříně. V našem případě je to dokonce jediná možnost. Takže si připravíme desku a procesor a námi vybrané vhodné chlazení.
Deska má patici vždy z výroby chráněnu plastovým krytem. Ten sejmeme a patici otevřeme. Procesor Intel nemá na sobě nožičky (jako tomu bylo dříve a je tomu u AMD CPU), ale nožičky jsou v samotné patici. Pozor tedy na to, abyste do patice nezajeli rukou, šroubovákem ani ničím jiným. Procesor má po stranách výřezy a v jednom rohu šipku - správně osadit do patice jde tedy jen jedním způsobem. Jemně ho tam tedy uložíte a zavřete mechanismus s pákou (stejný způsob platí pro současné desktopové Intel platformy LGA 1155, 1150 i 2011).
Když nám CPU v patici pěkně sedí, je na čase osadit jej chlazením. Nezapomeňte před usazením chladiče na pastu - některé chladiče jej mají již nanesený (ale většinou ne, či je nekvalitní). Pastu nanášejte ve slabé vrstvě a rovnoměrně a jen na vrchní část CPU. Nesmí se dostat nikam jinam a nesmí jí tam být ani moc, ani málo. S usazením chladiče nastává zádrhel, na který jsme upozorňovali. Mini-ITX desky mají různý layout. Víceméně můžete narazit hlavně na dva styly - první s paticí umístěnou v dolní části desky u PCIe slotu, kterou reprezentuje Gigabyte H77N WiFi a druhý s paticí posunutou do horní části desky, ala ASUS MAXIMUS VI Impact.
Jak vidíte, má to vliv na všechno ostatní umístěné vybavení a konektory. Upřímně, layout, který použil ASUS je v mnoha detailech lepší než ten který použil Gigabyte. Pravda, ASUS si pomohl trikem, kdy výkonnou napájecí kaskádu, kvalitní zvuk a WiFi/BT umístil do kolmých modulů, čímž na desce ušetřil místo a mohl umístit patici s dostatkem prostoru kolem výše. Tím umožnil osazení i velkých chladičů bez kolizí s paměťmi a hlavně bez kolize s grafickou kartou. To je největší problém layoutu Gigabyte, kam prostě je problém umístit mnoho chladičů a použít jich tak jde jen pár. Je tu ale možnost výkonného řešení v podobě all-in-one chlazení, které má podstatně menší nároky na místo kolem patice. Použili jsme tedy jeden takový typický model - ANTEC KUHLER h2O 620, jehož výměník však musíme ve skříni umístit místo originálního 140mm ventilátoru.
U ASUS mini-ITX samozřejmě není problém osadit stejné vodní chlazení, ale vyzkoušeli jsme i klasické chladiče. A ty se tam vejdou, i když samozřejmě ne všechny, protože přeci jen napájecí kaskáda je kolmo a dost blízko, stejně jako paměti a vadí tak některým chladičům a jejich heatpipe. Také musíte počítat s tím, že zvolená mini-ITX skříň je přeci jen menší, takže nějaké obří pasivy budou problém. Přesto se nám bez problémů podařilo usadit na desku (i do skříně) výkonný chladič NOCTUA NH-U12S a to v ideálním směru, při zachování ve skříni již umístněného 140mm ventilátoru.
Zda osadit na desku rovnou i paměťové moduly, nechávám na vás. Záleží na tom, co se kolem nich nachází a zda tam nebudete potřebovat sáhnout pro připojení nějakých konektorů. Konkrétně u Gigabyte desky klidně RAM osadit můžete, kolem nic už není. U ASUS bych ale s osazením počkal. Jinak paměti se osazují podobným způsobem. Paměťový slot má na obou, či jen jedné straně západku, kterou otevřeme. Modul pak má v jedné části výřez, který přesně zapadá do výřezu ve slotu. Nelze tedy osadit paměť špatně. Modul do slotu lehce zatlačíme, až většinou zapadnou západky do výřezů po stranách modulu = hotovo. Na kontakty modulů zbytečně nesahejte a neušpiňte je. Pozor i na zanesení slotů. Na desku ale usaďte i všechny další případné kartičky s výbavou (platí v našem případě u ASUS Impact).
Základní deska s procesorem a chlazením je nyní připravena k osazení do skříně.
|