TÉMA: Postavte si malý, ale výkonný počítač - Stavíme herní dělo ve velikosti herní konzole! Tisk E-mail
Napsal Redakce   
Úterý, 27 srpen 2013
Přejít na obsah
TÉMA: Postavte si malý, ale výkonný počítač - Stavíme herní dělo ve velikosti herní konzole!
První krok - správný výběr komponent
Výběr komponent pro výkonný herní mini-ITX PC
Jde se stavět minipočítač!
Usazujeme komponenty v Case
Malý, ale výkonný PC v praxi - Výkon a tak dále
Závěr

 

  • Usazujeme komponenty v Case

Námi vybraná skříň NODE 304 je v základu dodávána s trojicí ventilátorů. 140mm na zadní stěně a dva 92mm vpředu. Osazené má i tři koše pro disky. Tyto koše vyjmeme, čímž se nám vytvoří prostor, který potřebujeme.

Nyní můžeme buď osadit základní desku, nebo začít osazením napájecího zdroje. V tomto případě si ale nepřekáží, takže můžeme klidně začít deskou. Dole ve skříni máte v tomto případě 4 otvory, do kterých umístíte dodávané distanční sloupky (odpovídají umístění otvoru na desce). Vyjměte také ze zadní části skříně případné záslepky. Umístěte správně a správným směrem zadní krycí plech s otvory pro výbavu a konektory základní desky - ten najdete v balení u desky - pozor je to trochu nepříjemné a hrozí i říznutí. Nyní je vše připraveno pro umístění desky.

Tu opatrně nasuňte do skříně. Zjistíte, že prostým položením vám otvory k přišroubování nesedí na distančních podložkách. Zde to bude chtít trochu síly na zatlačení zadních konektorů do většinou měkčeného krycího plechu (pozor zda všechno správně sedí). Ne moc síly, jen trochu a deska by s přidržením měla sedět na otvorech, kterými v našem případě přišroubujete pomocí dodávaných šroubků desku do skříně. U naší příkladné sestavy s ASUS IMPACT deskou zjistíte, že ASUS dva horní montážní otvory využil k přiroubování a zajištění napájecí kaskády. Musíte tedy povolit a odstranit zadní matku, jinak to nepůjde osadit - ale ASUS to vymyslel dobře, vše je totiž pak na místě.

Desku máme na místě. Pokud jste použili vodní chladič, musíte ještě výměník přišroubovat na zadní stranu skříně. V našem případě ale výrobce skříně osadit 140mm ventilátor, takže s ním si náš 120mm výměník neporozumí a musíme ten originální 140mm větrák vyndat. Nicméně Fractal počítal s tímto rozměrem a tímto druhem chlazení, takže montážní otvory tam jsou. Jak vidíte, all-in-one chlazení je na místě.

V druhém případě jsme ale použili klasický NOCTUA chladič, takže 140mm ventilátor mohl ve skříni zůstat. Vše je v pořádku, rozměry pasivu jsou ideální a i 120mm ventilátor se snadno na chladič vejde a nikde nepůsobí kolize.

Nyní osadíme zdroj. Pro ten Fractal našel pěkné místo. Nasává vzduch spodem (přes filtr) a fouká jej ze skříně pryč bočnicí. Fractal vyřešil i napájení, kdy uvnitř skříně vede napájecí kabel na zadní stranu. Je to tedy taková "vnitřní prodlužka". Zde si začnete uvědomovat, proč je v tomto případě tak důležitá ta extra krátká, pouze 140mm dílka zdroje. I když se do skříně vejde i 160mm zdroj, tak v případě osazení nějaké delší high endové grafiky, tam není prostě dost místa pro kabeláž. V našem případě tam ale místo je. Není ho mnoho, ale vejde se tam vše! S osazeným zdrojem můžeme začít rozvádět a připojovat veškeré konektory. Nepopleťte si CPU 12V konektor s PCIe GPU konektory. Pokud nějaký konektor nejde správně zasunout, nervěte ho silou. Všechny totiž mají jednotlivé okraje plastových pinů různě tvarovány, takže normálně zapadají jen jedním směrem a jen do správného. Nezapomeňte na připojení napájecích kablíků od skříně (někteří výrobci to řeší nástavci), připojením předních USB a také předních zvukových vstupů/výstupů. Připojte také všechny chladiče a ventilátory. Myslete také na to, kudy všechnu tu kabeláž vedete a pomalu dělejte pořádek.

Už můžeme usadit i pevné disky. Fractal to má v našem případě výborně vymyšlené. Tři původní koše samozřejmě kvůli dlouhé grafice nemůžeme použít - ale ani je nepotřebujeme! Na desce jsou všeho všudy jen 4 SATA konektory, takže na maximálně 4 disky. Stačí nám tedy úplně jen dva koše, ale ve skutečnosti jen jeden.

Na ten jediný koš totiž dokážete osadit dva 2,5" SSD disky (po vnějších stranách) a dva HDD dovnitř. Na všechno je tam dost otvorů :). V našem případě máme k osazení jedno SSD a jedno HDD (což je dnes obvyklá konfigurace u nových PC). S využitím správných SATA kabelů (ideálně oba konce rovné ne zahnuté), vše připojíme do desky.  Druhý koš tedy vůbec nemusíme osazovat, i když by ničemu nepřekážel, možná naopak bychom do něj mohli lépe schovat kabeláž - to je tedy na vás.

Zbývá poslední věc a tím je osazení grafické karty. U mini-ITX skříní rozhodně není standardem, že se do nich vejde i tak ohromná grafika, jakou je Radeon HD 7990. K osazené grafice připojte napájecí konektory. Některé grafiky je nemají (to jen ty nejslabší), většina má ale minimálně 1x 6pin, výkonnější modely pak 2x 6pin nebo 6+8pin nebo jako naše HD 7990 dokonce 2x 8pin. Připojeny musí být všechny, aby grafika fungovala (u kvalitních zdrojů je dostatek konektorů).  

Jak ale můžete vidět, při vhodném výběru komponent se do mini skříně NODE 304, i tak obří karta bez problémů vejde. Samozřejmě jsme naše sestavy vyzkoušeli i s menšími kartami. Radeon HD 7990 má extrémní délku 30,5 cm, takže prostoru pro kabeláž od zdroje moc není a je to tam namačkané dost. Výkonné jednojádrové karty (HD 7900 či GTX 780/Titan) mají ale běžně kratší délku kolem 27,5cm a mainstreamovější grafiky pak běžně něco kolem 21 cm, některé až 26 cm. To už je pak místa na kabeláž dost a dost. Opět jsme to vyzkoušeli s takovou kartou a vidíte to tedy na obrázku:

Nám jde ale v tomto prezentačním příkladu o to, že i do tak malé skříně se dá obrovský Radeon HD 7990, nejvýkonnější a největší referenční grafická karta, osadit. Ano je to extrémní a není to úplně ideální, ale jde to a bude to fungovat. Takže si snadno domyslíte, že když se tam vejde 30,5cm grafika AMD Radeon HD 7990, vejde se tam v podstatě cokoliv, (co nemá tříslotové chlazení) a bez problémů.

A je skoro hotovo! Komponenty máme usazeny a osazeny, kabeláž správně připojenu a zkontrolovánu. Zbývá udělat onen cable management, tedy uklizení a srovnání kabeláže. Pokud jste do současnosti byli zvyklí na velkou skříň, tak teprve v malé skříni zjistíte, jaká je to "makačka". Většina kabelů se dá krásně schovat po stranách a případně to tam přivázat atd. Horší je to s dlouhými napájecími kabely od zdroje, které prostě musíte nějak srovnat, smotat a zajistit někam, pokud možno tak, aby co nejméně vadily průtoku vzduchu. Jinými slovy vidíte ten "nepořádek" v naší skříni? Tak takhle by to nemělo vypadat a jde to rozhodně lépe ;).

 Až to všechno budete mít, můžete skříň jednoduše zavřít. Gratulujeme! Máte postavený svůj malý, ale výkonný PC. A co dál? Tak samozřejmě ho vyzkoušíme připojit k ostatním periferiím a do sítě a vyzkoušíme jej zpustit. Pokud jste udělali vše správně, bude fungovat. Můžete tedy začít s instalací Operačního Systému. Pokud jej máte na DVD, může to být menší problém, ale většina dnes už instaluje systém z FlashDisku, což je mnohem rychlejší a pohodlnější - systém a nejpoužívanější aplikace (u her už záleží na kapacitě) instalujeme na SSD, pro což jsme si jej pořizovali. Následně nainstalujete všechny ovladače pro námi osazený hardware s tím, že základní ovladače u většiny věcí mají nejnovější Windows 7 SP1 nebo Windows 8 (ten rozhodně nedoporučujeme) v sobě, takže základní funkčnost by měla být zajištěna. Ano i ty ovladače a utility se v balení jednotlivých komponent dodávají na CD, což u PC bez mechaniky je trochu na nic, ale stejně už bývá zastaralý a všechen software, všechny ovladače a všechny utility máte na internetu volně ke stažení s pravidelnými update, takže CD nepotřebujete. 

No podíváme se, co dokáže a povíme si dalších pár tipů ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1