Strana 6 z 7
- Malý, ale výkonný PC v praxi - výkon a tak dále
Už jsme se zmiňovali, že tento článek vznikal delší čas. Proti první verzi jsme naši sestavu několikrát přestavěli a vyzkoušeli i řadu dalších komponent, které jsem v článku, ani na fotografiích neukazovali. Dělali jsme to ale kvůli našim doporučeným sestavám, abychom byli v obraze, co lze a nelze zkombinovat a děláme to tak s každou doporučenou sestavou. Naše "finální" sestava "malého, ale výkonného PC", tedy obsahovala následující:
Ano vidíte správně, jeden z nejvýkonnějších procesorů s nejvýkonnější grafickou kartou současnosti v bedýnce o velikosti 37,4cm x 25,0cm x 21cm - taková trošku vyšší krabice od bot. Ano nemá optickou mechaniku, ale jinak má vše, co skutečně potřebujete, včetně velmi slušného zvuku, WiFi, Bluetooth a dalších věcí.
Pokud jde o výkon, vzhledem k tomu, že samostatné testy grafiky AMD Radeon HD 7990 6GB i procesoru Core i7-4770K a dalších použitých komponent máte na našich stránkách, není výkon sestaveného žádnou novinkou. Přesto samozřejmě stojí za pozornost a za připomenutí alespoň několika srovnávacími testy a grafy, abyste viděli, co tahle "krabice od bot" ve velikosti větší herní konzole, vlastně dokáže.
Pro srovnání, nová generace konzolí PS4 a Xbox One má sice 8jádrový AMD CPU, ale o třídu až třídu a půl nižší architektury a výkonu, než jsou FX modely, navíc s mnohem nižší frekvencí (cca 1,6 - 2,0 GHz). Takový CPU je pak v kombinaci s grafickou kartou úrovně +/- AMD Radeon HD 7850 OC - architektura a vše je ale stejné. Celkový výkon této kombinace tedy bude ve srovnání s naší sestavou tak maximálně pětinový, reálně spíše méně. Pravda, cena prezentované sestavy je o něco "málo" vyšší, ale ne o tolik, kolikrát nižší je výkon nových konzolí nemluvě o tom, co všechno náš malý PC proti nim navíc dokáže a nabízí za výbavu i možnosti, a také jak dlouho takto špičkový zůstane, a že jej lze kdykoliv rozšířit apod.
Kombinace procesoru Intel Core i7-4770K a grafiky AMD Radeon HD 7990 6GB v tak malé skříni je opravdu trochu extrémní. Ale znovu říkáme, zvolili jsme tuto kombinaci schválně pro prezentaci maximálních možností. S tím se ovšem pojí i dvě věci a to extrémní provozní vlastnosti.
V první řadě je zde spotřeba. Zde se trochu vrátíme k volbě našeho zdroje. V sestavě máme Fractal Integra R2 650W. Jak jsme řekli, tento zdroj je pro naši kombinaci nejnižší vhodnou volbou. AMD doporučuje k HD 7990 nejméně 750W zdroj. Ale obecně výrobci grafik dávají doporučení na silnější zdroje, protože dobře vědí, že na trhu je ohromná spousta zdrojů a velká část z nich není kvalitních. Mají sice hodně Wattů, ale mizernou kvalitu ale nedokáží udávaný výkon vůbec nabídnout - nesplňují vůbec to, co mají a hlavně co slibují. Integra R2 je naštěstí jedním z nejkvalitnějších 80PLUS Bronze zdrojů na trhu. Splňuje vše, co má, a s rezervou. Naši sestavu tak napojit dokáže.
I tak je ale celý komplet dosti žravý a zdroj je využíván v plné zátěži hodně. To sebou nese zvýšenou zátěž pro zdroj, nižší účinnost než je kolem střední zátěže a to se rovná ještě více tepla a hluku. Integra R2 se s tím vyrovnává dobře, ale musíme brát v potaz i to, v jak malém prostoru se nachází, takže vliv je větší než ve velké skříni. Celkově nám ta vysoká spotřeba ani tak nevadí, horší je to se zahříváním tomu úměrným, protože jak víme, většina elektrické energie, kterou do PC dodáme, se přemění v teplo. A toho je tady dost a dost, navíc v tak malé skříni. Ale nezapomeňte, že tenhle komplet v "krabici od bot" má výkon neuvěřitelných více než 8,2 TFLOPs, na což jste ještě před pár lety potřebovali menší sálový superpočítač se spotřebou v řádech mnoha kW.
V běžně velké skříni není s teplem až takový problém, v menší skříni je to o něco horší. Zvlášť když tam umístíte topné těleso jménem HD 7990 :). Grafika si bere vzduch jak z vnitřního prostoru skříně, tak přes perforaci bočnice. Bohužel teplý vzduchu zdaleka ne všechen odchází výdechy grafiky pryč ze skříně. Většina ho fouká pěkně dovnitř. Jak moc to ovlivňuje teplotu v celé skříni, záleží i na chlazení CPU.
Ve skříni je poměrně volný a čistý průtok vzduchu. Přední 92mm ventilátory foukají dovnitř, zatímco zadní 140mm ventilátor vše odvádí. Při osazení NOCTUA NH-U12 věžového chladiče je průtok vzduchu uvnitř vylepšen ještě jedním (může být i dvěma) 120mm ventilátorem, které je skoro v prostřed prostoru skříně. Takže i to ohromné množství tepla, které generuje HD 7990, se stíhá odvádět. Vyzkoušeli jsme ale sestavu i s all-in-one vodním řešením ANTEC KUHLER H2O 620. U něj jsme přišly o 140mm zadní větrák a nahradil ho 120mm s výměníkem. Abychom posílili trochu výkon a trochu vylepšili průtok vzduchu uvnitř, nasadili jsme ještě jeden 120mm ventilátor. Přesto se toto řešení ukázalo v praxi o něco horší. S osazeným "vodníkem" teploty uvnitř skříně byly o trošičku vyšší a celková hlučnost byla výrazně vyšší než z druhým testovaným řešením a ponecháním zadního 140mm ventilátoru.
V obou případech ale musíme říci, že obě chlazení procesorů, které mimochodem byť rozdílných koncepcí stojí stejných zhruba 1600 korun vč. DPH, nabízejí velmi slušný zajímavý výkon. Vodník ale vynikne až při přetaktování, které jsme si ovšem kvůli zdroji (v kombinaci s HD 7990) nechtěli moc dopřávat.
Náš extrémní malý PC tedy žije a funguje skvěle :).
|