Strana 5 z 5
Normálně takto hotové sestavy netestujeme, protože pak máme na kroku emaily od mnoha dalších firem zabývajících se stavbou PC, kteří by nám rádi poslali své sestavy na testy. V případě HAL3000 nám však obě sestavy byly zapůjčeny, protože v té době disponovaly grafikami Radeon NANO a FURY X, které AMD nemělo pro ČR k dispozici pro novináře jako vzorky a tak jsme rádi, že jsme alespoň díky HAL3000 získali před časem ke grafikám přístup. Asi se shodneme, že je tedy na místě se alespoň trochu podívat i na samotné sestavy, což jsme snad splnili naším článkem. Obě sestavy HAL3000 si nadále na stránkách firmy můžete objednat.
U modelu HAL3000 FURY X bych mnoho neměnil. Sestava tak jak je postavena, z komponent jak jsou vybrány, mě přijde jako dobrý výběr. Pochopitelně snad dnes už je dodávána místo Windows 8.1 rovnou s Windows 10. Snad jen možná místo 16GB (4x 4GB) bych tam dnes chtěl 32GB (4x 8GB) a možná bych v té ceně očekával i lepší zdroj než Corsair (bez urážky), i když tento 80Plus GOLD odvede práci rozhodně dobře. Chválím HAL3000 jinak za skvělé i barevné a designové sjednocení celé sestavy a vypadá to vážně velmi dobře. Pokud vás zajímá cena, tak HAL3000 FURY X stojí 66 690 korun vč. DPH. V ceně jednotlivých samotných použitých komponent + Windows to vychází na zhruba 60 tisíc, sestavu máte ale pěkně sestavenou, odzkoušenou a záruka je na ni navíc 36 měsíců s extra servisem navíc. Takže cenu považuji za úměrnou.
- Hodnocení HAL3000 FURY NANO
Sestava HAL3000 NANO, tak jak je postavena už by dnes asi měla vypadat jinak, minimálně by měla být asi spíše postavena na SKYLAKE platformě, nicméně v době její stavy SKYLAKE nebyl na trhu. Volba procesoru Core i5-5675C je dobrá kvůli jeho vynikající efektivitě, ale stejně není ideální, protože u tohoto konkrétního pouze 4 jádrového CPU platíte nemalých 8 tisíc korun za extra výkon integrované IRIS PRO 6200 grafiky, kterou ale v tomto případě nebudete využívat. Tudíž by se dal pořídit levnější stejně procesorově výkonný a podobně úsporný model Core i5. Vzhledem k osazení 65W procesoru považuji použití AiO vodníka za trochu přehnané řešení, nicméně ukazuje, že i do tak malé skříně osadit prostě jde. Za největší slabinu sestavy od HAL3000 považuji volbu zdroje. 620W na uvedené komponenty je hodně přehnané, a spotřeba téhle sestavy tak jak je postavena nikdy nedosáhne ani na 400W. běžně se bude pohybovat kolem 200W, maximálně na 300W když grafika pojede hodně vysoko na výkonu R9 FURY X, což jak víme, NANO dokáže, i když pak není úsporná. Zdroj bych tedy volil maximálně 500W a ještě minimálně 80GOLD PLUS, rozhodně ne jen BRONZE zdroj. Navíc existují i rozměrově kompaktní ATX zdroje, což by hodně pomohlo vnitřnímu prostoru i jeho chlazení.
Jinak musím říci, že HAL3000 ukázal, jak malý a přitom velmi výkonný PC se dá postavit a věřte, že menší, aby to mělo takovýhle výkon, už to snad ani nejde. Počítač je také extrémně provozně efektivní vzhledem k výkonu a jeho spotřeba je výrazně nižší než u druhé sestavy, přestože výkon v běžné praxi a zejména ve hrách zdaleka o tolik nižší není. HAL3000 za tuto hotovou sestavu bez Windows systému, ale s 3 roky extra záruky, požaduje 49 490 korun. V ceně samotných jednotlivých komponent stojí zhruba 43 tisíc. Takže ano, NANO sestava se nám líbí z hlediska rozměrů i efektivity, ale rozhodně bych ji přestavěl na jiné vhodnější komponenty, takže ve výsledku není pro nás tak zajímavá, jako HAL3000 FURY X, když se bavíme o hotové sestavě.
"HAL3000 FURY X - Výkon, ticho, vzhled a kompaktní rozměry dobrého High end PC"
HAL3000 ale jasně ukázal, že vysoký výkon HIGH end PC můžete dnes mít i ve velmi malém a dokonce i úsporném balení. HAL3000 NANO je toho jasným důkazem, a sestava je to zajímavá, zejména pokud vás zajímá i ta spotřeba, protože ta je prostě vzhledem k výkonu celku, až neskutečně nízká a ukazuje to skutečně velký potenciál technologie optimalizace a řízení spotřeby u CPU Intel a GPU AMD, které jsou dnes ideální komplet pro hráče. Osobně bych si vybral spíše počítač typu HAL3000 FURY X, která je sice větší, ale není nijak přerostlý (je to ostatně mATX). Ty rozměry navíc jsou ovšem dobře využity pro parádní chlazení a celkový vzhled i výkon sestavy. Nemluvě o tom, že má i další možnosti rozšíření výbavy, kdy do mnohem menší NANO už nic dalšího neosadíte. Pravda, NANO sestava je provozně mnohem efektivnější (a když si ručně pohrajete s napájecími stavy CPU a hlavně grafiky, dokážete se dostat i dost pod 200W spotřeby celku), ale FURY X sestava, když na to přijde, je výkonem o třídu výše (zejména v oblasti CPU). Pokud jste tedy líní sami hledat komponenty pro podobná PC, můžete tedy sáhnout po hotovém a nevypadá to, si myslím, vůbec špatně.
Sestavy zapůjčila společnost HAL3000
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|