Strana 5 z 8
- ACER Aspire REVO R3600 – hardware a výkon
Je na čase se podívat dovnitř …
Co se týče všeho výše zmíněného designu, tak jsme nový Aspire Revo víceméně chválili, bohužel už po zběžném nahlédnutí do hardwarové konfigurace se dostavuje tušení, že po zapnutí už nebudou věci tak růžové jak se doposud zdálo… a pokud očekáváte výkonný počítač i pro hry, tak budete 2x zklamáni.
V podstatě před námi stojí počítač, který velmi připomíná netbook. S jednojádrovým procesorem Intel Atom N230 (tedy nejslabším Atomem na trhu s taktem 1,6GHz ), 2GB RAM (dva moduly DDR2 1024 MB 667MHz, max. rozšiřitelná na 4GB) a pomalým 160GB diskem (5400ot/min 2,5“konstrukce) to na žádnou slávu (vezmeme-li v úvahu dodávaný OS) rozhodně nevypadá, Avšak má to jedno velké ALE – Revo je totiž revoluční co se použitého čipsetu týče…
je to totiž jeden s prvních počítačů přinášející novou čipovou sadu ION od nVidie obsahující integrovanou grafickou kartu GeForce 9400 – tedy možnou nápravu jedné z největších bolístek netbooků, kterou jsou integrované grafiky Intel. NVIDIA GF9400M by přeci jen měla nabízet více. Je ale otázka, zda to ve spojení s jednojádrovým Intel ATOM procesorem bude vůbec znát …
Dle tvrzení nVidie a Aceru toto řešení přináší až 10x větší grafický výkon, podporu CUDA aplikací a hlavně možnost přehrávání FULL HD videa s jehož počítáním pomáhá grafická karta, která je vzhledem k zaměření tohoto stroje hodně zajímavá. Pojďme se tedy podívat, jakpak to celé běhá při nejčastějších aktivitách, ke kterým se bude muset Revo postavit čelem…
První dojmy, instalace, systém
Instalace systému je díky slabému procesoru a pomalému disku skutečně pomalá, ale jako při hodně aktivitách s tímto strojem platí pravidlo „kdo si počká, ten se dočká“ a tedy se po cca 80-ti minutách dočkáme pohledu na pracovní plochu se zapnutým rozhraním aero. To díky podpoře grafické karty nečiní žádné problémy při šoupání okny apod. Pro většinu uživatelů dnes není asi podstatná obnovovací frekvence, ale systém mi nechtěl povolit nastavení 100Hz obnovovací frekvence při rozlišení 1600x1200. Co je ovšem opravdu velký problém je výkonnost (spíše nevýkonnost) procesoru Atom který má opravdu s Vista Home Premium opravdu problém (zvláště zpočátku kdy je systém ještě pomalý), ikdyž si vypomáhá HT funkcí umožňující zpracovávat. Chce to prostě čas a trpělivost a pokud možno nedělat více věcí zároveň, tak jako u netbooků… Například změna senzitivity myši trvala něco kolem 10s z toho 8s bylo stráveno pohledem na přesýpací hodiny (samozřejmě u Vista kroužek). Tedy dá se to, ale pro člověka zvyklého na výkon běžného solního PC nebo standardního notebooku je to opravdu frustrující zážitek.
Svižnost systému se dá zvýšit na použitelnou míru vypnutím přebytečných aplikací na pozadí, zvláště pak se na plynulosti chodu špatně podepisovala přeinstalovaná zkušební verze antivirového programu McAfee Internet Security Suite 2009. Věřím, že nyní (po 23. 6. 2009) z pohledu svižnosti pomůže možnost bezplatného upgrade na Windows 7, který je lépe optimalizovaný a svižnější než Vista.
Dále tedy ještě mimo již zmíněného antivirového software je ještě přeinstalovaná zkušební verze Microsoft Office 2007, software pro přístup na portál Acer GameZone, Adobe Reader a přehrávač CyberLink PowerDVD 9.
|