Strana 6 z 8
- ACER Aspire REVO R3600 – VIDEO, multimédia a ostatní
Acer REVO jako multimediální přehrávač HD videa, to je asi to, na co je tento přístroj určen.
Toto je velmi zajímavý faktor možného využití Aspire REVO, protože jako sekundární počítač v rodině (to je asi nejrozumnější využití) bude, určíte minimálně jako příležitostný přehrávač ne-li HTPC používán a zde má příležitost se předvést i výkon chipsetu a akcelerace pomocí grafické karty.
Tedy přehrávaní videa v „ne-HD“ rozlišeních není nejmenší problém, počítač zvládá přehrávat v pohodě, plynule a i při použiti MCE (zde grafika opravdu odvádí dobrou práci, menu je plynulé s dobrou odezvou což v případě slabších integrovaných grafik Intel nebývá pravidlem) jsem nezaznamenal problém.
Přistoupíme-li ale se stejným přístupem k HD videu (neberme teď v potaz internetové „HD“) situace už tak růžová není… Ne že by nám snad výrobce či nVidia lhali, HD video si opravdu pustíme, ale opět je tu to obligátní a velké „ALE“…Musíme totiž požít program, který umí přehrát práci procesoru na procesor grafické karty, tedy nelze přehrávat ve svém oblíbeném programu, na který jsme zvyklí (například VLC apod.) ze svého výkonnějšího PC. Tedy značně trpí uživatelský komfort.
Blue-ray disky (máme-li externí mechaniku) nebo h.264 videa ve formátu MOV přehrajeme v přeinstalovaném PowerDVD který umí akceleraci pomocí grafické karty. Problém ale je, že REVO nemá mechaniku, natož Blu ray mechaniku, takže si tak snadno BR disk nepřehrajeme. No a na 160GB disk se nám moc HD filmů v 25-50GB kvalitě mnoho nevejde.
Přijde-li na řadu populární formát MKV je možno použít přehrávač Media Player Classic Home Cinema, který má též podporu DXVA akcelerace. Ani pak ale není vyhráno a problémy jsou často s kontejnery titulků. Nakonec jsme přeci jen HD video rozchodili. Obáváme se však, že běžný BFU uživatel, bude mít s rozchozením HD videa na ACERU REVO a podobných počítačů velký problém. Zatímco u běžných počítačů s běžnými dnes už dvou a vícejádrovými procesory akceleraci přes grafiku využívat nemusíte, procesory si s HD poradí, tak u spojení čehokoliv s Intel ATOM (intel, NVIDIA, ATI) musíte při přehrávání videa používat grafiku a tedy některý z mála přehrávačů, schopných HD video přes grafiku akcelerovat. Nutno ale říci, že NVIDIA GF 9400M není jediná grafika, která to dokáže. Ona to dokáže i lepší grafika Intel, bohužel ne ta, co je v současnosti s Intel ATOM spárována, což je jasná výhoda NVIDIA GF 9400M. jedinou další alternativou je pak grafická karta ATI, kterou v některých nettop počítačích ve spojení s Intel ATOM najdete.
Zde není asi naprosto co vytknout, snad jen příliš záložek v prohlížeči dokáže Revo zadýchat, ale to je opět stejné jako v případě netbooků, největší slabinou při práci je opět výkon Atomu. To samé lze říci i o běžných kancelářských aplikacích. Jako celek je ATOM+ION+VISTA HP systém s pomalou odezvou.
Zkrátka tomu chybí svižnost. Pokud si zapnete více aplikací a více oken, pak už se s tím téměř nedá rozumně pracovat a trávíte čas čekáním …
NVidia přišla s příchodem ION i s několika zajímavými (otázka jak moc užitečnými) aplikacemi na kterých demonstruje svoje CUDA prostředí pro vývoj a chod GPGPU aplikací. To umožňuje pomocí GPU provádět několik úkonů, které by s ATOMáckým procesorem byly naprosto nemyslitelné.
Badaboom Media Converter – je to nástroj sloužící ke konverzi videa pro menší zařízení, jako jsou různé kapesní přehrávače, telefony apod. Pro běžné uživatele, kterých je drtivá většina, ale aplikace nevyužitelná. Ale jde to ….
Dalším je vReveal – ten zase umí vylepšit stávající video, pomoci několika filtrů které obsahuje. Zajímavé, neříkám, že ne úplně neužitečné, ale v případě že chci dělat takovouto věc, raději ji svěřím svému primárnímu PC, kde se nebudu potýkat s pomalým miniaturním diskem u REVO a pomalou RAM apod. Grafická karta sice dokáže aplikace akcelerovat, stále tu ale musí být i výkonný zbytek, aby se s tím dalo rozumně pracovat.
Celkově ale je NVIDIA ION funkčně o dost dál než Intel. Konkurencí jí na tomto poli mohou být jedině grafické karty ATI, které mají AVIVO (to například rovnou filtruje přehrávané video a přidává HDR efekty) a aplikaci pro konverzi videa (STREAM) má také.
|