Strana 8 z 8
- ACER Aspire REVO R3600 – Dojmy a hodnocení
A dostáváme se na závěr poměrně obsáhlého testu. Na ION jsme ale byli hodně zvědaví, hlavně na to, zda přináší skutečně něco navíc proti klasickému Intel + Intel. Máme více než hodně praktických poznatků a můžeme to zhodnotit …
HLUK: jak je vidět z fotek se sejmutým krytem o chlazení se stará klasický notebookový ventilátor. Tomu také odpovídal vydávaný hluk, při postaveném počítači vedle monitoru byl hluk slyšitelný, ale nepřekračoval rozumnou mez.
SPOTŘEBA: Silnou stránkou, kterou se výrobce chlubí, je nízká spotřeba PC. Ta svými cca 30W ani zdaleka nevyužívá potenciál dodávaného 65W zdroje a nestrhne Váš elektroměr ani při provozu 24/7… nutno avšak připočítat spotřebu zobrazovacího zařízení. Spotřeba je ale také bohužel úměrná celkově nízkému výkonu, který jsou ATOM a Ion schopni nabídnout. Ve srovnání s netbooky a integrovanými grafikami Intel si ale na poměry těchto platforem žádá ION o pár W více …
V první řadě jsme přemýšleli o tom, komu a k čemu je vlastně tenhle počítač určen. Podle výrobce (ACER) je určen jako ideální osobní počítač pro každodenní vyhledávání informací na internetu, běžnou práci, chatování, prohlížení fotek, poslech hudby, sledování vide a prý i na hraní her.
Jak je to s hrami, jsme si již řekli. Hraní her ano, ale ne těch běžných klasických nových 3D. Na ty výkon REVO (ION + ATOM) opravdu nemá a herní počítač rozhodně není. Všechno ostatní pak ano. Jenže některé ty činnosti jsou dost na hraně. Všechno to souvisí hlavně s tím, že nechápeme, proč musí být stolní počítač kterým i REVO je, takhle malý! U netbooků je to jasné, u nettopů je to ale jednoznačně pitomost. Kdyby bylo REVO 3x větší, našlo by se v něm místo pro mechaniku, kterou u počítače pro běžné použití a do obýváku určitě využijeme. Našlo by se v něm i míst pro TV kartu, která by také využití našla. Nemluvě o tom, že by se tam dala osadit i pořádná zvuková karta, protože to integrované chrastítko na kvalitní poslech hudby z pořádných reproduktorů opravdu nestačí. A to ani nemluvíme o tom, že by se do větší bedny vešla klasická mATX základní deska s klasickým dvoujádrovým CPU za 1500 korun, ať už Intel E5300/6300 nebo AMD ATHLON II X2 240/250, které sice budou mít jako celek tak 2-3x větší spotřebu než spojení ATOM+ION, ale výkonově budou 5x jinde, mnohem použitelnější a cenově si nemyslím, že tam bude nějaký velký rozdíl. Zatímco u mobilních počítačů i netbooků chápeme posedlost malými rozměry a nízkou spotřebou i za cenu ústupků ve výkonu a použitelnosti, u nettopů a domácích počítačů, které nikam nikdo nosit nebude, jsou zbytečně malé rozměry, a od toho se odvíjející věci, na škodu. To ale rozhodně není jen problém ACER Revo, ale obecně netbooků a možná také odpověď na otázku, proč se tento segment počítačů netěší nějakému velkému zájmu zákazníků. Zkrátka malý a designově zajímavý ACER REVO působí moc hezky, ale proč musí být až tak malý, když ho stejně nikam nosit nebudeme?
Zmínit se musíme i o klávesnici a myši, které považujeme v dodaném provedení za poněkud zbytečné až obtížně využitelné. Jedinou smysluplnou volbou jako ovládacích periferií k tomuto počítači je bezdrátová myš a klávesnice.
Pokud se jedná o samotný NVIDIA ION čipset a jeho přínos proti běžným integrovaným grafikám Intel, na které jsme ve spojení s ATOMem zvyklí, tak ano, NVIDIA je celkově výkonnější a funkčnější. Jenže jakýkoliv náznak vyššího výkonu spolehlivě zabije procesor ATOM, v našem případě navíc jednojádrový. O nějakém herním výkonu, natož o použitelném herním výkonu nemůže být ve spojením podobným procesorem ani řeč. ION pak může vyniknout jen tam, kde jsou aplikace akcelerovány přes integrovanou grafiku 9400M. A to je zejména HD video. Ano REVO zvládne přehrát i 1080p videem, ale musíte mu k tomu udělat podmínky, což bohužel stále není tak jednoduché a myslím, že běžný BFU uživatel s tím bude mít pořád dost problém. Každopádně, pokud ty podmínky má, pak není ani 1080p HD video problém. Stejně tak je tu několik aplikací akcelerovaných přes CUDA, či grafiku obecně, ale některé zvládne i Intel grafika. Tím přínos ION končí. ION je totiž proti Intel+Intel výrobně dražší a to zhruba o 50-60 dolarů (na koncové ceně přístroje to dělá minimálně 1000 korun). Většina běžných aplikací je pak závislá na výkonu procesoru, pamětí a disku a v tomto ohledu je to prostě ATOM platforma, tedy úplný základ a o vysokém aplikačním výkonu se určitě nedá hovořit. ACER navíc rozhodně neudělal dobře a jednojádrový ATOM ve spojení s Vista home premium rozhodně není to pravé ořechové …
Než ale ACER REVO odsoudíte, řeknu vám tohle. Dnes testovaná verze je vůbec první verze REVO na trhu a troufám si říci, že ACER s ní šlápl trochu vedle. Jednojádrový ATOM 230 je opravdu velká brzda pro zbytek konfigurace. Dobrou zprávou je, že na trh je uvedena další verze, která je již vybavena dvoujádrovým procesorem ATOM 330 a také větším 320 – 500GB diskem. Zatímco dnes testovaná verze s jednojádrem a 160GB diskem vyjde na 8600 korun s DPH, cena dvoujádrové verze s 320GB bude zhruba 10 600 korun. Jsem přesvědčen o tom, že dvoujádrová verze by už byla u mnoha aplikací, které jsou pro dvoujádra optimalizována (včetně samotného Windows Vista) daleko použitelnější. Kromě toho ale také existuje v podobném provedení verze čistě na Intel platformě, která má rychlejší jednojádrový procesor a je o nějakou tu tisícikorunu levnější.
V současné podobě je ACER Aspire REVO poměrně dost zajímavý, ale zdaleka ne dokonalý. Pěkný design a kvalitní zpracování a solidní výbava je určitě klad, podle nás ale nejsou klad celkově malé rozměry, protože u stolního a domácího počítače jsou k ničemu a v tomto případě jednoznačně sráží funkčnost a možnosti rozšíření, výbavy i výkonu. Drátová klávesnice a myš s délkou kabelu 1m jsou u tohoto počítače spíše k naštvání než k používání a velikostně i komfortem jsou evidentně inspirovány netbooky, ale proč tohle nutit používat uživatele v pohodlí domova? Pokud jde o největší zápor, tak tím je jednojádrový procesor ATOM 230. Sám o sobě není moc výkonný, když mu navíc naložíte OS Vista HP, na pozadí pustíte příšerný antivirák mcFee, tak ho ubijete. Na poměry netbookových integrovaných grafik pak velmi dobrá GF 9400M nemůže ve spojení s tímto procesorem nic moc kloudného předvést. Nepotěší absence optické mechaniky, televizní karty ani dalších záležitostí, které by REVO předurčovali pro ideální nasazení do obýváku.
ACER REVO je tak v mnoha směrech zajímavý, ale celkově dost diskutabilní produkt, jako ostatně všechny nettopy. Bude nějakou dobu trvat, než výrobci a zákazníci najdou společnou řeč. REVO si své zákazníky určitě najde, ale jak jsem napsal v úvodu, nečekejte zázraky a raději k REVO a ATOM produktům přistupujte se střízlivými požadavky a očekáváním. Rozhodně nedejte na marketingové sliby, budete zbytečně zklamáni.
S REVO jsme ale ještě neskončili. Poměrně dost nás zajímá ona verze s dvoujádrovým ATOM 330 procesorem a možná i s Linuxem, se kterým se může objevit. Zájem v nás také vzbudil 3D herní ovladač, se kterým by REVO bylo trochu podobné s konzolou Nintendo Wii.
Za zapůjčení děkujeme společnosti ACER
|