Strana 3 z 4
- Hardware, výkon a VivoSTICK v praxi
Z HW hlediska spoléhá tenhle mini počítač fakticky na stejnou platformu, kterou využívají tablety. Ale je to x86 platforma, takže na něm šlape normálně Windows 10. Bohužel hardware výbavu neovlivňuje jen to, co se dá do tak malého těla fyzicky vtěsnat, ale také licenční politika. Na rovinu, HW výbava by mohla být i lepší, jenže ...
Třeba kapacita operační paměti (RAM) je omezena na celkové 2GB právě jen kvůli licenční politice. Osazení 4GB RAM by prodražilo toto zařízení zcela minimálně (v řádu stokorun), ale kvůli licenční politice Microsoftu by se pak cena Windows 10 licence pro toto zařízení vyšplhala do úplně jiné cenové kategorie. MS poskytuje totiž pro podobná zařízení W10 výrobcům za zcela jiné peníze, než pro výkonnější zařízení a tak jsou uměle některé specifikace u VivoSTICK a COMPUTE STICK mini PC omezeny, aby tam ten "levnější" W10 šel dát. Jinak by stála licence plnou cenu a v tom případě by fakticky dosahovala 3/4 ceny, co stojí celý VivoSTICK PC teď, což by bylo prostě absurdní. Každopádně je to škoda ... ale dobře, jak to běhá s tím co máme k dispozici?
Začněme tím nejzajímavějším a to je 2W procesor Intel Atom x5-Z8350. Jedná se o generaci procesoru s kódovým označením „Cherry Trail“. Procesor má 4 nativní jádra na základní frekvenci 1,44GHz, ale turbo režim ho dostane až na 1,92GHz, jedná se pochopitelně o mobilní SoC řešení, tedy včetně grafické karty a výbavy. A jaký je výkon procesoru? Otestoval jsem jej pomocí oblíbeného bechmarku Cinebench v jeho poslední verzi R15.
ASSUS použil trochu rychlejší verzi ATOMu proti té v "originálním" ComputeSticku od Intelu. ATOM x5-8350 v kombinaci s 2GB DDR3L-1600MHz RAM dokáže dostat ze sebe kolem 30 bodů v 1Core výkonu a kolem 100 bodů v xCPU score v Cinebench R15. Pokud chcete nějaké srovnání, tak třeba ve srovnání s 25W AMD Athlon 5350 pro AM1 platformu (pravda má mnohem výkonnější GPU). Athlon dává kolem 40 bodů v 1CPU score a kolem 160 bodů v xCPU score v R15. Třeba vyloženě desktopové Core i3-4130 má kolem 130/340 bodů v R15 ale TDP 54W. Nejblíže jsou pak současné Core i3-4000Y s 12W TDP s podobným CPU výkonem. Jinými slovy, 2W procesor ATOM je na tom hodně dobře, i když to není žádný rychlík.
Integrovaná grafika v procesoru ze z rodiny Intel HD Graphics 400, která s přehledem stačí na většinu starších her, což jsem také otestoval.
Grafika tedy není žádné herní „dělo“. Pokud ale budete hrát nenáročné hry, splní svůj účel velmi dobře. Zkoušel jsem třeba velmi populární hru Hearthstone: Heroes of Warcraft a hra běžela velmi pěkně. Stačilo dát detaily na nejnižší a hra byla naprosto hratelná i v 1920x1080p. S troškou dobré vůle i na střední detaily, ale zde už docházelo občas k záškubům. Dobré je, že rozdíl v kvalitě je velmi malý a hra vypadá moc pěkně i na nejnižší nastavení.
(Hraní HearthStone na VivoStick PC)
Další hru, kterou jsem zkoušel, byly Quake 3 Arena. Zde jsem byl schopen hrát v maximálním nastavení v 1080p při stabilních 60fps+. Zkrátka starší hry si zahrajete, což je super. Na novější hry, pokud jsou to hry typu Hearthstone, tak to půjde, ale klasické současné FPS, RPG prostě velké 3D hry, na to zapomeňte :). Jeden z důvodů proč má celá platforma jen 2W TDP je to, že grafická část je prostě slabší.
Zařízení je vybaveno interní eMMC pamětí o kapacitě 32GB, z toho dostupných je po zapnutí zhruba 15GB, zbytek zabere samotný systém a programy, které jsou už od ASUS předinstalované.
Otestoval jsem tedy tuto interní paměť v programu CrystalDiskMark:
Hodnoty to nejsou nijak uchvátané, obzvlášť pokud je porovnáme s rychlými SSD dneška. Na svižný chod Windows 10 to ovšem s přehledem stačí.
Co se týče multimediálních schopností, nenarazil jsem na jediný problém. Zařízení si poradilo s přehráváním 1080p jak na youtube, tak z externího disku. Zkoušel jsem i 4K obsah, ale zde jsem již narazil a přehrávání bylo velmi sekané a nepoužitelné. Takže jako multimediální centrum na 4K televizi bohužel toto nedoporučuji! Ale vzhledem k ceně jen 4 tisíce korun za vivoStick PC, to snad každý chápe.
I když je hardware v tomto miniPC velmi úsporný, i tak je nutné chladit jej aktivně. V těle zařízení je tedy zabudován malý ventilátor, který se sepne, pokud dosáhne procesor na určitou teplotu. V normální zátěži, jako je třeba youtube nebo hraní hry, pak běží ventilátor nepřetržitě. Nemusíte se ale bát, ventilátor je opravdu velmi tichý a nevíte o něm. Stejně tak se nemusíte starat o spotřebu, protože ta je v jednotkách wattů i v zátěži.
|