Strana 4 z 4
Asus VivoStick PC (TS10) je rozhodně velice zajímavé zařízení. Co vás asi hlavně zajímá je fakt, že je opravdu velmi dobře v praxi použitelné. Ano, všimnete si řady drobných nedostatků u věcí, jež by se daly řešit lépe. Ten hlavní se týká napájení a připojení samotného zařízení. HDMI je asi nej-nešikovnější standard, který v současnosti máme, bohužel je zdaleka nejrozšířenější a najdete ho dnes na každém monitoru a TV. Ačkoliv jsou tu tedy lepší DisplayPort nebo ThunderBolt(USB 3.1), které jsou mnohem šikovnější, prostě ASUS musel vsadit na HDMI rozhraní. Vtipné je, že skoro na všech prezentačních fotkách ASUS VivoSTICK připojeného k nějakému monitoru/TV tvářícím se, že to funguje, chybí v záběru kabel a napájecí adaptér, který musíte mít stále připojený. Je to nevzhledné, a pokud by počítač místo HDMI používat ThunderBolt (USB 3.1), nemuselo by extra napájení být vůbec potřeba. Jenže běžných televizí a monitorů s takovým rozhraním mnoho není. ASUS (Intel) prostě musel použít HDMI. Připomínáme tedy, že při tom všem nošení VivoSticku v kapse, nezapomeňte do druhé kapsy vzít nabíječku, bez které to prostě nepojede :). Mimochodem nabíječka má docela krátký (standardně jakou telefonu/tabletu) kabel, což je trochu nepříjemné, pokud nemáte zásuvku vyloženě za monitorem/TV.
Co dál omezuje tento počítač? Ani ne tak výkon procesoru, jako pouhé 2GB RAM, což se bohužel prostě při práci a používání projevuje (zvlášť, když část paměti zabírá i integrovaná grafika). Jenže kvůli licenční politice Microsoftu tam nemohou být 4GB, protože pak by licence W10 na tohle zařízení stála mnohem více, než stojí (absurdně víc). Bude verze i bez systému? Možná. Zatím je v prodeji jen námi testovaná verze s Windows 10 Home. No a samozřejmě je tu ono jen 32GB úložiště, z kterého můžete využít jen zhruba 15GB čistého prostoru pro svá data. To není zrovna mnoho u osobního počítače, obzvlášť když ASUS vyměnil možnost rozšíření pomocí microSD karty, které má "originální" Intel Compute Stick, za druhý USB port. Asi se najdou zastánci obojího řešení. Druhé USB je ale určitě šikovné. 15GB se tak dá rozšířit přes USB či klidně i přes WiFi, kdy některé externí disky bezdrátové připojení nabízí. Nehodnotíme tedy výměnu čtečky karet za druhé USB u ASUS VivoStick jako špatnou volbu.
Z hlediska běžného používání je VivoSTICK bez potíží. Výkonu na prohlížení internetu, fotek, videí má dost a dost. Dokonce i starší či nenáročné současné hry na něm jedou. Ale platí, že se musíte za všech okolností držet maximálně FullHD (1920x1080). Ano, dokáže poslat i 4K obraz, ale jen při 30Hz, ale věci v něm už nejdou moc hladce a video ve 4K přehrát použitelně prostě nedokáže. Ale to asi moc případných zájemců trápit nebude :). Přeci jen se bavíme o počítači za 4 tisíce korun. Jako takový je VivoSTICK tedy zajímavý pro ty, kteří nedělají nic výpočetně náročného. Výhodou je, že se snadno můžete přesouvat od monitoru k monitoru se svým celým počítačem v ruce. Mnoha uživatelům, dost možná i naprosté většině, přitom výkon i možnosti tohoto řešení zcela dostačují. Navíc zanedbatelná spotřeba v řádu jednotek W znamená i minimální další náklady.
ASUS VivoStick PC (TS10) je šikovné malé a nenáročné řešení počítače, které svými možnostmi mnoho uživatelů překvapí, protože prostě stačí. Ano, není dokonalé, existují dostupné technologie, které by z něho udělaly ještě lepší produkt, bohužel licenční omezení a omezení rozšíření některých věcí, jsou důvodem těchto "nedostatků". Na druhou stranu na trhu není nic moc jiného podobného, co by nabízelo, co nabízí ASUS VivoStick. Cena 4000 korun za kompletně funkční počítač s pěkným designem a možnostmi jaké VivoStick má včetně Windows 10 v ceně, je pak určitě zajímavá.
- Nemusel by mít aktivní chlazení
- Pouze 2GB RAM jsou největším funkčním omezením
- HDMI sice funguje, ale jsou prostě lepší technologie
- Omezená kapacita úložiště a pro některé absence microSD
- Výborné zpracování, malé rozměry a pěkný design
- Překvapivě slušný výkon při úžasně nízké spotřebě
- Windows 10 v ceně
- Jednoduchá obsluha, instalace a přenositelnost
- Dvě USB
- Zajímavá cena
Hodnocení ASUS VivoStick PC (TS10): 89%
Za zapůjčení děkuji společnosti ASUS
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|