Strana 2 z 5
- PC Lynx – GRUNEX a rozbor sestavy
Počítač tedy dorazí již kompletně složený, pěkně zabalený. V krabici najdete plně složenou bednu s nainstalovaným OS.
Druhá krabice uvnitř balení pak obsahuje návody, CD-DVD s ovladači a SW k hardware i recovery Windows 10 DVD, + napájecí kabel ke zdroji.
Samotná sestava je opatřena výrazným polepem LYNX-GRUNEX ExtremeGamer ze všech stran. Kromě estetické funkce, kdy z jinak standardně vypadající skříně dělá přeci jen trochu zajímavější, plní polep částečně i ochranu proti poškrábání polepených panelů.
Sestavu lze rozebrat, není zde žádná zvláštní plomba ani nic podobného. Pokud vás zajímá, co všechno je uvnitř, tak se na jednotlivé komponenty podívejme. Dal jsem dohromady samozřejmě plnou specifikaci:
Použitou skříní je Fractal Design Core 2500. Testovali jsme příbuznou verzi Core 3300 v minulosti. Jedná se o nejlevnější modely nabídky skříní Fractal, což ale neznamená, že by byly špatné. Naopak, za něco málo přes 1500 korun nabízejí opravdu kvalitu, nejsou to vyložené papíráky, ale nemají žádné zbytečnosti, jen zásadní věci. Nesnaží se tedy nabídnout všechno a nic pořádně.
Skříň je zde ve verzi s pevnou horní stranou, což oceňuji a nevěděl, jsem že se dělá, normálně je totiž s hloupou perforací nahoře. Taktéž je součástí skříně dvojice solidních 120 mm ventilátorů (jeden vpředu, druhý vzadu) a jsou napojeny na manuální řízení otáček, což skříň umožňuje přepínačem vzadu. Takže podle mě ideální case pro sestavu s dobrým poměrem cena-výkon.
Skříň samotná je tedy velmi dobrá volba kvalitativně, poměrem cena-výkon a ani vzhledem ostudu nedělá. Co je tedy uvnitř?
Pohled dovnitř odhalí hodně nevyužitého prostoru :). Výrobce vsadil na mATX desku, i když se do skříně vejde i klasická ATX. V zásadě to ničemu nevadí, naopak. Bohužel použitá deska je to nejlevnější, co trh snad vůbec nabízí. MSI H110M PRO-VD pro herní PC?
Opravdu špatná volba. Do kanceláře, proč ne, do herního PC? Ani náhodou. Kvalitativně sice službu odvede, funguje, ale její výkon je nižší a hlavně integrovaná zvuková karta je opravdu jen základní. Žádná ALC1150 s posílením, jako dnes má řada základních desek a tady je to opravdu šetření na velmi špatném místě.
Dál už přitom sestava špatná rozhodně není. Použitý procesor je Core i5-6402P, což je 4jádro (se 4 vlákny) s nízkým TDP 65W. Procesor (ani deska) neumožňují žádné taktování. Dobrá a očekáváná volba vzhledem k cenové hladině sestavy. Potěší i fakt, že se výrobce nespoléhá na BOX chladič, ale osazený je SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012, což je výborná volba poměrem cena-výkon a tento procesor chladí bez potíží a tiše.
Sestava je vybavena 16GB operační paměti v podobě dvou 4GB modulů Kingston HyperX FURY DDR4 2133MHz. Opět se asi nedá nic vytknout.
Grafickou kartou, tedy komponentou, se kterou stojí a padá herní výkon, tedy určení sestavy jako takové, je MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G OC. Tady se určitě shodneme, že vzhledem k 30tis ceně je to maximum možného. A vlastně ideální grafická karta pro herní sestavu dnes. Jedná se o levnější verzi karty, než je asi známější GAMING X edice od MSI, chladič je o něco méně okázalý, ale s tichým chlazením pořád poměrně úsporné GTX 1070 nemá žádný problém.
Diskové pole je také vyřešeno velmi dobře. Je zde kombinace 240GB 2,5“ SSD disku na systém (a třeba jednu dvě hry) a k tomu je zde 2TB 3,5“ HDD na ostatní data. Použito je modelu Kingston 240GB UV400, základní SSD řada s dobrým výkonem a výborným poměrem cena-výkon.
Jako HDD je použito dnes ne úplně běžně vídaný 3,5“ TOSHIBA HDD a to 2TB model se 7200ot/min. LYNX se rozhodl osadit do sestavy ještě i optickou mechaniku, konkrétně DVDRW od LG, což je ale investice za zhruba jen 350 korun. Může se hodit, zejména když instalované OEM Windows 10 Home má v balení sestavy i recovery DVD.
Jako poslední tady máme zdroj. Tím je LYNX 400W. Pokud máte obavu, zda je 400W dost, tak můžete být zcela v klidu. Spotřebu sestavy jsme změřili a 400W (380W na 12V) je s velkou rezervou zcela dostatečné. Bohužel samotný zdroj, z toho nadšený úplně nejsem. Jedná se vlastně o přeznačený EuroCase 400W. Zdroj nedokáže splnit ani 80Plus Bronze, takže se LYNX chlubí jen slovně 87% účinnosti bez certifikace, což opravdu není mnoho, takže říkat tomu v popisku zdroj „vysoká účinnost“ je dosti zavádějící. Kabeláž je sice opletena a zdroj vypadá slušně, ale z jeho kvality uvnitř a provozní kvality (efektivita, stabilita napájení atd.) nadšen nejsem.
Určitě sestavu zvládne, ovšem za 1200 korun, které tenhle zdroj stojí, bych tam raději viděl něco kvalitnějšího.
- Sestavení a kabel management
Výhodou této sestavy je samozřejmě fakt, že k vám domů přijde již složená a také nainstalovaná. Pokud se mám vyjádřit ke kvalitě složení, nemám námitek.
Všechno je maximálně přišroubováno a zajištěno. Delší kabely jsou samostatně svázané, i když bych možná uvítal svázání něčím, co lze rozvázat, pokud bych chtěl třeba přidat disk nebo něco, tak aby se to dalo jednoduše rozebrat a nemusel nic stříhat. Konektory napájení jsou u disků dokonce přilepené tavící pistolí. Ale pokud se v tom hrabat nebudete, jako že většina uživatelů takového PC nebude, tak nemám výhrad.
Pojďme si sestavu tedy otestovat ….
|