Strana 4 z 7
- HP TouchSmart IQ522 – ovládání a výbava
Podívejme se také na to, jak se to celé vlastně ovládá a co to přesně nabízí.
Co se týče, ovládacích prvků nepřekypuje Touchsmart příliš velkým počtem tlačítek… -v podstatě má tlačítka jen na bocích a to na pravém: zapínací tlačítko a tlačítka na ovládání hlasitosti. Na levém pak najdeme pouze tlačítko pro ovládání přisvětlovací zářivky.
Co se mi osobně líbilo, byla naprostá absence diod, které by nás rušily při používání v potemnělé místnosti z přední strany je jen jediná a to indikace příjmu z dálkového ovládání (tedy svítící jen když stiskneme tlačítko DO). Z boku (schované za předním lemem) najdeme decentně podsvícené power tlačítko a diodu pro indikaci práce disku.
Spolu s HP TouchSmart je dodávám bezdrátový set klávesnice s myší.
Myš je klasický model od HP s lesklou povrchovou úpravou a optickým snímačem – napájení zajišťují dvě tužkové baterie. Celkové požití je pohodlné
Klávesnice na mě udělala velký dojem (zvláště třeba ve srovnání s „klávesnicí“ od Aspire REVO je naprosto úžasná). Má velmi tenkou konstrukci, a ač má velmi malou tloušťku a je celá z plastu nedostatkem pevnosti rozhodně netrpí. Klávesy jsou nízkozdvihové s příjemně jistým zdvihem, nemají mezi sebou skutečné mezery (jen snížené okraje). Design je celočerný bez diod -místo kterých jsou umístěna užitečnější tlačítka pro ovládání hlasitosti) a povrchem ve stylu decentního matného plastu (poněkud v kontrastu s lesklou myší).
Dosah se zdá jako dostatečný v rámci použití v místnosti… o příjem se stará USB adapter zasunuty šikovně do šachty zespod počítače.
LCD panel o úhlopříčce 22“ je nejvýraznějším prvkem celého zařízení jeho hlavní devizou má být zejména jeho dotykovost. Samotné LCD je totiž „utopeno“ relativně hluboko a je chráněno tlustým sklem – o snímání našich doteků se starají IR čidla umístěná v rámu, tvořící tak nad sklem (skutečně není potřeba se dotknout fyzicky skla, nicméně ale vzdálenost je tak malá že, i když to nechceme, ne vždy se tomu vyhneme) neviditelnou síť která podporuje i možnost multidotyku.
Co se zobrazení týče, nemohu mít výtky, pokud se koukáme kolmo na display, působí barvy příjemně živě, podsvícení rovnoměrně… Horší to ale je ve chvíli kdy se koukáme lehce zespoda (třeba právě oněch 10°) pak už zejména barevné podání není tak dobré.
Celkově vzato je to zajímavé, efektní, ale v kontrastu s neustálým čištěním (záleží, jak špinavé a opatlané ruce bude uživatel mít) zapatlaného skla ne úplně vždy příjemné. Tedy asi nevyhnutelně většina uživatelů šáhne nakonec po klávesnici a myši. Ale o tom až později.
Výbava testované počítače je opravdu bohatá, ale není dokonalá. Rozhraní je dobře dostupné a promyšleně umístěné. Je přístupné po sejmutí zadního panelu a vyřešena je zde i organizace kabelů, které tam připojíte. Zde můžeme HP jen chválit.
Konektivitu zajišťují všechna myslitelná rozhraní zahrnující síťovou kartu 10/100/1000 MB/s, bluetooth, infraport, i WIFI specifikaci b/g/n. Dále nalezneme čtečku paměťových karet (xD, SD, SDHC, MMC, MS, MS-Pro), 5x USB + 1x skryté pro USB klíč bezdrátového setu, optický zvukový výstup S/PDIF, FireWire, S-Video vstup.
Co ale shledáváme jako poměrně výrazný a nepříjemný nedostatek je absence jakéhokoliv rozhraní pro připojení dalšího monitoru (TV) který by se určitě mnoha uživatelům hodil. Další multimediální výbavou je zabudovaný TV tuner značky AVer, Webová kamera společně s mikrofonem. Vše funguje jak má a ze standardu nijak ničím nevybočuje. Mimo čtečky a 2x USB jsou všechny konektory úhledně schovány pod krytem v zadní části. Je škoda i absence eSATA. Pokud vám výbava přijde poněkud podobná mobilním počítačům, není to nic divného. Počítač totiž vlastně staví na mobilní platformě Intel Centrino 2.
Tak už víme, jak to celé vypadá a teď se podíváme na to, jak to vlastně celé funguje a co se ukrývá uvnitř …
|