Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Spotřebu sestavy jsem měřil pomocí digitálního wat-metru přímo na zásuvce, takže se jedná opravdu o celkovou spotřebu celého počítače včetně nějakých ztrát na zdroji kvůli jeho účinnosti.
Spotřebu jsem měřil ve třech stavech. Nejprve jsem změřil spotřebu v době, kdy pracujete ve Windows, v prohlížeči apod. Zde se tedy průměrná spotřeba pohybovala na 45W, což je opravdu slušný výsledek a rozhodně Vás počítač nesedře z kůže ohledně vyúčtování za elektriku. Druhý stav jsem měřil spotřebu v „herním“ režimu a to ve hře Far Cry 4, kde jsem zaznamenal nejvyšší naměřenou spotřebu. Zde jsem tedy cca po 10-15 minutách hraní naměřil maximální hodnotu na 235W. A jako poslední jsem grafiku přetaktoval na 1080MHz na jádře a 6400MHz na pamětech ale bez zvyšování napětí a zvedaní TDP limitu. Spotřeba narostla velmi mírně a to na 252W, výkonově si grafika polepšila zhruba o 7-9%. HALL3000 sestavu osadil rovnou 620W zdrojem, což jak vidíte, je trochu zbytečně mnoho potenciálu.
Teploty jsem měřil při pokojové teplotě 22.5°C a naměřil následující teploty, viz graf.
Grafická karta se tedy v IDLE drží na 50°C a to proto, že se chladí pasivně. Samozřejmě pro vyznavače nízkých teplot je zde možnost si udělat vlastní profil otáček třeba přes dodávanou utilitu TRIXX a nastavit třeba 20-25% v IDLE a pak klesá teplota grafiky na 30-35°C a je stále krásně tichá.
Co se týče procesoru, zde není moc co řešit, Xeony jsou známé tím, že hřejí minimálně a jsou zaměřené na provozní efektivitu a měření to potvrdila. Ani extrémní OCCT nedokázal z procesoru vymačkat více jak 55°C, herní teploty byly o dalších 5-10°C dole a tedy osazený chladič SilentiumPC FERA2 s výborným poměrem cena/výkon, se osvědčil skvěle.
Možnosti taktování jsou pochopitelně omezené a v podstatě můžete měnit tak akorát RAM, což nemá smysl a grafickou kartu, kde to smysl trochu má. Procesor taktovat nejde, Intel u XEON verzí žádné taktování neumožňuje, ale stejně tak nejdou taktovat ani Core i3/5/7 procesory bez K na konci. Takže použití levnější B85 desky místo Z97 také dává smysl, protože když netaktujete, tak nutně Z97 nepotřebujete.
Přetaktování grafické karty jsem udělal už jenom jako takový bonus pro fandy přetaktování a nakonec jsem se pomocí utility MSI Afterburner dostal na 1080MHz pro jádro a 6600MHz pro paměti. Napětí ani TDP limit jsem neměnil. Výkon narost zhruba o 7-8% což není zas tak zanedbatelná hodnota a třeba v 1440p už to přidá celkem dost a je to znát na hratelnosti.
Zde tedy nárůst 7%
Zde nárůst opět 7%
- Unigine Valey 1.0 – Extreme HD
nárůst 8%
Takže taktování určitě smysl má, pro toho, koho taktování baví, a pokud by šlo zvedat napětí, což zatím bohužel v žádné utilitě nejde, odhaduji maximální přetaktování někam k 1150MHz+ na jádře a dalších 6-9% navrch.
Pojďme tedy na závěr ...
|