Strana 3 z 8
- mATX case - Mini/Midi case jako zlatá střední cesta?
Mini-ITX formát se ve větším měřítku u výkonných PC objevil až v posledních 2 letech. Před ním byl nejmenším formátem pro výkonná PC mATX. A přestože tento formát desek známe a máme na trhu už mnoho let, stále jej mnozí podceňují. Přestože proti mini-ITX a BigTowerům, nabízí víceméně zlatou střední cestu počítače, který má dost místa na všechno, včetně pořádného chlazení a přitom není nijak přerostlý.
V našem případě si ukážeme mATX počítač postavený ve skříni Fractal Design ARC Mini R2, kterou jsme nedávno i testovalo. Je to mini CASE (nebo-li malá midi case) do které se vejdou maximálně mATX desky. Jak jsme řekli v úvodu, pro vlastní srovnání a testy mají počítače stejnou konfiguraci, pro ukázku možnosti jsme ale jednotlivé CASE osadili na ukázku i jinými, dalo by se říci maximálními komponenty.
Skříň Fractal ARC Mini R2 je výborná záležitost - prostorný, kvalitní ale cenově přístupný malý miditower. S cenou 2100 korun vč. DPH a rozměry 21,0 x 40,5 x 48,4cm je to velmi zajímavý základ i pro opravdu výkonné PC.
I v tomto případě jsme na ukázku použili LGA 1150 platformu a procesor Intel Core i7-4770K. Výhodou této větší skříně proti malému BareBone MSI NightBlade je ale prostor pro chlazení. Tahle skříň podporuje výšku chladiče CPU až se 16,5cm, takže se tam vlastně vejdou všechny, co jsou na trhu. Vejde se tam ale i vodní chladič s výměníkem.
Místo mini-ITX desky můžeme použít větší mATX. V našem případě na ukázku herní ASUS ROG MAXIMUS VI GENE Z87. Teoreticky bychom do skříně klidně mohli osadit i high endovou X79 platformou - stačilo by použít ASUS RAMPAGE IV GENE X79 mATX desku a odpovídající Ivy Bridge-E procesor, včetně těch nejvýkonnější třeba až 8jádrových XEON modelů. Výhodou větší mATX desky proti mini-ITX je větší prostor pro výbavu, napájení a tak dále. Na tuto desku a do této skříně se vám tak vejdou i dvě grafické karty v CrossFireX či SLI. A nebo jedna pořádná, v našem případě na ukázku monstrózní Radeon R9 295X2 s vodním chlazením, kdy jak vidíte, tahle Midi CASE pojme bez problémů dva výměníky all-in-one chlazení v plné konfiguraci dvou ventilátorů na každém.
Výhodou osazení jedné karty je, že na mATX desce vám pak zbývá prostor pro osazení například kvalitní zvukové karty. Ačkoliv se zejména u nové generace desek kvalita integrovaných zvukovek zásadně zlepšila, není nad pořádnou zvukovku. V našem případě se tak pod supervýkonný Radeon R9 295X2 (či jakoukoliv jinou dvouslotovou záležitost) vejde i ASUS ESSENCE STX II 7.1 jež má dva PCIe moduly. Samozřejmě když osadíte zvukovku ve formátu jednoho PCIe, pořád máte ještě jeden další slot pro další přídavnou kartu. Kromě toho má mATX deska proti Mini-ITX i více výbavy pokud jde o SATA a další věci kolem.
Námi použitá Fractal ARC Mini R2 nemá problém ani s dlouhými grafickými kartami, pokud vyndáte jeden koš na disky, pořád máte místo na další 3x 3,5" a dvě 2,5" SSD pozice jsou na zadní stěně skříně (z druhé strany vnitřní části, co je deska). A kromě toho jsou zde ještě 2x 5,25" pozice. Více místa je také na chlazení, takže skříni nechybí ideálně umístěný přední 120mm ventilátor. Místo je i na delší a výkonnější zdroj včetně 1KW+, pokud by bylo třeba (jako že není).
mATX formát desky a odpovídající mini/midi CASE vypadá na zlatou střední cestu proti malým mini CASE s kompromisy a velkým BigTowerům. Rozumné rozměry a přitom vlastně žádné kompromisy v ničem dělat nemusíte - výbavy je více než dost, prostor je i na více grafik na silná chlazení, na mechaniky čtečky i více disků - prostě žádný problém. Na trhu jsou i menší skříně pro mATX formát desky, ale za tyhle peníze s tímhle prostorem a možnostmi jako nabízí Fractal ARC MINI R2? Zase tak moc jich není. Jasně proti MSI NightBlade je tohle řešení minimálně o 30% větší, rozhodně ale ne přerostlé a těch 30% navíc znamená v mnoha ohledech větší možnosti i výhody.
Podívejme se tedy na to, co nabízí ještě BigTower
|