Strana 4 z 8
- ATX case - Middle/BigTower prostoru více než je třeba?
A přesuňme se k velkým skříním. Pravdou je, že typický BigTower jsme do dnešního článku nezařadili. Naší největší prezentovanou skříní je ANTEC P280, což je vlastně větší MiddleTower. Má rozměry 52,6 x 23,1 x 56,1 cm. Na poměry Midi skříní opravdu značné rozměry, na poměry Big Towerů ale ještě ne dost. Big Towery mají třeba 55,2 x 23,2 x 57,2 cm, jako nedávno testovaný Fractal ARC XL R2, což už je Big Tower. Existují ale ještě větší modely. Ale už na případě skvělého ANTEC P280 si dobře ukážeme výhody/nevýhody velké skříně.
Taková zajímavost, prezentovaný kus počítače na fotkách je má vlastní skoro aktuální sestava. P280 ačkoliv není BigTower, je opravdu hodně prostorná case. Ostatně v testu jsme ji měli a tak víte, že za těch cca 3250 korun, co stojí, toho nabízí vážně hodně. Prostor i odhlučnění. Já jsem navíc ve skříni kompletně vyměnil ventilátory, takže jsou tam teď 2x 120mm NOCTUA v předu, další 120mm za disky foukající na grafiku, a další 120mm vzadu na stěně. Prostor je tam ještě nahoře, ale tam je nemám.
Jak vidíte do skříně se bez problémů vejde i obří X79 ASUS DELUXe deska, tedy maximalistická výbava v každém směru (i když to bude až ta nová generace X99). Procesor je tam Core i7-3820K s chladičem NOCTUA NH-D14 LGA 2011 se 140mm ventilátorem uprostřed a další 120mm na kraji. Takže celkem 6 ventilátorů NOCTUA a ti kteří tyto modely znají, tak budou věřit, že nejsou vůbec, ale vůbec slyšet. Pravda, ANTEC P280 má v základu dole a na bočnicích nalepený tlumící materiál.
Výhodou obří CASE je tedy, že se sem vejdou i velké desky a to včetně E-ATX formátu. Do větších BigTowerů tak můžete dát i dvouprocesorová monstra. Stejně tak je zde opravdu hodně prostoru pro chlazení, včetně velkých výměníků vodního chlazení.
Samozřejmě můžete sem naskládat i 4 grafické karty a to klidně přes 30cm dlouhé. Nemusíte přitom vymontovávat ani koš na disky. Je tu prostě hodně místa. Pod tím vším dole mohou trůnit i ty největší ATX zdroje, které trh nabízí. V mém případě tam mám ANTEC HCP Platinum 1000W (80Plus Platinum). I při osazení velkých komponent je ve skříni pořád hromada místa pro kabely, pravdou je, že ve velkých skříní se občas stává, že ani dlouhé kabely u kvalitního zdroje nejsou dost dlouhé, pokud by měly vést přesně tudy, kudy by to bylo nejlepší.
Jak už jste asi pochopili, výhodou a vlastností velké skříně je dostatek (skoro až nadbytek) prostoru pro výkonné komponenty všeho druhu. Spolu s tím jde i dostatek místa pro pevné disky a mechaniky. P280 není BigTower a stejně vidíte, že tam mám celkem 6x 3,5" HDD a 2,5" SSD a nad tím ještě 3x 5,25" pozice. Právě prostor pro disky je hlavním argumentem, proč si takovou velkou skříň pořídit.
Velká middleTower nebo BigTower skříň je minimálně 2x větší než námi testovaný malý MSI NightBlade. A přesto může být stejně výkonný. Samozřejmě do větší skříně můžete naskládat i ty největší desky s největší výbavou, nejvýkonnější CPU s nejvýkonnějším chlazením a tak dále. Prostě všechno nej. A to je ten rozdíl proti mini skříním. Ty jsou prostě o kompromisu a o neextrému. Do Velké skříně ale můžete naskládat všechno, i to extrémní, co trh nabízí a pořád budete mít dost místa. Daní za to jsou ty rozměry, takže když to občas potřebujete přemístit či přestěhovat, docela dost si zanadáváte :).
A teď pojďme k tomu, jaké praktické rozdíly mezi jednotlivými velikostmi PC jsou, když do nich naskládáme cenově rozumný, ale pořád opravdu výkonný HW.
|