Strana 6 z 8
- Velikost PC - vliv na výbavu a rozšíření
Mezi našimi třemi řešeními je velikost tedy významný rozdíl. MSI NightBlade jako nejmenší z testovaných modelů nemá v podstatě žádné další možnosti rozšíření vnitřní výbavy. Je v něm to nejvýkonnější, co se tam vejde. Není místo pro více než jeden 2,5" disk a tím možnosti rozšíření končí. Asi nejvíce nás obecně u takto malých PC s mini-ITX omezuje nemožnost osazení kvalitní přídavné zvukové karty. Dá se to sice řešit i jinak (externě), ale prostě tohle je asi největší omezení a kompromis takto malého PC z hlediska výbavy.
Větší mini/midi CASE pro mATX je sice o poznání větší, ale není vůbec přerostlá. Na rozdíl od mini-ITX skříní zde kompromisy v ničem dělat nemusíte. mATX deska nabízí vše a v luxusním počtu, co je třeba, můžete tam dát i nejvýkonnější grafiku světa a pořád se vám pod to vejde další karta , třeba ta zvuková.
Místa na výkonné chladiče pro grafiku i CPU je tam více než dost, stejně jako pro disky a mechaniky ve slušném počtu. Pro běžného uživatele se jeví mATX počítač jako výborná volba bez kompromisů a bez zbytečných cm a kil navíc.
Největší skříně typu middle či bigtowerů pro ATX i E-ATX desky jsou v podstatě zbytečně velké pro většinu uživatelů. Nabízejí extra porci rozměrů i pro ty největší komponenty a značný počet disků a dalších věcí. Daní za to jsou ovšem značné rozměry a hmotnost celého PC.
Jasně jsme ale ukázali, že opravdu výkonný herní PC nepotřebuje být nutně v takto obří skříni. Jedinou výraznější výhodou takto velkých skříní je samotná montáž komponent - ta se díky nadbytku prostoru dělá velice snadno, kabeláž se lehce uklízí a prostě je tu hodně prostoru.
|