Strana 1 z 8 Malý MSI NightBlade s výkonným Core i7 a R9 290X proti větším skříním. Jaký vliv má velikost case?
- TEST: Velký (ATX), malý (mATX) a mini (ITX) herní PC
se stejným výkonem - na co má vliv velikost?
Malý MSI NightBlade s výkonným Core i7 a R9 290X proti větším skříním. Jaký vliv má velikost case?
Dlouho jsme nad tímto článkem laborovali, dlouho jsme testovali různé kombinace a dávali jej dohromady. Poměrně jednoduchý nápad na článek s tématem stavby herního PC v různých velikostech, se protáhl na měsíce bádání, zkoušení různých komponent a zkoumání, jak to vlastně sepsat. O co nám vlastně šlo?
Výkonný herní PC nemusí dnes být přerostlá, těžká obří šedá krabice - ale co dělá velikost?
To je pointa toho, o co nám vlastně jde. Spousta lidí si totiž stále myslí, že výkon musí jít nutně ruku v ruce se značnými rozměry. A samozřejmě do jisté míry je to stále pravda. Nicméně je výkon a výkon. Bavíme-li se o běžném vysokém výkonu za rozumnou cenu a o nejvyšším možném výkonu, jsou to dvě zcela rozdílné věci. Minulý rok jsme zkušebně sestavili nejvýkonnější možný malý mini-ITX PC a nedopadlo to špatně.
Na druhou stranu, byl to hlavně s ohledem na duální HD 7990 grafiku celkem extrém a i když bychom dnes dokázali podobný PC postavit ještě výkonnější, na bází R9 295X2, řekněme na rovinu, není to pro většinu uživatelů asi příliš zajímavá konfigurace - cenově nedostupná. Proto jsme se rozhodli postavit cenově přístupnější herní PC, pořád ale s vysokým výkonem a chtěli jsme se i zaměřit na to, jak malý takový PC může dnes být při stejném výkonu proti větším PC. V podstatě z toho tedy vzniklo srovnání toho, čím se liší možnosti a vlastnosti různě velikých PC, když do nich naskládáme komponenty o stejném výkonu. Jaké výhody, vlastnosti a nevýhody přináší stavba výkonného PC do skříně velikosti malého BareBone (mini-ITX deska), pak do a proti velikosti mini/midi case (mATX deska) a také samozřejmě do a proti velikosti velkého BigToweru (ATX nebo E-ATX deska).
V dnešním Testu, článku tedy uvidíte různé možnosti toho, co lze naskládat do různě velikých skříní, přitom to může mít podobný výkon. Testy a srovnání hlučnosti, teplot atd. pak budou prováděny se stejnými komponenty. Nicméně také vám ukážeme, jaká jsou omezení, ale i výhody jednotlivých velikostí CASE při zachování opravdu vysokého výkonu celého PC.
- Malý PC nemusí být slabý aneb BareBone MSI NightBlade v akci
Zatímco miniTowerů, či miniTowerů pro maximálně mATX desky a samozřejmě i BigTowerů trh nabízí opravdu hodně, mini-skříní či barebone pro mini-ITX desky do kterých se ale vejdou i velmi výkonné komponenty, těch na trhu tolik není. Nicméně v poslední době se přeci jen výrobci snaží a mnohé produkty jsou opravdu zajímavé. Poslední střípek do naší skládačky nám poskytla společnost MSI se svým BareBone NIGHTBLADE.
Tahle miniaturní skříň s rozměry pouhých 34,58 x 27,73 x 17,57 cm, je přesně to, co jsme hledali. Nejmenší možná case, do které se ale stále pohodlně vejde výkonný CPU s odpovídajícím chlazením, hlavně výkonná grafická karta a to s odpovídajícím zdrojem, ale také je zde místo pro HDD a SSD a dokonce i mechaniku. MSI NIGHTBLADE představuje v podstatě nemenší, co lze pro kompletní opravdu výkonný herní PC na trhu najít. Samotná skříň se ale neprodává, dodávána je už totiž se základní deskou (mini-ITX MSI Z87I GAMING), 600W 80PLUS GOLD zdrojem a případně také SLIM mechanikou DVD. Zbytek komponent je už je pak na vás.
- Herní základ pro všechny velikosti
Komponenty jsme museli vybírat s ohledem na miniaturní MSI NightBlade. Ten byl tedy výchozí pro výběr komponent, které následně použijeme pro srovnávací testy i ve větších skříní. Jasně jsme ale řekli, že chceme herní PC, takže jsme do NightBlade nacpali to nejlepší, co se tam dá dostat - lépe řečeno MSI nám už jednu testovací konfiguraci v něm poslalo a přišla nám velmi dobrá, takže jsme ji s drobnými úpravami ponechali:
- Procesor: Intel Core i7-4770K "HASWELL" LGA 1150
- Základní deska: MSI Z87I GAMING (mini-ITX) s KillerLAN, WiFi a BT
- Grafická karta: MSI Radeon R9 290X GAMING TwinFrozr
- RAM: 2x 4GB DDR3 1866MHz KINGSTON
- HDD: 2TB WesternDigital 3,5" 7200ot/min
- SSD: 256GB Samsung 840 EVO
- Zdroj: 600W SilverStone 80Plus Gold
- DVD-RW: Slim DVD-RW TOSHIBA TS-T633
Asi se shodneme, že tohle je velice slušný základ herního PC po všech stránkách. Podívejme se tedy na to, jak v různě velkých skříních běhá, či přesněji, v čem jsou výhody-nevýhody různě velkých PC CASE a zda lze postavit výkonný herní PC výše uvedeného konfigurace bez kompromisů do mini skříně, nebo by stále měla být stavba do velkých bigtowerů hlavním řešením.
|