Tipy na PC sestavy (Březen 2008): vybíráme výhodně! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 14 březen 2008
Přejít na obsah
Tipy na PC sestavy (Březen 2008): vybíráme výhodně!
Sestavy do kanceláře - levně, kvalitně a výhodně
Multimediální základy mezi 10 000 a 20 000 korunami
Špičkové a kvalitní sestavy přes 20 000 korun

 

 

 

 

  • Sestavy do kanceláře - levně, kvalitně a výhodně

   Začněme tradičně u nejlevnějších sestav. Díky neustále se snižujícím cenám, si můžeme dovolit dnes za cenu necelých 6000 korun, postavit skutečně výkonný a kvalitní základ. Uvedené sestavy jsou navrženy s ohledem na nízkou cenu, ale s důrazem na stále aktuální rčení: „nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci". Tedy kvalita jde v ruku v ruce s cenou, navíc ušetření několika stokorun v současné situaci nehraje moc roli.

6-000

 I tentokrát máte v tabulce obě platformy - AMD i Intel. Celkem vzato nebudete výkonem zklamáni ani z jedné, pravdou ale je, že AMD nabízí o něco více za o něco méně.

  • Výběr jednotlivých komponent a doporučení

     V tabulce máme uvedenu ideální a vyváženou možnost, je tu však samozřejmě možností více. Požadavky každého z nás se různí. Začněme u procesorů.

    Zda zvolit AMD nebo Intel nechám na vás. Pokud chcete něco na nenáročnou kancelářskou práci, pak vás navržené jednojádrové procesory příjemně překvapí. Osobně bych příliš nedoporučoval nové dvoujádrové varianty Intel Celeron a Sempron. Dvě jádra zní sice dobře, ale někde se šetřit muselo a to na dalších parametrech těchto procesorů. Utrpěla zejména L2 cache která je velmi malá. Reálně tak mají v mnoha aplikacích dost nízký výkon a ani v optimalizovaných neoslní. Navíc výkonnější dvoujádrové varianty stojí dnes jen o pár stokorun více. Navíc, co si budeme povídat, na běžnou kancelářskou práci spíše oceníte rychlost výše taktovaného jednojádra, než komfort níže taktovaných dvou jader.

690G

    Když už máme procesory a tedy zvolenu platformu, popřemýšlíme, kam je vhodně osadit. Pro kancelářskou práci, včetně základních multimédií, kromě hraní náročných her, nám dnes stačí Integrované grafické karty. U AMD máme dnes za pár korun desky s AMD690G, které nahrazuje postupně nový 780G. Druhý jmenovaný je sice určitě lepší, ale na druhou stranu ceny 690G jsou nízké a ten výkonový rozdíl v běžné kancelářské práci určitě nepoznáme. U Intelu máme na výběr z čipových sad Intel s integrovanými grafikami Nvidia i Intel. Intel G31 ale seženete snáze. Pokud jde o značky základních desek, doporučuji zejména značky Gigabyte a ASUS. Špatný není ani Foxconn i samotný Intel. Vyhnul bych se vyloženě levným a dnes méně kvalitním MSI, Biostar, ECS apod.

  • TIP: Pokud neplánujete hrát náročné hry, zapřemýšlejte nad Integrovanou grafickou kartou, která vám ušetří něco peněz i elektrickou energii. V současnosti je nejlepší ta v čipové sadě AMD790G alias HD3200, která nabízí opravdu hodně, jak po stránce kvality, výbavy, tak výkonu, který vám umožní hrát slušně i relativně nové hry ve slušném rozlišení v nižších detailech.    

   Když už máme vystavěné základy, podívejme se, čím počítač doplnit. Operační paměti jsou tak levné, že výmluvy na nedostatek operační paměti shledávám zcela scestné. Pro kancelářské sestavy myslím bohatě stačí 1GB operační paměti, ale při dnešních cenách si mnozí ty 2GB rádi dopřejí. Samozřejmě volíme moduly DDR2 na rychlosti 800Mhz (nic více a nic méně se nevyplatí). Samozřejmě 2GB jsou lepší a stojí kolem 800korun, takže žádná velká investice.

RAM

   Pokud jde o pevné disky, tak vzhledem k cenám se dnes v uvozovkách vyplatí jako nejnižší kapacita 160GB disk. Jak vidíte z tabulky, stěžovat si na nedostatek místa na disku nebudete, protože příplatky na větší disky také nejsou velké. 160GB pro kancelářský počítač je ale opravdu dostatečná hodnota. Vybíráme rozhodně pevný disk s minimálně 8MB vyrovnávací paměti a SATA2. Kromě Maxtoru můžeme vzít jakoukoliv značku. Optická mechanika je povinný doplněk, s výběrem se asi většina z nás moc obtěžovat nebude. Sáhneme po DVD RW DL pro rozhraní SATA. Doplnit sestavu můžete i o čtečku paměťových karet, i když osobně toto příslušenství shledávám trochu zbytečné, ale proč ne.

hdd  

    Zbývá vyřešit, kam to všechno umístit. Uvedené komponenty mají minimální spotřebu i teplotní vyzařování. Stačí tedy nějaké pěkná malá skříň se solidním zdrojem. Na trh se dostali pěkné počítačové skříňky ASUS TS-6A1, které rozhodně nedělají ostudu. Osazený 250W zdroj by na uvedené sestavy stačil skoro 3x :). Doporučuji přidat i pár korun na tichý chladič pro procesor a udělat si tichý počítač.

asus-case

  • Poznámka: Pokud vybíráte levnou počítačovou skříň, vyvarujete se modelů EC, KME, Colorit a podobným parodiím na počítačové skříně a hlavně počítačové zdroje. ASUS, Gigabyte, CoolerMaster, Thermaltake, Enermax, Zalman, Chieftec a podobní kvalitní výrobci jsou značky, které vás mají zajímat.

Levné počítačové sestavy - doplnění

   Samozřejmě opět mluvíme o počítačových základech a k nim budete potřebovat nějaké to příslušenství. S výběrem těchto věcí se zde podrobně zabývat nebudeme, protože tohle už je o individuálních požadavcích a sanžíme se dělat recenze na to, co zvládneme slušně otestovat. Snad tedy jen naznačím, co bude potřeba a na kolik to přibližně vyjde.

prislusentvi-1 

   Trochu více se můžeme bavit o operačním systému. Pro uvedené sestavy se hodí Windows XP, ale mezi námi Windows Vista jim také nebudou dělat sebemenší problémy. Pro kancelářské použití můžeme zvolit i Linux, který nás na rozdíl od Windows, vyjde na 0 korun.

ASUS-F3K-10

Samozřejmě alternativou k těmto počítačovým sestavám jsou levné notebooky. Ty slušnější dnes vyjdou už na ceny kolem 12 000 - 14 000 korun i s operačním systémem, kterým je dnes Windows Vista. Mnozí tak dají přednost právě těmto notebookům a případně si k nim pro domácí použití pořídí nějaký ten větší monitor, klávesnici a myš pro pohodlnější práci. Přejděme teď k sestavám mezi 10 a 20 000 korunami pro náročnější uživatele ...



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 473x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 309x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6