Strana 3 z 4
- Multimediální základy mezi 10 000 a 20 000 korunami
Nejen prací živ je člověk. Pokud si na počítači plánujete i trochu hrát, nebo sledovat HD filmy, či pracovat s multimédii, bude potřebovat nějaké ty lepší komponenty. Celkově ale i zde nemusíte za vysoký výkon utrácet jmění.
V tabulkách máte navrženy sestavy ve dvou cenových kategoriích, které zohledňují hlavně poměr-cena výkon, určení sestav jako domácí multimediální a samozřejmě také kvalitu komponent.
Musím říci, že současné ceny opravdu mile překvapují a to co si můžeme dovolit postavit dnes do 20 000 korun, o tom se nám dříve ani nesnilo. Obě sestavy disponují slušným výkonem ve všech ohledech i potenciálem pro taktování.
- Výběr komponent - rady a doporučení
Začněme opět u procesorů. Celkem vzato se dnes hledá hodně špatně důvod, proč vlastně za procesor utratit více jak 2000-2500 korun. Testy dokazují, že jakýkoliv slušný dvoujádrový procesor s taktem alespoň 2,4GHz nabízí vysoký výkon i pro maximální herní využití. Vyšší frekvence nepřinášejí příliš znatelného výkonu, rozhodně ne za několik tisíc korun navrch. Vlastně se po procesorech za 2000-2500 korun vyplatí uvažovat až o čtyřjádrových modelech, tedy za předpokladu, že dnes již víte, jak je využít. AMD nám dnes stále nabízí Athlon X2, pokud je ale někteří házejí do starého železa, dělají velkou chybu. Poměrem cena-výkon jsou v základu stále o něco lepší a ve srovnání s Intel Core 2 Duo ten reálný výkon příliš rozdílný není. Samozřejmě pokud přijde na výrazné taktování, pak je Intel Core jasnou volbou. Jinak jsou to velmi vyrovnané nabídky a na nedostatek výkonu si nemáme důvod ztěžovat. Nejzajímavější modely jsou doporučeny v tabulkách.
- Pozn. O vysokém výkonu procesorů Intel Core pochybovat nemusíte, ovšem ani technologicky starší AMD Athlon X2 nejsou výkonově o tolik horší, jak se mnozí mohou domnívat. Pokud jde o modely, nabízející dobrý poměr cena-výkon, tedy cenové hladiny do 3000 korun, podceňovat starší AMD Athlon X2 je velká chyba. V žádném ohledu do uvedených cenových hladin nezaostávají a nabízejí často za méně i více.Situace je velmi vyrovnaná a tak dnes rozhodují o platformě další věc, hlavně základní desky. Navíc, pokud nejste profesionál, který ví jak využít sílu čtyřjádrových procesorů, dnes prostě není rozumné pro běžného uživatele utrácet za procesor více jak 2000-2500 korun a hnát se do čtyřjádrových modelů nebo vysokotaktovaných dvoujádrových modelů. Nevyplatí se to.
Při výběru základních desek překvapí trochu nezvykle nízké ceny u oblíbených a výkonných modelů. U platformy AMD zvolíme samozřejmě nějaký nový čipset z řady AMD770 nebo AMD790. Opět doporučuji volit mezi značkami Gigabyte a ASUS a nebo DFI. Rozhodně doporučuji se vyhnout modelu MSI 790X, který rád hoří, protože nemá podporu 125W procesorů! U Intelu sáhneme po čipové sadě P35. Velmi dobrá provedení nabízí zejména Gigabyte. Při ceně do 2000 korun asi nebudeme na kvalitě zbytečně šetřit. Všechny uvedené základy mají slušné taktovací schopnosti, takže ani příznivci taktování nebudou zklamáni.
Při výběru grafické karty mějme na paměti, že právě ta ovlivňuje herní výkon. V současnosti nemá valný smysl kupovat na hry nic horšího, než ATI Radeon HD3850, který pořídíme již za ceny lehce přes 3000 korun s daní. Pokud nejste ortodoxní pařani, ale sem tam si něco rádi zahrajete, pak se podívejte alespoň po modelu ATI Radeon HD3650 512MB. Je přibližně o polovinu levnější, ale také dvakrát slabší. Už HD3850 256-512MB nám umožní hrát moderní hry ve vysokých rozlišeních v plných nebo skoro plných detailech. O cca 15% výkonnější jsou dnes nové modely Nvidia 9600GT 512MB, které se pohybují kolem 4000 korun. Kolem téže ceny se dnes prodává i ATI Radeon HD3870 512MB, který nabídne celkově většinou o něco vyšší výkon než 9600GT. Obě karty lze jen doporučit. Pro člověka uvažujícího poměrem cena-výkon je pak maximální grafickou Nvidia 8800GT 512MB. Ta se dnes již dá sehnat kolem 5000 korun. Nabízí přibližně o 5-10% více výkonu (ne vždy) než HD3870 512MB. Asi mi dáte za pravdu, že na nedostatek herního výkonu si stěžovat nemůžeme a na ceny těchto výkonných karet a na malý výběr už teprve ne. Je celkem jedno, jakou zvolíte značku karty a pokud jde o modely, když nekoupíte 8800GT 256MB, 8800GS, HD2900PRO/GT, tak vlastně koupit špatně nemůžete.
- Pozn: Množí se praxe, že někteří méně informovaní zákazníci pořizují na místo 8800GT 512MB model 9600GT 512M, ti nejzmatenější dokonce uvažují o 9600GT s 1GB nebo dokonce se 2GB paměti, protože si myslí, že díky vyššímu číslu a větší paměti je výkonnější. Samozřejmě díky našim testům dobře víte, jak se situace má, že 8800GT 512MB je opravdu o pěkných pár procent a znatelných FPS výkonnější. A 512MBgGrafické paměti je ideální hodnota snad u všech grafik. Navíc při současných cenách, kdy 8800GT 512MB jde už pod 5000 korun, je koupě často jen o 200-400 korun levnějších mnoha modelů 9600GT 512MB, pěkná kravina :). Zkrátka pozor na označení, raději se vždy podívejte do našich testů, jak se má situace v herní realitě.
Otázka pamětí je dnes snadná. 2 až 4 GB jasná volba. Při ceně kolem 1000 korun za 2GB a 2000 korun za 4GB asi není co řešit. Samozřejmě že pokud plánujete využívat více jak 3GB RAM, sáhněte po 64-bit systému nejspíše asi Windows Vista. Vzhledem k dobrým cenám bych doporučil paměti A-DATA Vitesta EE DDR2 800MHz cl4. Nízké časování přidá trochu svižnosti. Nicméně pozor ne všechny desky mají tyto paměti v oblibě. Mám zprávy o několika modelech základních desek ASUS, které tyhle paměti zrovna nemilují.
Při výběru pevného disku záleží, kolik kapacity budeme potřebovat a skutečně využijeme. Nejvýhodnější je dnes 750GB kapacita. Za 750GB dnes zaplatíme přibližně 3000 korun. Místa na domácí fotografie a videa máme rozhodně dost. Kromě pevných disků značky Maxtror lze volit cokoli s rozhraním SATA2. Optickou mechaniku pak volíme také SATA a to DVD-RW s podporou všech formátů a špatná nemusí být ani nějaká ta popisovací technologie.
- Pozn. Pakliže chcete přehrávat HD disky, pak dnes máme situaci vyřešenou, alespoň z pohledu souboje HD DVD a Blu ray. Blu ray vyhrálo, i když jestli vyhraje u uživatelů, není vůbec jasné. Ještě pár let se DVD o vedoucí pozici bát rozhodně nemusí. Pokud si chcete přehrát Blu ray disky, mechanika, která to umí, stojí dnes již 3000 korun. Vypalovací vás ale vyjde podstatně dráž.
Zbývá nám vyřešit, kam to všechno usadit. Rozhodně nedoporučuji pro uvedené sestavy kupovat za 1000 korun skříň včetně zdroje. Podívejte se na pěkné a kvalitnější modely značek CoolerMaster, Thermaltake, Enermax, Zalman či Chieftec. Kvalitní zdroj je dnes při současných cenách takřka povinností. Doporučení máte v tabulkách, u zdrojů doporučuji výběr ze značek minimálně Fortron pak až Corsair, Seasonic a Enermax. Opět kladu důraz na chlazení při výběru všech komponent ve smyslu chladíme účinně, levně a tiše. Kvalitní chladič na procesor považuji za samozřejmost. BOX hladič ani nevybalujte.
- Pozn. Kvalitní počítačový zdroj je základ kvalitního počítače. Nejde o Watty, jde o účinnost, kvalitu napájení, tichost. Na uvedené sestavy vám v pohodě stačí kvalitní Enermax 400W. Pokud si pořídíte nekvalitní zdroj, typu EC, LC-Power, Chill, Xilence apod, tak se nedivte, že vám těch jejich 400W tu sestavu možná neutáhne a v lepším případě bude hlučná a počítač vám sežere mnohem více, než s kvalitním zdrojem. Postupem času dojde k zničení zdroje v lepším případě a u většiny nekvalitních zdrojů máte šanci 50:50, že sebou vezme i část počítače. Pokud vám nekvalitní výrobce slibuje 550W, pak na 99,999% lže. Uvedených 550W zdroj nikdy dodat schopen nebude, v nejlepším případě shoří tak při 90% hodnotě a do té doby bude díky mizerné účinnosti propalovat stovky Wattů energie zbytečně, která se navíc přemění na teplo, které se bude muset odvést. Zkrátka ušetření několik stokorun na zdroji není ušetření, ale přesně naopak. Ta vyšší cena u kvalitních zdrojů není jen proto, že pěkně vypadají :).
Samozřejmě opět mluvíme o počítačových základech a k nim budete potřebovat nějaké to příslušenství. S výběrem těchto věcí se zde podrobně zabývat nebudeme, protože tohle už je o individuálních požadavcích. Snad tedy jen naznačím, co bude potřeba a na kolik to přibližně vyjde. Trochu více se můžeme bavit o operačním systému.
Pro uvedené sestavy samozřejmě doporučím pořídit Windows Vista, pokud bude počítač používaný skutečně jako multimediální. Jinak samozřejmě Windows XP je také možnost, ale podle mého názoru plně nevyužívají potenciál navržených sestav. Samozřejmě je možné osadit i Linux, ale DX10 si ve hrách pod Linuxem zatím neužijete a pak je dost zbytečné si pro Linux některé výše uvedené komponenty pořizovat. Celkem bych doporučil do těchto sestav osadit i nějakou neintegrovanou zvukovou kartu pro zvýšení a zlepšení herního a multimediálního výkonu. Pojďme se podívat na sestavy přes 20 000 korun ...
|