Strana 4 z 4
- Špičkové a kvalitní sestavy přes 20 000 korun
Ačkoli ceny většiny běžných komponent nám dělají jen radost, jedna věc zůstává stejná. Pokud chcete kvalitu a luxus platíte mnoho tisíc navíc, při zisku několika málo procent výkonu. Zkrátka získaný výkon ani náhodou dnes neodpovídá ceně při nákupu dražších komponent.
Tím nechci nikoho od nákupu kvalitního a výkonného počítače odrazovat, ale od poměru cena-výkon se hodně vzdalujeme. V tabulkách opět vidíte návrhy počítačových sestavy na obou platformách. První sestavy jsou kolem 26 000 korun, tak jak to vychází kvalitně a rozumně a nejdražší dnes prezentované sestavy jsou kolem 40 000 korun.
Dražší sestavy zde prezentovat dnes nebudu, protože už zacházíme do velmi hypotetických úvah, individuální požadavky lze zohlednit v řádech desetitisíců a není problém postavit sestavu za 150 000. Pokud má někdo zájem, rád mu osobně takovou sestavu individuálně poskládám a ještě se na ni podepíši :).
Poměr cena-výkon zde už opravdu nehledejme. Výkonná dvoujádra se sice zdají být opravdu výkonná, ale když odhlédneme od teoretických testů, tak v praxi jsou ty rozdíly v řádech několika sekund nebo několika málo FPS. Ale co bychom za vyšší výkon mnozí nedali, že? Pokud nebudeme brát v úvahu taktování, pak AMD i Intel stále nabízejí velmi vyrovnané procesory. U AMD zanedlouho budeme moci uvažovat nad tříjádrovými Phenomy. U Intelu bych dnes doporučoval koupi 45nm modelů Core 2 Duo, ale v obchodech jich zatím není dostatek. Pozor, celkem často se u nich objevuje kupodivu problém s přehříváním, který by mělo snad vyřešit aktuální vydání revize C1.
Pokud plánujete taktování, je Intel dnes jednoznačně lepší volba. Do nejdražších sestav určitě použijeme čtyřjádrové procesory Intel a AMD. 5000-5500 korun za procesor je dnes hodně peněz, takže reálně do úvahy přicházejí jen AMD Phenom 9600 BE a Intel Core 2 Quad Q6600. Nutno říci, že jsou to po všech stránkách srovnatelné procesory a doporučit lze oba. AMD Phneom má na stejné frekvenci podobný výkon jako Intel Core, někdy lepší, někdy horší. Spotřeba je v případě 65nm verzí také podobná. Problém ale je, že když přijde na taktování, Intel je opět jasná volba. Také snad pokud plánujete vizualizaci, počkejte s nákupem AMD Phenom až na revizi B3. Čekat na 45nm čtyřjádra Intelu bych vzhledem k oznámeným cenám, snad ani moc nečekal. Defacto z pohledu výkonu ve většině aplikacích žádná změna, snad jen nižší spotřeba. Za 5500 korun by měl přijít na trh 45nm model Q9550 na 2,5GHz (o 100Mhz rychlejší než Q6600). Problém by mohl nastat u taktování, nové 45nm Intely totiž mají velmi vysoká FSB a nízké násobiče, což na některých deskách může být problém.
- TIP: pokud se rozmýšlíte, zda peníze raději dát na rychlejší procesor nebo na rychlejší grafiku, pakliže si chcete hrát, pak druhá možnost je určitě lepší. V současnosti vám totiž stačí na uživení i té nejvýkonnější grafické karty dvoujádrový procesor na frekvenci alespoň 2,4GHz. A můžete začít (a klidně i skončit) u modelů AMD Athlon X2 kolem 2000 korun. Vyšší herní výkon získáte jen investicí do výkonnější grafické karty, vysoce taktovaný procesor s grafickým výkonem dnes už příliš nehne. Kde není síla GPU, nepomůže ani osmijádro ... :).
Výběr základních desek je dnes také radost. Za kvalitu ale stále platíme, zejména u Intelu, který si za špičková řešení X38 nebo X48 nechává hodně zaplatit. Ale na trhu jsou i cenově přiznivá řešení. U AMD máme 790X a 790FX, které se liší jen tím, že 790X má podporu dvou grafik a 790FX až čtyř najednou v QuadCrossFire. U Intelu máme možnost osadit desky s čipsety Intel X38 a X48 a nebo 780i/790i. Pokud plánujete SLI zapojení na Intelu, tak prakticky máte na výběr rozuměn jen 790i. 780i bych moc nedoporučoval kvůli nepříliš šťastnému návrhu. Intel X38 je asi nejvhodnější volba pro QuadCore. Výběrem mezi značkami Gigabyte, DFI a ASUS, případně eVGA nemůžete nic zkazit. Upozornil bych jen na fakt, že většina drahých modelů desek všech výrobců je až na nějaké to příslušenství vlastně identická s levnějšími verzemi - mnohé mají jen přelepené nápisy.
Pokud jde o výběr grafické karty, tak pro high-endové počítače dostaneme koncem měsíce posilu v podobě modelů Nvidia GF9800GTX a 9800GX2. Obě by měli nabízet asi nejvyšší dostupný výkon společně s duálním ATI Radeon HD3870X2, který je již na trhu a v současnosti je nejvýkonnější grafickou kartou vůbec. Duální řešení ale stále nemají ten výkon všude stejný a jsou závislá na ovladačích. To platí jak pro systémy Nvidia SLI, tak ATi CrossFire. Situace se ale poměrně rychle zlepšuje. V současnosti tak můžeme výkonné počítače osadit buď systémem více grafických karet, nebo duální HD3870X2 a nebo Nvidií 8800GTS 512MB. Všechny tyto možnosti jsou ale od poměru cena-výkon dost vzdáleny, na druhou stranu pro hraní v HD rozlišení (24" LCD)v plných detailech jsou opravdu velmi dobré a neobejdete se bez nich.
- Pozn: Ptáte se, zda je doba na nákup High-end grafiky, jestli nebudete za měsíc litovat, protože přijde něco lepšího za stejnou cenu? Tak v současnosti moc nemusíte. Do konce měsíce budou uvedeny modely 9800GTX, který nahradí 8800GTS 512MB, přičemž ale nabízí velmi podobný výkon, ale za vyšší cenu. Přijde i duální 9800GX2, která bude nejvýkonnější grafickou kartou vůbec. Překoná duální Radeon HD3870X2 o zhruba 10-30%. Cena je ale velmi rozdílná. Další high-endové modely nových generací můžete očekávat až v druhé polovině roku, ATI R700 vyjde někdy během letních prázdnin, nová DX10 Nvidia někdy na přelomu 3-4Q letošního roku. Takže času dost.
Pokud jde o další komponenty, tak samozřejmostí je alespoň 4GB RAM a minimálně DDR2 800-1066MHz. Pořizovat dnes DDR3 RAM se opravdu nevyplatí. 64bit operační systém je pro tyto sestavy samozřejmostí. Pokud jde o pevné disky, tak rozhodně doporučuji na systém rychlý WD Raptor 10 000ot. Pokud někomu není líto peněz, tak kolem 14 000 korun jsou sehnatelné extrémně rychlé SSD disky s kapacitou 32GB. Pro běžná data nám pak stačí 500-750GB disky, které se vyplatí nejvíce. Optickou mechaniku volíme DVD-RW a do dražších sestav můžeme sáhnout i po nějaké té Blu Ray mechanice, ale cena jsou stále hodně vysoko.
Samozřejmostí jsou pak nějaké ty lepší skříně, pro výkonné sestavy volíme větší skříně. Na trhu je opravdu nepřeberné množství možností, stačí se jen vybrat. Opět nešetříme na zdroji, který požadujeme hlavně s vysokou účinností a dostatkem W pro naše komponenty. Zdroje výrobců Enermax, Corsair a Seasonic všechno toto nabízejí. Celkově samozřejmě klademe důraz na účinné chlazení, což řešíme kvalitními chladiči na CPU, kvalitními zdroji a skříněmi s vyřešeným systémem chlazení. K těmto kvalitním sestavám bych určitě doporučil i neintegrovanou zvukovou kartu.
Samozřejmě opět mluvíme o počítačových základech a k nim budete potřebovat nějaké to příslušenství. S výběrem těchto věcí se zde podrobně zabývat nebudeme, protože tohle už je o individuálních požadavcích. Snad tedy jen naznačím, co bude potřeba a na kolik to přibližně vyjde. U těchto luxusních sestav se opravdu dá pořídit ledacos, takže je to spíše opravdu informativní. Nejdu do extrémů.
Jako operační systém zvolíme Windows Vista. Microsoft nedávno zlevnil krabicové verze, které šli cenou dolů až o 40%. To nám určitě pár tisíc korun ušetří. OEM verzí se slevy nedotkly, ale ty si asi většina zájemců o drahé sestavy nepořídí.
Měsíc Březen tedy opět svědčí nákupu počítačů. Ceny opět atakují rekordní nížiny, tak doufejme, že za měsíc budeme moci zkonstatovat to samé. Tímto tedy končím tento přehled a samozřejmě pro aktuální výběr sledujte naše články, aktuality a testy, kdy se každý den problematikou počítačových komponent a událostí zabývám. Na závěr snad jen poslední věc. Často se mě mnozí po emailu i jinak dotazují, zda bych jim nepomohl se sestavou, či s nějakým jiným problémem. Některým odpovím, některým ne, není to, že bych nechtěl, ale prostě nemůžu. Časově to zkrátka není v mých silách zvládnout, takže se na mě prosím nezlobte. Bedlivěji budu sledovat dotazy zde pod články, ale individuálními dotazy po ICQ, či Emailu se bohužel příliš zabývat nestíhám. Uvedené sestavy jsou ideální možností, nevím o žádném obchodě, který by konkrétně tyto nabízel a dodával, ale jsem si jist, že mnohý ze slušných obchodů vám ji postavit bez problémů dokáže. Tyto přehledy zatím slouží jen jako odrazové můstky k vašemu snazšímu výběru a lehčí orientaci v aktuální situaci na trhu. Samozřejmě přibližně za měsíc se pokusím tento přehled zaktualizovat, čeká se několik novinek ...
Takže pokud se vám zdá vaše sestava stará, hlučná a pomalá, je na čase jí říci sbohem a s úsměvem se vydat pro nové vybavení k práci i zábavě. S naším přehledem se v aktuální situaci neztratíte :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|