Strana 8 z 8
- Výběr - Paměti, disky, ostatní a závěr
Samozřejmě nejen procesorem, deskou a grafikou je tvořen počítač. Určitě by se vám k tomu hodila i nějaká ta operační paměť a další věci ...
Operační paměti ...
Ceny DDR2 jsou historicky nejníže. Dnes pořídíme 2GB DDR2 800MHz za nekonečně směšných 500 korun! 2GB si tedy osadíme i do nejlevnější sestavy. Standardem jsou ale dnes 4GB a nebo 8GB. Pro to ale budete potřebovat 64bit operační systém!
Pokud dnes uvažujete o DDR3, tak těm se nevyhnete v případě pořízení Core i7, to nic jiného nepodporuje. Jinak si DDR3 schovejte až na příchod AM3 platformy u AMD a ve 3-4Q příštího roku i mainstreamové verze procesorů Core i7 - Core i5. DDR3 se mají stát v roce 2009 maisntreamem a postupně vystřídat DDR2. Mnozí varují, že cena DDR2 pamětí je v současné situaci už opravdu neúnosně nízká a mnozí výrobci začínají mít vážné problémy. Konkurence však cenu zatím zvýšit nedovolí.
V oblasti pevných disků se nám ceny příliš nehoupou. I když dolar posiluje, ceny HDD se v našich obchodech nemění, protože to vyvažuje postupně se snižující cena u jednotlivých kapacit. V současnosti tak stále zůstávají nejvýhodnější kapacity 1500GB, 640GB, 750GB a 500GB. Největším diskem je 1,5TB Seagate, který ale už na začátku příštího roku vystřídá 2TB model Western Digital. Samozřejmě doporučujeme nákup SATAII modelů a to dnes primárně od značek WD a Samsung.
Pokud jde o rychlejší pevné disky, tak konveční 10000ot Western Digital Velociraptor pořídíte už kolem 4000 při 150GB kapacitě. Proti běžným diskům je stále znatelně rychlejší, avšak na pořádné SSD už dnes nestačí. Nicméně pořádné SSD stojí balík. V 256GB verzi třeba i 15 000 korun, což je stále pro běžný počítač nesmysl. Levné SSD, které již v obchodech vídat můžete, jsou velmi pomalé, ale pro nenáročný počítač mají výhodu, že jsou bezhlučné.
Zbývá nám vyřešit mechaniky a kam to všechno naskládat a čím to napájet. U optických mechanik samozřejmě stále doporučujeme DVDRW. Sáhnout ale můžete i po DVDRW kombinované se čtečkou Blu ray. Blu ray vypalovačky, stejně jako BR media jsou ale stále velmi drahé. Jako dobrý nápad se jeví i osazení čteček paměťových karet, což je asi 300 korunová záležitost.
Pokud jde o počítačové skříně a zdroje. Kvalitní skříň je důležitá a nemusí dnes stát moc. V tomto ohledu jsou velice zajímavé skříně CoolerMaster. U dražších modelů tu pak máme kvalitních značek více - ThermalTake, Lian-li apod. Víceméně se tyto modely dosti liší designem, takže výběr je na vašem vkusu. Mnohem více už záleží na kvalitním napájení.
Nemohu doporučit levné zdroje, nevyplatí se. Mizerná účinnost, vám napájení počítače pořádně prodraží a špatná kvalita i chod počítače dokáže pořádně znepříjemnit nestabilitou, pískajícími disky a jinými nechtěnými projevy. Ze značek zdrojů bych se tak omezil pouze na SEASONIC, který slušnou kvalitu nabízí i v OEM provedení, a pak samozřejmě značky jako TAGAN, Enermax nebo Thermaltake jsou velmi slušné. Tichý a účinný zdroj je základem kvalitního chlazení a kvalitního chodu. Chlazení PC řešíme už při výběru jednotlivých součástek. Na to jsem se snažil brát v návrzích ohled, navržené sestavy už tedy většinou mají vyřešené chlazení, včetně kvalitního chladiče na procesor.
A tímto jsme se dostali v posledním přehledu sestav letošního roku na samý závěr. Já vám jen popřeji všechno nejlepší s vašimi novými elektronickými miláčky, a pokud se nestane nic nepředpokládaného, tak se zase v novém roce vaše oblíbené přehledy objeví v aktualizované verzi s nejaktuálnějšími radami a tipy na PC sestavy ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|