Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 12 říjen 2016
Přejít na obsah
Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - PC v roce 2009
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC kolem 15 tisic
Výhodné PC s dobrým výkonem - PC s Windows za 20 tisíc
Kalitní a výhodné PC s dobrým výkonem za 25 tisíc
Závěr

 

 

  • Výhodné PC s dobrým výkonem i pro hráče

                                                           – PC s Windows za 20 tisíc

Za 20 tisíc korun už se dá poskládat velmi solidní stroj, anebo se dá koupit pořádný střep, jak předvádí některé obchody. Mohu vám ale říci, že za 20 tisíc koupíte opravdu dobrý a vyvážený herní PC, který rozeběhne všechny hry na vysoké detaily a bez potíží a zvládne i řadu jiného. Připravili jsme tedy vyvážené sestavy:

Máme jen jedny varianty. Sázíme na mainstreamové základy AMD a Intel a už mnohem lepší grafickou kartu čemuž ale musíme přizpůsobit i pár dalších věcí. Tak se na to podívejme podrobněji.

  • O výběru komponent podrobněji

                                            – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory

V případě Intel platformy nemáme moc na výběr. Core i3 nebo nic :/. Intel totiž nejlevnější skutečné čtyřjádro, tedy Core i5, prodává až za 5000 korun :(. Core i3 je sice dvoujádro, ale má 4 vlákna celkem, takže je to rozumný základ.

V případě AMD sázíme také na čtyřjádro bez grafiky. Cenově by bylo docela zajímavé FX-8320 za hodně dobrý 3700 korun, jenže to bychom museli zvolit i dražší desku AM3+ a ty se navíc nedělají v mATX velikosti, které u našich sestav používáme (ne že bychom museli, ale můžeme). Každopádně FX+AM3 970 deska vyjde dohromady na 6 tisíc minimálně a to je moc pokud se máme se vším vejít do 20 tisíc. Takže jsme zvolili FM2+ platformu a Athlon X4, i když bychom raději už nový Athlon X4 a AM4 ….

Poznámka: Je škoda, že AMD neuvedlo dosud do běžného prodeje zbrusu nové BRISTOL RIDGE procesory pro AM4 platformu, kde nová a poslední generace 28nm modelů jak A6/A8/A12, tak X4 přináší podstatné zlepšení výkonu i efektivity a modernější platformu. Dostupné jsou jen pro OEM partnery, a na běžný trh se dostanou snad brzy – rozhodně bychom je upřednostnili a pokud nespěcháte se stavbou PC, doporučujeme na ně a AM4 platformu počkat.

K procesorům jsme rovnou vybrali i vhodné chladiče, zejména s ohledem na poměr cena-výkon a hlavně požadavek opravdu tichého provozu.

  • Základní desky

Nabídka desek se poněkud tenčí. V případě FM2+ platformy AMD je to asi pochopitelné, prostě končí a AM4 ji brzy nahradí. U Intelu ale také již spousta modelů přestává být dostupná, protože se chystají desky s čipsety řady 200. Nicméně není důvod na ně vyloženě čekat, neb přinesou minimum nového a i nové KABY LAKE procesory jsou stále současné SKYLAKE a kompatibilní. Samozřejmě pro vás pravidelně testujeme stále nové a nové základní desky, abyste byli v obraze, co se nabízí :).

  • Grafické karty

V této cenové hladině můžeme být spokojeni a naším favoritem je Radeon RX 470, což je jen lehce ořezaná verze RX 480. Za lehce přes 5,5 tisíce máme 4GB verzi se solidním chlazením. Výkon je mnohem lepší než měla starší generace grafik za tyhle peníze a spotřeba je dokonce nižší.

Radeon RX 470 4GB je opravdu úžasná grafika poměrem cena-výkon. Konkurenci má, v podobě jen o málo dražšího GTX 1060 3GB. Jenže tahle 3GB edice GTX 1060 je taková pastička. V první řadě by se neměla jmenovat GTX 1060, protože na rozdíl od 6GB GTX 1060 má jádro více ořezané. Problém dělají ale jen 3GB paměti. V mnoha hrách je výkon velmi dobrý, ale recenzenti i uživatelé hlásí problém, že FPS je zdánlivě dost, ale hra se poškubává apod. Je to proto, že 3GB paměti na grafice (navíc s tak výkonným GPU) jsou prostě hrozně málo a nedostatečné. Hry dnes běžně využívají 4-7GB grafické paměti, takže RX 470 se 4GB a navíc 256-bit sběrnicí ještě jde, ale GTX 1060 s jen 3GB a 192-bit je opravdu pro mnoho nových her problém a 3GB jsou jednoduše brzdou a vyhozenými penězi. GTX 1060 3GB tedy nekupujte, když GTX 1060, tak jedině 6GB verzi, ale ta stojí přes 7600 korun minimálně. Radeon RX 480 ve 4GB verzi, nebo RX 470 v 8GB, což je možná ještě zajímavější, stojí i dost pod 7 tisíc. Takže jsou zajímavější. Zejména v napnutějším rozpočtu, s jakým se potýkáme. Tajně doufáme, že RX 470 navíc ještě klesne, měla by být totiž v průměru ještě levnější, než aktuálně stojí a mluví se o tom, že by ji AMD rádo dostalo až na cenu 5 tisíc. Samozřejmě vše sledujeme a testujeme:  

  • Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pamatujte, že AMD FM2+ platforma je stále DDR3. Až AM4 bude DDR4 jako současné Intel platformy. Vzhledem k napnutému rozpočtu si pravděpodobně budeme muset vystačit jen s 2x 4GB tedy 8GB paměti celkem. Určitě kupujte vždy dva moduly, neosazujte jen jeden – snižujete si výkon. 8GB paměti ale stále dostačuje na vše. 

V případě diskového systému jsme se rozhodli, že SSD prostě patří do každého PC a zejména u levnějších PC se slabším HW je jeho přínos znatelný. PC je svižný atd. Takže minimálně na systém prostě SSD. A kupujte minimálně 120GB verze, protože menší jsou slabší, méně vydrží a jsou malé, takže se na nich nevejde systém ani pár programů a ještě rezerva. V současnosti nejlevnější 2,5“ SSD stojí 1100 korun běžně, a jsou dobrá (otestovali jsme je), takže není důvod je neosadit. Osobně také rád používám M.2 SSD karty, které se dají dát přímo na základní desky (musí mít na to port) a nezabírají tak ve skříni žádné místo a netaháte k nim žádné kabely.

Samozřejmě pro ukládání větších objemů dat použijte HDD jako druhý disk do PC. Nejlevnější smysluplnou volbou je 1TB disk za nějakých 1500 korun, 2TB za 2 tisíce je výhodnější, ale rozpočet je napnutý. Nejvýhodnější jsou 3TB a 4TB varianty, ale to jsme cenově už vysoko. Každopádně HDD se dá dokoupit a vyměnit kdykoliv.

Na trhu je spousta zdrojů a skříní a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. Naše sestavy nemají vyloženě hladové komponenty, takže kvalitní 400W zdroj bude s velkou rezervou stačit. Rozhodli jsme se dát tedy jeden opravdu tichý :).

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. Nicméně protože chceme dát i možnosti rozšíření a chlazení, zvolili jsme ATX tower. Možností je ale hromada a kolem 1000 – 1500 korun je spousta zajímavých skříní s rozumnou kvalitou i řešením chlazení a prostoru. A pokud byste rádi více, lze si připlatit i na lepší a hezčí.   

  • Shrnutí

Poměr cena-výkon, to je oč zde běží. Rozpočet je napnutý, ale do 20 tisíc včetně OS se lze vejít, jak vidíte s výkonem více než dostatečným a zajímavým a to i při kvalitních komponentách. Zda AMD nebo Intel necháme na vás, osobně si myslím, že tady může AMD s novými AM4 deskami a novými CPU pro ně být také lepší volbou než Intel, který se ale možná díky tomu bude trochu více snažit. Nabízet nejlevnější čtyřjádrový procesor (Core i5-6400) za více než 5 tisíc v roce 2016 je dost smutné :(. Uvidíme, co s tím AMD a Intel udělají, novinky čekáme na trhu nejpozději v lednu-únoru.

Ještě ale nekončíme. Podívejme se na sestavy za 25 tisíc korun, kde se toho dá vymyslet o něco více a získat více výkonu, kvality a výbavy.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1