Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 12 October 2016
Přejít na obsah
Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - PC v roce 2009
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC kolem 15 tisic
Výhodné PC s dobrým výkonem - PC s Windows za 20 tisíc
Kalitní a výhodné PC s dobrým výkonem za 25 tisíc
Závěr

 

 

 

  • Kvalitní a výhodné PC s dobrým výkonem

                                                                   – PC s Windows za 25 tisíc

Za 25 tisíc už si můžeme užít trochu více výkonu i kvality a výbavy. Takže jsme připravili vyvážené sestavy

Máme jen jedny varianty., kde sázíme na kvalitní výkonné základy, ale za stále přijatelné ceny.

  • O výběru komponent podrobněji

                                          – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory

U Intelu není moc nad čím dumat, chceme už opravdu slušný procesor minimálně se 4 jádry (a 4 vlákny) a nejlevnější, který Intel nabízí, je Core i5-6400 za 5 tisíc. Pokud byste rádi taktovali, tak to si budete muset připlatit na Core i5-6600K, který ale stojí příšerných 7 tisíc, což opravdu není moc dobrý nákup, protože XEON/Core i7 modely se 4jádry/8vlákny nestojí o mnoho více. Teoreticky by se možná vyplatilo počkat do ledna-února na novinky, kdy je pravděpodobné, že Intel za ceny současných modelů nabídne trochu výkonnější procesory (stejná architektura jen vyšší frekvence).

U AMD je varianta počkat na novinky mnohem zajímavější. V současnosti totiž můžeme pořídit supervýhodnou AM3+ variantu s FX-8370E, což je sice fajn, ale přeci jen je to stará platforma. AM4 je za rohem a ZEN procesory také, ačkoliv pravda, nevíme, co AMD a zda nabídne v této cenové hladině v případě ZEN + AM4 po nové roce. Čistě poměrem cena-výkon je AMD platforma i dnes mnohem výhodnější než Intel, kdy procesory má AMD levnější a stejně vybavenou základní desku pořídíte u AMD také levněji (i když pravděpodobně proto, že je AMD AM3+ a FX ve výprodeji už).  

K procesorům jsme rovnou vybrali i vhodné chladiče, zejména s ohledem na poměr cena-výkon a hlavně požadavek opravdu tichého provozu a také výkonu pro taktování, kdy minimálně AMD platformu lze taktovat.

  • Základní desky

Nabídka desek je stále slušná, dokonce se stará AM3+ dočkala letos nových modelů. U Intelu ale také již spousta modelů přestává být dostupná, protože se chystají desky s čipsety řady 200. Nicméně není důvod na ně vyloženě čekat, neb přinesou minimum nového a i nové KABY LAKE procesory jsou stále současné SKYLAKE a kompatibilní. Samozřejmě pro vás pravidelně testujeme stále nové a nové základní desky, abyste byli v obraze, co se nabízí :).

  • Grafické karty

V této cenové hladině už do sestav dáváme Radeon RX 480 s 8GB paměti anebo konkurenční GTX 1060 6GB v nějaké ze zajímavých edic. Je to celkem jasná volba. Pokud byste chtěli více grafického výkonu, tak …. Máte smůlu. Nad těmito modely je až GTX 1070, která začíná na minimálně 12,5 tisících, což je příliš na kompletní PC za 25 tisíc. Bohužel zatím na trhu není konkurence, takže za karty PERFORMANCE segmentu platíme tolik. Doufáme, že v lednu, kdy AMD uvede první VEGA grafiky, se to trochu posune, i když si nejsem úplně jist.  

Každopádně RX 480 8GB nebo GTX 1060 6GB jsou volby, které nyní máme. Obě výrazně lepší než minulá generace grafik za stejné peníze. Nabízejí výkon grafik R9 390X/GTX 980 minulé generace se znatelně nižší spotřebou a lepšími vlastnostmi. Ceny obou karet jsou dnes docela podobné, pravdou ale je, že stejné edice RX 480 a GTX 1060 většinou stojí AMD varianta o něco méně a je výhodnější při srovnatelném výkonu v současnosti, kdy má navíc i potenciálně vyšší výkon a ne 6GB paměti se 192-bit, ale rovnou 8GB paměti s 256-bit. Další výhodou RX 480 je podpora FreeSync/Adaptive Sync standardu, který se objevuje u mnoha nových monitorů, což NVIDIA neumí a její GSYNC je omezená záležitost na několik nepříliš zajímavých a velmi drahých monitorech. Přesto GTX 1060 6GB není špatná volba, je o malinko úspornější, i když rozdíl není velký. Objektivně však RX 480 nabízí trochu více za trochu méně a z pohledu optimalizací nových her, nástupu DX12/VULKAN a potřeb výkonu bude téměř jistě i výkonnější do dalších 1-2 let a v podstatě se zopakuje scénář GTX 960 a R9 380 z minulé generace, kde při vydání těchto karet to bylo stejně jako nyní u RX 480 vs GTX 1060 srovnatelné, ale dnes GTX 960 o desítky % zaostává za R9 380 a to prostě proto, že má slabší parametrovou výbavu i reálně nižší výpočetní výkon. RX 480 a GTX 1060 jsou na tom v podstatě úplně stejně s jediným rozdílem, není mezi nimi zdaleka tak velký rozdíl v reálné herní spotřebě a jsou dokonce edice RX 480, které mají téměř stejnou spotřebu jako GTX 1060. Z těchto důvodů doporučujeme RX 480 8GB před GTX 1060 6GB, ačkoliv obě jsou nyní rozhodně zajímavé a pro současné hry s velkou rezervou stejně použitelné, takže lámat chleba se bude opravdu až v nastupujících nových hrách pod DX12/VULKAN v následujícím roce a tom dalším.   

  • Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pamatujte, že AMD AM3+ platforma je stále DDR3. Až AM4 bude DDR4 jako současné Intel platformy. Vzhledem k napnutému rozpočtu si pravděpodobně budeme muset vystačit jen s 2x 4GB tedy 8GB paměti celkem. Určitě kupujte vždy dva moduly, neosazujte jen jeden – snižujete si výkon. 8GB paměti ale stále dostačuje na vše.

 

V případě diskového systému jsme se rozhodli, že SSD prostě patří do každého PC a zejména u levnějších PC se slabším HW je jeho přínos znatelný. PC je svižný atd. Takže minimálně na systém prostě SSD. A kupujte minimálně 120GB verze, protože menší jsou slabší, méně vydrží a jsou malé, takže se na nich nevejde systém ani pár programů a ještě rezerva. U této cenové hladiny je ale 240-250GB zajímavější volba (více místa, lepší výkon, delší výdrž a lepší poměr cena za 1GB). V současnosti nejlevnější 2,5“ SSD 120GB stojí 1100 korun běžně a 240GB koupíte za 1800 korun, a jsou dobrá (otestovali jsme je), takže není důvod je neosadit. Osobně také rád používám M.2 SSD karty, které se dají dát přímo na základní desky (musí mít na to port) a nezabírají tak ve skříni žádné místo a netaháte k nim žádné kabely. Do zvolených desek lze M.2 SSD kartu osadit, takže volba byla jasná.

Samozřejmě pro ukládání větších objemů dat použijte HDD jako druhý disk do PC. Nejlevnější smysluplnou volbou je 1TB disk za nějakých 1500 korun, 2TB za 2 tisíce je výhodnější, ale rozpočet je napnutý. Nejvýhodnější jsou 3TB a 4TB varianty, ale to jsme cenově už vysoko. Každopádně HDD se dá dokoupit a vyměnit kdykoliv.

Na trhu je spousta zdrojů a skříní a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. Naše sestavy nemají vyloženě hladové komponenty, takže kvalitní 500W zdroj bude s velkou rezervou stačit (asi by stačil i 400W, ale pokud byste se rozhodli taktovat a více svůj PC vybavit …).

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. Jako rozumný základ poslouží SilentiumPC Gladius M35. Existují v podobném designu i luxusnější varianta jak od SilentiumPC, tak od ZALMAN a dalších výrobců, samozřejmě ceny rostou. Pokud chcete něco pěkného, NZXT a S340 je zajímavý kousek.

  • Shrnutí

Neomezující výkon, rozumná kvalita, dobré provozní vlastnosti a to vše za dobrou cenu. Za 25 tisíc můžete mít tohle všechno v jednom. Samozřejmě můžete se rozhodnout pro kvalitnější desku, SSD disk, větší HDD, lepší zvuk, lepší chlazení, lepší zdroj atd. Ale to všechno už stojí další stovky a tisíce korun navíc a tak s tím počítejte. Ostatně sestavy za 30 a více tisíc máme nedávno aktualizované:

Dnes jsme se soustředili na cenovou hladinu 15 až 25 tisíc. Co říci závěrem?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1