Výběr PC sestav a Hardware (02/2017) za 15 tisíc: Co koupit a neprohloupit? Podívejme se … Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 14 únor 2017
Přejít na obsah
Výběr PC sestav a Hardware (02/2017) za 15 tisíc: Co koupit a neprohloupit? Podívejme se …
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - Co jsme nakupovali v roce 2014?
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC kolem 15 tisíc korun (02/2017)
Shrnutí a závěr

 

 

  • Rozumný základ za rozumnou cenu

                                                   – PC kolem 15 tisíc korun (02/2017)

V případě kompletního PC včetně OS kolem 15 tisíc je zde několik způsobů. Můžete vsadit na nejlevnější komponenty na trhu a poskládat to bez ohledu na kvalitu, což vřele nedoporučuji, protože si zaděláváte na drahé a zdlouhavé problémy. Anebo to můžete sestavit rozumně. Připravili jsme tedy vyvážené sestavy:

První varianta spoléhá na integrovanou grafickou kartu v CPU. U těchto sestav ignorujte Intel platformu, protože ta jaksi nemá, co proti AMD nabídnout, pokud jde o výkon a použitelnost integrované grafiky, nemá AMD konkurenci.

Druhá varianta spoléhá na low endovou přídavnou grafiku a to novou RX 460 ve 2GB variantě, což je asi to nejlevnější, co má smysl jako novou grafiku koupit. Výhodou jsou minimální nároky na napájení (2GB i některé 4GB verze nemají přídavné napájení), takže stačí i slabý zdroj. Grafický výkon je však zhruba 3x lepší než i s nejvýkonnější integrovanou grafikou AMD.

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Výběr mezi AMD a Intel je dnes trochu složitější. Pokud jde o výkon procesorů je nové Pentium „KABY LAKE“ G4560 obrovské zlepšení a asi nejzajímavější levný procesor kolem 2 tisíc korun. Z nepoužitelných a v podstatě už nekonkurenceschopných Pentium G jsou zase trochu použitelná CPU. AMD má sice výhodu v nabídce skutečně 4jdárových CPU, jenže …

Problém je, že FM2+ končí a nabídka v obchodech podle toho vypadá, řadu z těch věcí bude problém vůbec koupit, protože skladem už toho mnoho není. Navíc všichni víme, že AMD už má dávno lepší procesory i platformu. AM4 už dávno existuje, stejně tak výrazně vylepšená vůbec poslední 28nm generace procesorů AMD, jenže AMD už od Q4 tyto věci prodává a nabízí jen OEM partnerům. Tak doufáme, že se objeví běžně na trhu v průběhu příštího měsíce, kdy AM4 oficiálně vstoupí na trh i s RYZEN procesory. RYZEN jsou bez integrované grafiky, ale i ty budou k dispozici v levnějších verzích se 4jádry/4vlákny nebo 4jádry/8vlákny a to v cenové kategorii kolem 2-3 tisíc, což bude lepší nabídka, než Core i3 a Pentium G. Ty mají nyní tedy jen 2jádra/4vlákna a pokud vás zajímá, v čem se tak dnes Pentium G od Core i3 nyní liší, když je tu i skoro dvakrát vyšší cena u Core i3 stejné konfigurace, tak jsou to frekvence a hlavně podpora určitých instrukčních sad, které má jen Core i3. V některých oblastech jako zpracování videa apod. tak bude Pentium G výkonově i výrazně slabší než Core i3, proto pro multimediální PC bych spíše doporučil stále Core i3 v případě Intelu. Nicméně příchod RYZEN R3/R5 procesorů s tím může docela zamávat …  

  • Základní desky

Bohužel vyšších cen jsme se dočkali i u základních desek. V případě FM2+ platformy je situace ještě zhoršena tím, že dostupná nabídka desek řádně prořídla. Platforma končí a výběr je tak dost mizerný a nejzajímavější modely už nejsou dostupné. U Intelu pak nové desky s čipsety B250/H270 jsou dražší i proto, že jsou to novinky.

Musím říci, že koupit slušnou desku kolem 2 tisíc korun je docela problém. Tedy přesněji, každá je dostatečně kvalitní a ve výbavě je všeho dost, ovšem co mě osobně hodně vadí, že výrobci tyto desky osazují jen nejzákladnějším integrovaným zvukovým řešením ALC8xx, zatímco lepší ALC 1120/1220, které je výrazným vylepšením kvality zvuku, je k dispozici na desce nejlevnější za skoro 3,5 tisíce. Vzhledem k tomu, že integrovaná zvuková karta na desce bude primárním zdrojem zvuku u těchto počítačů, nejsem s nabídkou v této oblasti vůbec spokojen :(. Pokud vám to nevadí, OK. Výrobci desek se alespoň trochu snaží v oblasti designu desek, které jsou zajímavé. Najdeme tu třeba i čistě bílé desky. Formát upřednostňujeme mATX u této cenové kategorie, lze pořídit i menší ITX nebo větší ATX, obojímu byste měli přizpůsobit výběr skříně. V našem případě tedy zlatá střední cesta.

  • Grafické karty

V případě sestav spoléhajících na integrované grafické karty můžeme zcela jednoznačně nedoporučit Intel platformu. Jednoduše se ani nepřiblíží výkonem a vlastnostmi grafiky tomu, co nabízí AMD. Pokud tedy chcete integrovanou grafiku, má AMD to nejlepší. Otázkou je, zda nepočkat na AM4 platformu, ačkoliv nemohu zaručit, že AMD příští měsíc s nástupem AM4 vydá i ty AM4 APU čipy, které zatím nabízí jen pro OEM trh, takže čekání by se mohlo protáhnout. Samozřejmě pokud od integrované grafiky chcete jen zobrazovat text a obrázky na monitor a maximálně si přehrát nějaký film, zvládne to i ten Intel.

Pokud ovšem chcete více grafického výkonu, tak jsou tady samostatné grafické karty. Vzhledem k napnutému rozpočtu si nemůžeme moc vyskakovat. Na rovinu, pokud to s hraním her myslíte trochu vážně, koupíte si alespoň Radeon RX 470 4GB (stojí kolem 5500 korun vč. DPH). Cokoliv pod tímto modelem není výrazně levnější, je však výrazně výkonově slabší a RX 470 je nejvýhodnější grafická karta na trhu, u které lze o grafickém výkonu opravdu mluvit.

Vzhledem k našemu rozpočtu z výběru vypadává třeba NVIDIA GTX 1050Ti 4GB, což je přímá konkurence Radeon RX 460 4GB. Jenže GTX 1050Ti stojí běžně kolem 4500 korun vč. DPH, což je vzhledem k ceně i výkonu této karty (a RX 470 nad ní) je nesmysl, tím spíše že přímo konkurenční RX 460 je k dispozici běžně i o 1000 korun levněji a existuje i 4GB varianta bez přídavného napájení. Náš rozpočet je ale hodně napnutý, takže volbou je Radeon RX 460 2GB, osobně bych ale doporučil připlatit na 4GB verzi, pokud to s hraním her myslíte trochu vážněji. 2GB paměti jsou dnes už problém u nových her. Jedinou cenovou alternativou je NVIDA GTX 1050 (bez TI) 2GB, jenže ta je podstatně výkonově slabší. V této cenové kategorii je Radeon RX 460 nejlepší volba. Výkonově zvládne všechny současné i nové hry v 1920x1080, byť nemůžete čekat vždy plné detaiyl u nejnáročnějších her. Se snížením na vyšší/střední však nebudete mít s hraním žádného současného náročného titulu problém. Výhodou Radeon grafik proti NVIDIA grafikám je i podpora FreeSync snímkového vyhlazování (Adaptive Sync standard), které podporuje řada nových i levných monitorů. NVIDIA karty ale umí jen vlastní GSync, jenže s ním levné monitory na trhu neexistují. Pokud tedy kupujete s nový PC i nový monitor, bylo by zajímavé se podívat po modelu s FreeSync (Adaptive Sync) technologií.

  • Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pamatujte, že AMD FM2+ platforma je stále DDR3. Až AM4 bude DDR4 jako současné Intel platformy. V případě že budete sázet na výkon integrované grafiky u AMD, tak kupte i opravdu rychlé paměti, ideálně až 2400MHz DDR3 a nastavte to v BIOSu. Protože Integrovaná grafika spoléhá na operační paměť PC je výkon hodně znát (A DDR4 budou u AM4 velkým zlepšením). Vzhledem k napnutému rozpočtu si pravděpodobně budeme muset vystačit jen s 2x 4GB tedy 8GB paměti celkem. Určitě kupujte vždy dva moduly, neosazujte jen jeden – snižujete si výkon. 8GB paměti ale stále dostačuje na vše. Nepříjemná je jen cena RAM, která poněkud vzrostla.

V případě diskového systému jsme se rozhodli, že SSD prostě patří do každého PC a zejména u levnějších PC se slabším HW je jeho přínos v praxi ohromně znatelný. PC je svižný atd. Takže minimálně na systém prostě volte SSD. Minimem je 120GB verze, protože menší jsou slabší, méně vydrží a jsou malé, takže se na nich nevejde systém ani pár programů a ještě rezerva. V současnosti nejlevnější 2,5“ SSD stojí kolem 1500 korun běžně, a jsou dobrá (otestovali jsme je), takže není důvod je neosadit. Cenově výhodnější jsou 240GB SSD, která stojí kolem 2200 korun, ale náš rozpočet je napnutý. Výhodou ale je, že se na toto SSD vejde kromě OS i nějaká ta hra, takže výkon budete mít pořád.

Samozřejmě pro ukládání větších objemů dat použijte HDD jako druhý disk do PC. Nejlevnější smysluplnou volbou je 1TB disk za nějakých 1500 korun, 2TB za 2 tisíce je výhodnější, ale rozpočet je napnutý. Nejvýhodnější jsou 3TB a 4TB varianty, ale to jsme cenově už vysoko. Každopádně HDD se dá dokoupit a vyměnit kdykoliv.

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. I s tou přídavnou grafikou bude spotřeba maximálně v zátěži tak kolem 120-170W a to možná přeháním. Nemá smysl tam dávat 500W zdroj. Ideální by byl 300W, ale kvalitní takový zdroj stojí kolem 1500 korun. Osadili jsme tedy poměrem cena-výkon OK zdroj za 1000 korun. Levnější rozhodně nekupujte.

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. Do oka nám padla SilentiumPC Brutus Q20, což je cenově dostupná zajímavá miniCASE, vhodná právě pro takto slabší PC s menším zahříváním, jelikož nemá přídavné chlazení (nepasivní 2GB RX 460 je tedy ideální řešení a spolu se zdrojem chladí všechno uvnitř). Pro naše sestavy je ale doslova ideální, ale museli byste tam mít na procesorech jen maximálně 60mm vysoký  chladič. Optickou mechaniku neosazujeme, takže že tu na ní není místo, nevadí. Samozřejmě můžete vzít i jinou case, třeba klasičtější SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black, či modely od ZALMAN nebo CoolerMaster nabízejí podobné věci za slušné ceny. Volba je na vás. 



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 477x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 313x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 871x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6