Strana 3 z 3
Počítačové sestavy poměr cena-výkon
v rozpětí 10 až 20 tisíc korun
Právem nejsledovanější kategorie. Dnes jsem tak zvolil dvě cenové podkategorie. Jedna je kolem 13 000 korun, tu jsem pracovně nazval jako levný multimediální základ. Druhá sestava se měla vejít do 20 000 korun. Nazval jsem ji multimediální základ pro náročnější.
Mezi oběma sestavami je samozřejmě velký cenový prostor, ale ten lze vyplnit různými kombinacemi zmíněných počítačových komponent v obou ukázkových sestavách. Snažil jsem se ale vybrat nejvýhodnější komponenty na trhu a z nich ty sestavy sestavit a dostal jsem se na tyto částky.
Obě sestavy lze chápat jako stejně široce použitelné pro multimedia, samozřejmě vyšší cena znamená vyšší výkon apod. Někomu stačí méně, někdo chce na to samé více, každý si však určitě vybere.
- Procesory a základní desky
Vděčné téma AMD nebo intel. V tomto případě bych řekl: prašť, jako uhoď. AMD má, pokud jde o samotný procesor, malou výhodu v o něco lepším poměru cena-výkon i nižší spotřebě procesorů. Zvolený X2 3800+ EE má jen 35W, což je na dvouarový procesor hodně málo. Do levnější sestavy je tedy z nabídky AMD nejvhodnější. Intelovo dvoujádra v podobě aktuálních Pentium-DualCore stojí podobně, ale v základu mají o něco nižší výkon. Bohužel nepobrali zdaleka takové schopnosti k vysokému taktování od svých příbuzných Core2Duo, taktovat jdou stále dobře, ale nečekejte to, co od Core 2 Duo. Každopádně do levných sestav jsou podobně vhodná. Pokud chceme něco více, pak u AMD je velmi výhodný model X2 5200+, který již tiká na 2,6GHz. Proti němu je postaven Intel Core2Duo E4400+, který ale v základu nemá zdaleka na to, X2 porazit. Nabízí však celkem velmi slušné možnosti OC, které dokáží jakkoli nataktovanou X2 udolat. Výkon procesoru nás však dnes neomezuje.
Nabízím tedy pěkný přehledový graf s vývojem cen těchto zajímavých modelů za letošní rok. Jak vidíte, tak ceny padaly skutečně strmě a letos tak máme při nákupu důvod k úsměvu. Ten ale moc nemají ti, co pořizovali tyto procesory před slevami :)
Na trhu je ovšem spousta kvalitních desek. Jejich problém je ovšem cena. Prostě a jednoduše, když se chcete vejít s celou sestavou do určité částky, tak na desku mnoho nezbývá, Je to ale důležitá komponenta a tak se na ní zbytečně nešetří. V levnějších sestavách stačí celkem obyčejné desky, v těch lepších si samozřejmě připlatíme. U AMD setrvám na levném, ale velmi dobrém čipsetu AMD690G v provedení ASUSu. U Intelu stojí bohužel desky více. Volíme však už minimálně čipovou sadu P35. Do dražších sestav na deskách trochu přidáme. U AMD nás již brzy konečně navštíví AMD790, než se tomu tak stane, je z celé nabídky nejvýhodnější sada ATI X3200 v provedení firmy ASUS. U Intelu jsem vybral základ od Gigabyte na Intel P35. Deska s označením DS3L je kvalitní z kvalitních komponent za slušnou cenu.
Multimediální grafická karta dnes musí ledacos zvládnout. Kromě her je to i kvalitní přehrávání i dekódování videa. Při pohledu do ceníků není situace zdaleka tak jasná. 100% doporučuji vyhnout se u firmy Nvidia kartám jako GF7300, GF7400, GF7500 , GF7600 nebo GF7900. U ATI to samé platí pro X1300/X1650/X1550. Z nových karet máme na výběr z ATI HD2400XT a 2600PRO/XT u Nvidie pak z GF8400/8500GT/8600GT/GTS. Ze všech jmenovaných přichází do úvahy jen modely ATI HD2600XT GDDR3 (model s GDDR4 se nevyplatí) a u Nvidie jen GF8600GT. Všechno ostatní jsou vyhozené peníze a pasti na zákazníky. Nicméně tak jednoduché to není. Stále je na trhu model Radeon X1950GT/PRO a XT. Vtip je v tom, že co se týká starších DX9 her, tak nové grafické karty v cenové relaci do 6000 korun nemají absolutně žádnou šanci ani proti X1950GT startující na necelých 3000 korunách. Všechny tyto karty pak zcela převálcuje model ATi X1950XT 256MB, který je k sehnání za necelých 5000. Pokud však přijde na novější hry, pak už zejména v cenové relaci kolem 3000, tedy mezi modely HD2600XT, GF8600GT a X1950GT, není moc velký rozdíl. Pro levnější sestavy bych tedy dnes již doporučil model HD2600XT, který lze sehnat již od firmy Palit kolem 2500 korun s DPH. +/- stejně výkonná je i GeForce8600GT, ale stojí o nějakou tu stokorunu více a tak má horší poměr cena výkon. Na druhou stranu pokud plánujete využívat systém Linux, tak nic proti ATI, ale vzhledem k ovladačům je Nvidia zatím stále lepší volba pod tučňáky.
Pokud chcete kartu do 5000 korun s maximálním výkonem, pak je to X1950XT 256MB. Na DX10 v této cenové relaci rychle zapomeňte, podporu sice ony nové akcelerátory ATI HD2000 a Nvidia GF8 mají, ale je jim tak akorát na ozdobu a matení nepřítele (čti zákazníka). Výrobci s podporou DX10 totiž nějak zapomněli dodat pro něj i výkon výše zmíněným grafikám :). Pokud chcete novou kartu kolem 5000-6000 korun i s DX10, pak máte bohužel smůlu. Nvidia nabízí GF8600GTS, ale to je jen silně předražená GF8600GT na vyšších taktech, takže při její koupi možná dostanete automaticky i zdarma vyšetření u psychiatra, či poděkování výrobce za sponzoring. ATi tam pro jistotu nemá vůbec nic, ale v období září/říjen se s pravděpodobností hraničící s jistotou objeví zatím však oficiálně neoznámený model ATI HD2900GT/PRO, který je ale dnes už spíše jen veřejným tajemstvím. Nvidia prý chystá mainstreamový model až na listopad, ale ten se asi pod 6000 nedostane.
- Pevné disky, paměti a mechaniky
Operační paměť je celkem jasná záležitost. Pro levnější sestavy si budeme muset vystačit s 1GB operační pamětí. U těch dražších sestav je 2GB dnešní standard. Samozřejmě pořizujeme paměti formátu DDR2 na rychlosti 800MHz. Pro AMD je 800MHz zatím maximem využitelným, výkon přinese jen snížení časování. U Intelu je časování tak trochu jedno. Frekvence je důležitější.
Samozřejmě nechybí pěkná tabulka s přehledem vývoje cen jednotlivých velikostí. Celkově vzato bych dnes ty 2GB doporučil každému. 2000 korun zase není tolik peněz a ta paměť se hodí.
V případě pevných disků tu máme opět rozhodování o tom, co kdo využije. Přiložená tabulka prozrazuje, že nejvýhodnější kapacity jsou 320,400 a 500 GB. Pro levnější sestavy tak volíme 320Gb pevný disk a pro ty dražší 500GB. Z dostupných značek bych doporučil vybírat mezi Hitachi, Seagate a Western Digital.
Nechybí graf s vývojem cen jednotlivých kapacit pevných disků. Sami vidíte, že samozřejmě větší disky klesají na ceně nejrychleji. Již nyní mohu tvrdit, že na konci roku budeme mít 500GB disk za nižší cenu, než za co jsme na začátku roku pořizovali průměrný 320GB disk. Opět se tedy za stejnou cenu za jeden rok kapacita disků bezmála zdvojnásobila.
Optickou mechaniku volíme DVDRW se SATA rozhraním. Zbytek je na vás, rozdíly jsou celkem malé, pro většinu z nás slouží mechanika nejčastěji jen jako ucpávka díry v počítačové skříni.
- Skříně, zdroje a chlazení
U všech sestav zůstávám u levné, ale celkem kvalitní počítačové skříně. Ačkoli to sám nechápu, mnoho z Vás má prostě problém připlatit si na kvalitu ať už zdroje nebo skříně. Ostatní, co víme, proč se to vyplatí, si na lepší rádi přidáme. Vyhněte se tedy prosím skříním EC, KME, Colors-it apod. Stejně tak se pro vlastní dobro vyhněte parodiím na počítačové zdroje v podobě značek EC, KME, LC, SUN, Chill a podobně „lákavým" nabídkám na podezřele levné zdroje, nebo hodně Wattů za podezřele nízkou cenu. Do této cenové kategorie nám proniká čím dál více známých výrobců. Nově můžeme na trhu kolem 1200 korun pořídit pěkné skříně od Enermaxu i další. Vybral jsem jednu s pěkným designem a velmi účinným chlazením. Upozorňuji, že pokud někdo bude chtít osadit nějaký větší chladič, tak ať si to proměří, zda se mu do skříně vůbec vejde ;)
Pokud jde o chlazení, tak u AMD doporučuji nahradit okamžitě BOX chladič - v dnešní době je to skutečně přežitek. U Intelu pak u dražší sestavy také. Ticho a klid za těch pár stokorun rozhodně stojí. Samozřejmě doporučuji mít chlazenu skříň 2x 120x120mm ventilátory. Jeden vpředu a druhý vzadu. Při tom možná pochopíte, proč se některé počítačové skříně nedají za počítačové case vůbec považovat.
Bohužel tím opět vaše investice nekončí, pokud budete chtít kompletní počítač, musíte nutně zakoupit další příslušenství, monitor, myš, klávesnice a jednoduché repro vás přijdou na minimálně zhruba 5000 korun, tento návrh máte u předešlé cenové skupiny základů. Semhle už jsem zvolil příslušenství dražší. Netvrdím, že musí být nutně takové, ale mnoho lidí si právě takové k podobným sestavám pořizuje. Další peníze může, ale také nemusí, stát operační systém. Windows vás vyjdou na minimálně 2500 korun, kdy je dnes doporučen Windows Vista. Samozřejmě lze ale ušetřit a s plnou spokojeností lze celkem slušně používat nějakou z dostupných distribucí Linuxu, který je mnohem levnější a stojí většinou buď cenu média, nebo je zdarma.
A to by bylo pro dnešek vše. V úterý se pak podíváme na počítače od 20 000 korun výše, takže to bude jen o výkonu a kvalitě. Většině studentů bude více než královsky vyhovovat některá z dnes představených konfigurací. Přeji vám mnoho štěstí při výběru a pokud si myslíte, že by tento výběr mohl někomu pomoci, nebojte se doporučit, Samozřejmě uvítám i připomínky k návrhům a vaše osobní zkušenosti k dalšímu zlepšování.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|