Strana 2 z 2
- Počítačové základy do 10 000 korun
Za 10 000 korun lze mít dnes dříve nemyslitelné. Kvalitu a plně dostatečný výkon pro běžné činnosti. Pokusili jsme se dát do hromady celkem tři varianty toho, co lze do 10 000 korun seskládat.
- PC do kanceláře - levně a kvalitně ...
První varianta sestav je to nejlevnější, co se vlastně vyplatí pořídit. Více bych šetřit nedoporučoval. Za ušetření v řádech desítek korun možná celých stokorun, to opravdu nestojí. Počítačové základy za cenu necelých 5500 korun s DPH, se nabízejí jako nenároční pomocníci do kanceláří. Stejně tak mohou být využity i pro nenáročné nasazení v domácnosti. S přehledem zvládnou veškeré současné aplikace, i když samozřejmě některé pomaleji.
- PC jako levný multimediální domácí základ ...
Pak jsou tu také lidé, kteří by rádi trochu multimediálnosti a všestrannosti, ale nechce se jim dávat za počítačový základ více než 10 000 korun. I pro ty máme alternativu. V druhé tabulce máme opravdu po všech stránkách vyvážené sestavy - levné multimediální domácí základy. Ty zvládnou s přehledem vše, včetně střihu videa, úpravy fotografií, přehrávání HD filmů, či hraní moderních her v rozumných nastaveních. Samozřejmě za 10 000 korun nelze čekat lámání rekordů, ale pro potřeby běžného uživatele jsou to sestavy opravdu dostatečné.
Třetí tabulka obsahuje takový návrh levného HTPC, tedy počítače určeného do obýváku jako multimediální centrum. Opět jsme se snažili vejít do ceny 10 000 korun za tento základ, takže ne vše je ideální, ale jako levné HTPC je to opravdu velmi slušné.
Podívejme se teď na všechny prezentované sestavy konkrétněji.
- Procesory a základní desky ...
Samozřejmě si díky cenovému omezení sestav nemůžeme příliš vyskakovat, nicméně ono to vlastně ani není nutné. Pro kancelářské sestavy nám opravdu bohatě stačí relativně silné jednojádrové procesory. Levné dvoujádro z nich odvozené není příliš dobrým nápadem ani investicí. Přeci jen nenáročné činnosti, které jsou na kancelářský PC kladeny, zvládne s přehledem a lépe rychleji taktovaný jednojádrový procesor než níže taktovaný dvoujádrový procesor. Sekretářka k psaní faktury opravdu dvoujádrový procesor nepotřebuje. Něco jiného už je to, pokud mluvíme o multimediálním nasazení. Zde už je dvoujádrový procesor dobrý nápad. Většina multimediálních aplikací je pro dvoujádrové procesory optimalizovaná a seberychlejší jednojádra jsou většinou horší. Vyhneme se ošizeným dvoujádrovým procesorům podíváme se na výhodnější plnohodnotnější modely. Ty můžeme mít za ceny od 1200-1400 korun, a protože nekupujeme CPU každý den, nějaká ta koruna na ně nás už nezabije. Neděste se čísel TDP, tyto levné dvoujádrové procesory spotřebovávají v reálném nasazení o mnoho méně.
Pokud jde o základní desky, tak zde budeme hodně koukat po modelech s integrovaným grafickým jádrem. Pro kancelářské činnosti nepotřebujeme extra grafickou kartu. Do nejlevnějších sestav tak v klidu osadíme schopný AMD690G a Intel G31. V přímém srovnání je AMD690G o něco lepší. Cenově jsou navrhované desky opravdu příjemné. U více multimediálně zaměřených sestav, jako HTPC se na trhu objevují opravdu schopné čipové sady. Prozatím asi nejlepším základem takové sestavy je dnes deska s AMD780G s nejvýkonnější integrovanou grafickou kartou na světě. Kromě toho nabízí i HDMI a UVD čip pro akceleraci HD videa. Navíc disponuje tento čišet bohatou výbavou. Konkurence ve všech ohledech dnes zaostává, takže to je dnes při rozhodování poměrně jednoduché. Pokud jde o základní desky bez integrované grafické karty, tak dnes bych doporučil takové, které pro AMD mají čipovou sadu AMD770 a pro procesory Intel se zase hodí taková deska, která disponuje čipovou sadou P35. Doporučuji vybírat z kvalitních výrobců základních desek, kterými jsou firmy ASUS, Gigabyte, DFI. Vyhnul bych se naopak dnes základním deskám z produkce firem MSI, BIOSTAR, které jsou problematické, pokud jde o kvalitu.
U sestav v této cenové kategorii to bude poměrně jednoduché. V případě kancelářských sestav si plně vystačíme s integrovanými grafickými kartami. V případě HTPC je tu možnost. AMD platforma nabízí v současnosti více a to tak, že osazení slotové grafické karty k AMD780G není nutné. Pokud jde o platformu Intel použitelnou pro stejný účel, asi bych tu grafiku doporučil. Nicméně u AMD 780G není ta HD3450 úplně k ničemu. AMD totiž umožňuje v systému Windows Vista zapojit tuto grafiku do tzv. CrossFire systému, tím lze posílit grafický výkon celého počítače a získat opravdu použitelný výkon pro hry v rozumných nastaveních. Je to tedy jen na vás. Pokud jde o ty levné multimediální sestavy, tam samozřejmě grafiku osadit musíme. Vzhledem k cenovému stropu si nemůžeme moc vybírat. Kolem 1600 korun jsou k mání ATI Radeon HD3650. Konkurenční Nvidia 8600GT není příliš dobrá konkurence. Samozřejmě s HD3650 si můžeme dovolit spustit nové hry, ale na vysoké detaily to opravdu není, ale pro nenáročné hráče tahle karta jistě bohatě postačí.
- Pevné disky, RAM, mechaniky
Samozřejmě každou sestavu musíme náležitě dovybavit. Pokud jde o operační paměť, tak u nejlevnějších sestav předpokládám nasazení Windows XP a 1GB paměti je dostačující. I když 2GB vyjdou na 800 korun, takže je to také možnost. U dražších sestav asi nemá cenu uvažovat nad jinou kapacitou paměti než 2x1GB. Doporučuji samozřejmě 800MHz DDR2 moduly s nízkým časováním CL4.
Pevné disky pro ukládání našich dat, to je již trochu individuální sestava. U kancelářských sestav je kapacita 160GB si myslím až až. Menší disk se ale nevyplatí kupovat. U multimediálních sestav už předpokládám nutnost více prostoru. V době nástupu HDTV a HD videa se myslím 750GB hodí, zvlášť když stojí 2700 korun. Vybíráme z nabídky 3,5" pevných disků pro rozhraní SATAII.
Pokud jde o optické mechaniky, tak samozřejmě je to DVDRW a to modely s rozhraním SATA. Můžete vybrat nějaké ty s podporou popisovacích technologií. Pokud jde o značku je to celkem jedno. Pro HTPC by se možná hodila nějaká ta Blu ray mechanika, ale ta by u našich sestav do 10 000 korun tvořila třetinu ceny, takže si ji myslím odpustíme.
Samozřejmě zbývá otázka, kam to všechno narvat. Levná počítačová skříň nemusí být nutně špatná. Nekupujte ty nejlevnější. Doporučit mohu malý ASUS TS 6A1 s 250W zdrojem. Pěkná, funkční skříň. Pro HTPC není možná úplně ono, ale ostudu v obýváku neudělá a za ty peníze je to dobré. Čistě HTPC skříň stojí běžně řádově 3-4x více. S Watty na zdroji to nemusíte přehánět. Kvalitnímu zdroji stačí málo. S tím úzce souvisí chlazení celého PC. Minimálně na procesory bych doporučil použít místo BOX chladičů AC Alpine. Opravdu se to vyplatí.
Pro multimediální sestavy a zejména tu HTPC, se samozřejmě musí použít další hardware. Asi logické je osazení TV karty s digitálním příjmem. Možností je také osadit nějakou tu kvalitnější zvukovou kartu, ale ta vás vyjde na nějakých 1500-2000 korun. Integrované zvukové karty jsou dnes slušné a většině jistě plně postačí.
Pro uvedené sestavy budeme vybírat nejspíše z trojice možných operačních systémů. Linux, Windows XP a Windows Vista. Pro kancelářské sestavy se hodí Windows XP i Linux, pro multimediální bych doporučil spíše již Windows Vista Home Premium 64-bit, síly na to mají obě sestavy dost a dost.
Tím bychom ukončili povídání o PC základech do 10 000 korun. Mnozí se mě často ptáte, zda vám takovéhle sestavy mohu opatřit a poskládat, prozatím to není v mých silách, ale pracujeme na určité změně. Každopádně mé doporučení nyní je, že ve slušném obchodě vám z vybraných komponent PC sestaví. Velmi brzy se podíváme obdobným způsobem na sestavy mezi 10 - 20 000 korunami.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|