Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 08 duben 2017
Přejít na obsah
Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - co jsme kupovali v roce 2014?
Výkonný multimediální PC za dobrou cenu - PC za 40 tisíc
Výkonný PC za dobrou cenu - PC za 50 tisíc
High end PC kolem 70 tisíc - Vysoký výkon a kvalita za solidní peníze
Shrnutí a závěr

 

  • Výkonný multimediální PC za dobrou cenu – PC za 40 tisíc

Ačkoliv se může zdát 40 tisíc jako hodně, pořád to není tolik, abyste si za to mohli koupit absolutní high end. Ovšem v některých ohledech od něj nebudete daleko. Takže co se dá dnes za 40 tisíc postavit?

Důležité: čtěte i test pod tabulkou.

Z hlediska výkonu celku nemá Intel vůbec šanci konkurovat nyní AMD. Kdo by to byl ještě nedávno řekl?! Jeho pouze 4 jádrový Intel Core i7-7700K, což je to nejlepší, co Intel pro mainstream má, prostě nestačí na 8jader/16vláken RYZEN 7. A ten jde navíc taktovat tak, že se následně výkonem díváme na jeden z nejvýkonnějších procesorů na trhu vůbec! Ano, Intel i7-7700K je v určitých podmínkách rychlejší, ale ne proto, že by to byl výkonnější procesor, ale proto, že má vysoký takt na jádro a některé aplikace prostě neumí využít více jader. Nicméně velká většina ano a pak je RYZEN i s výrazně nižšími takty o desítky % výkonnější než i7 a to má stejnou spotřebu! Dokonalý obrat na trhu, kdy AMD najednou nabízí lepší procesor, s lepším výkonem, lepší efektivitou. A věřte tomu nebo ne, i za lepší cenu.

RYZEN 7 1700 se výkonově pohybuje pod úrovní Core i7-6900K, tedy high end procesoru za 32 tisíc se stejnou konfigurací jader i vláken. Jedinou oblastí, kde má i7-7700K mírně navrch jsou hlavně hry, kdy se tomu ovšem přikládá příliš významu a zastírá to skutečný výkon procesorů. Core i7-7700K má „vyšší“ herní výkon pouze tam, kde hra nevyužívá více než 2-4 jádra, a to pouze v nízkých rozlišeních s výkonnou grafikou, kde není GPU výkon omezením. A i tak se bavíme o rozdílu 150FPS pro Intel a 130-140FPS pro mnohem níže taktovaný RYZEN 7 nebo i7-6900K! Tedy rozdíl, který v běžné praxi nehraje absolutně žádnou roli. Protože většinu uživatelů s těmito CPU provozuje výkonné grafiky ve vysokém rozlišení.

A právě pokud přepnete na vyšší rozlišení s výkonnou grafikou, tedy 2560x1440 či 3840x2160 apod., rázem je omezením výkon GPU a nikoliv CPU. A výkon všech CPU se v podstatě srovná a vícejádrové RYZEN či i7 mají proti 4jádrovému procesoru vyšší minimální FPS, protože jsou to podstatně výkonnější procesory s výrazně větší rezervou. Zatímco využití i7-7700K běžně dosahuje přes 90%, u 8jaádrových procesorů je klidně jen kolem 50%. A i pokud zůstanete u nižšího rozlišení (1920x1080) a použijete slabší grafiku (Radeon RX 480 nebo GTX 1060), rozdíl mezi vysokotaktovaným i7-7700K a níže taktovanými 8jádry bude 1-3FPS, protože omezením je zase výkon GPU a ne CPU (v případě takto výkonných procesorů). Obecně řečeno se tedy důležitosti „herního výkonu CPU“, v případě této cenové kategorie procesorů, věnuje zbytečně mnoho pozornosti. Proč? Protože je to jediná oblast, kde i7-7700K a celá mainstreamová Intel vlastně dokáže RYZEN 7 procesorům a mainstreamové AM4, proti kterým stojí, vůbec výkonem konkurovat. Tvrdit že Core i7-7700K je lepší koupě pro kohokoliv dnes než RYZEN 7, je stejné, jako tvrdit, že i7-7700K je lepší a výkonnější než i7-6900K. Přesto se spousta takových lidí najde. Je to hloupé, protože RYZEN 7 má stejný výkon na jádro i celek jako tento high end procesor 6900K Intelu, ovšem má cenu a spotřebu jako 7700K. Takže dát 7700K přednost před RYZEN 7 je jako mít „zdarma“ na výběr mezi i7-7700K za 10tis a 6900K za 32tis a vzít si ten 7700K, protože je prý lepší ….    

Výběr procesoru je tedy dnes velmi jednoduchý. U CPU za více než 10 tisíc se nyní kupuje AMD protože je jasně lepší a výhodnější než co nabízí Intel. V klidu tedy můžete nyní ignorovat platformu Intel. Podívejme se tak na to, jaké jsou háčky a možnosti kolem zbrusu nové AMD platformy, která je tedy nyní tím, co nás hlavně při nákupu nového PC zajímá.

  • Stavíme AMD RYZEN počítač

Výběr procesoru tak máme jasný, RYZEN 7 1700, který má sice nízké takty, ale dá se bez potíží taktovat (plně odemčený). A i bez toho je to hodně výkonný procesor. Nicméně jeho taktováním získáte výkon absolutního high endu a v současnosti je to nejzajímavější procesor na trhu!

  • Chlazení

Pokud sáhnete po RYZEN 7 1700 tak k němu automaticky v balení dostanete i nový BOX chladič AMD. - Spire Wraith. A zatímco v minulosti bychom BOX chladič ani nevybalovali, natož ho osazovali, tak pokud neplánujete taktování, nebo jen velmi lehké, s klidem vám SPIRE WRAITH doporučím použít. Má solidní výkon a je překvapivě velmi velmi tichý. A ano, má i RGB podsvícení ;). Pro spousta uživatelů tak překvapivě naprosto dostačující chladič! A je vlastně zadarmo hned u CPU, zatímco Intel vám žádný takový u i7-7700K v ceně nenabídne.

Pokud se ale rozhodnete, že chcete něco lepšího není problém. Jen se ujistěte, že vámi zvolený chladič už má v balení i potřebnou upínku k nové AM4 platformě. U některých starších chladičů, pokud máte doma, tak se dá potřebná sada i dokoupit a někteří výrobci ji poskytují i zdarma – informujte se. V případě AiO kapalinových chlazení bylo zdržení s distribucí upínek a dostávají se mezi zákazníky až v těchto dnech, ale také tedy existují.

  • Základní deska

Poněkud tristní zůstává situace ohledně nabídky desek. Tedy ve srovnání s neuvěřitelně přehnanou nabídkou desek pro dnes už nezajímavou Intel Z270 platformu. Zatímco pro slabá maximálně 4jádra Intelu si můžete koupit i „superultramega“ desku za 15 - 20tisíc, pro mnohem výkonnější RYZEN procesory AMD je aktuálně maximem deska za 8-9 tisíc. Jedna. Každý výrobci uvedl jen 2-3 modely na X370 čipsetu a několik na B350, což už jsou ale desky nižšího segmentu. Na druhou stranu o to je výběr desek jednodušší.

Testy základních desek

Osobně nemám nic proti B350 deskám, pokud neplánujete velké taktování, jsou kvalitativně bez problémů použitelné. Jenže až na vzácnou výjimku výrobci šetřili na nich skoro na všem, kvalita integrovaných zvukovek je mizerná atd.. S jedinou výjimkou, kterou uvádíme v seznamu alternativních desek. Obecně vzato doporučují spíše X370 desky a to proto, že jsou dražší, rozhodně kvalitnější a lépe vybavené. V současné době se také vyplatí deskám pravidelně updatovat BIOS, protože AMD i výrobci neustále vylepšují výkon i řadu dalších věcí kolem podpory pro RYZEN.

  • RAM – paměti

S výběrem základní desky souvisí v případě nové platformy AMD i výběr pamětí. Poprvé AMD přechází také na DDR4 standard. Jako nová architektura a platforma má obecně zatím ne dokonale vyladěnou kompatibilitu se všemi moduly. Ale to v praxi neznamená, že by vám jakékoliv DDR4 nefungovaly. Fungují všechny! Některé ale lépe. V případě některý pamětí (těch s HYNIX čipy a také dvoustranných modulů) existuje zatím omezení, na jak vysoké frekvenci ty RAM mohou běžet. Pokud to neřešíte, tak můžete být v klidu, i s nejlevnějšími RAM DDR4 moduly a poběží vše, přesto doporučuji vybírat prověřené a pokud možno maximálně kompatibilní moduly. Pokud řešíte i rychlost RAM, což v případě RYZEN 7 může přinést zajímavý výkonový nárůst, protože RYZEN zajímavě z rychlosti DDR4 pamětí těží, pak máme doporučení:

Aktuálně, pokud chcete dosahovat vysokých frekvencí na RYZEN tak aktuálně platí, že Samsung B-Die je podmínkou. Doporučené modely, u kterých máte nejvyšší šanci i na vysoké přetaktování RAM (3000-3200MHz běžně a více) na většině slušných deskách (bohužel ne na všech, což je ale na řešení výrobce desky a jeho BIOSu):

  • Geil EVO X – GEX416GB3200C16DC [16-16-16-36 @ 1.35v]
  • G.Skill Trident Z RGB Series- F4-3200C16D-16GTZR [16-18-18-36 @ 1.35v]
  • G.Skill Ripjaws V 16GB F4

EDIT: Aktuálně se objevují první modely speciálně certifikované pro AMD RYZEN platformu. V nabídce je má G.SKILL jde o sérii FLARE X řady GFX .... ideální pro vysoké frekvence jsou tedy F4-3200C14D-16GFX (2x8GB DDR4 3200MHz). Doporučujeme tedy tyto moduly, snad se brzy objeví v českých obchodech, kde se jinak tato značka RAM běžně prodává ...

Výrobci desek postupně přidávají a vylepšují kompatibilitu, také výrobci pamětí zlepšují své modely. Na zbrusu novou platformu se nedá říci, že by RYZEN měly s paměťmi problém, když si vzpomeneme na to, co se dělo když se v minulosti nové architektury a platformy Intel či AMD uváděli, tak RYZEN proti tomu funguje dokonale :). Ale vážně, s některými moduly prostě můžete vytáhnout z RYZEN 7 další výkon s některými ne. V případě že se rozhodnete osadit 2x 16GB nebo 4x 8GB prostě více než 2x 8GB B-side, je možnost dosažení vysokých frekvencí zatím omezena. Ale 2x 8GB (16GB) v současnosti zcela stačí a i vzhledem k cenám je to více než dost pro většinu. Zvolili jsme tedy model, se kterým víme že na většině desek se dá případně dosáhnout i těch 3200MHz celkem v pohodě. Pokud to řešíte! Pokud ne, klidně si kupte pomalejší modely ze stejné série. Nicméně ceny jsou vysoko u všech.

Bohužel ani AMD ani INTEL se prostě při vstupu nové platformy a architektury na trh nevyhnou tomu, že kompatibilita a funkčnost RAM není 100%. Můžete se vztekat, jak chcete, ale ani AMD teď či v minulosti, ani Intel v minulosti podobné věci prostě podchytit 100% nemůže před uvedením nového produktu na trh, kde jsou desítky až stovky konfigurací a modelů RAM. Takže ano, v tuto chvíli existují lepší a horší paměti pro RYZEN mající vliv na funkčnost i výkon systému. Výběr z těch aktuálně nejlepších, jsme uvedli.

  • Grafická karta

Bohužel, zatímco na poli procesorů máme zpátky po mnoha mnoha letech konkurenci a AMD a Intel jsou opět v sobě, na poli grafických karet poté, co se loni AMD dočasně stáhlo z vyššího segmentu, nemá NVIDIA stále konkurenci. Pokud chcete vyšší výkon než vám RADEON RX 480 a nebo GTX 1060 nabízejí, tak AMD nemá nyní co nabídnout a vybíráme tedy pouze z NVIDIA nabídky.

Máme ale dobrou zprávu, protože skoro rok předražených GTX 1070/1080 skončil a NVIDIA se s tím, jak se blíží návrat AMD s RX VEGA sérií, chová jako by už konkurence zpět byla. Takže aktuálně hlásíme, že GTX 1070 zlevnila na cenu, kde má zhruba být a odpovídá tomu, čím tato karta je. V současnosti tedy GTX 1070 je volbou se slušným výkonem za celkem rozumnou cenu. GTX 1080 je sice znatelně lepší, zejména pokud plánujete hraní i ve 4K tak bych řekl že je nutností, ale i když zlevnila i GTX 1080, pořád stojí 15 tisíc, což je hodně pro náš napnutý rozpočet.

Takže GTX 1070 jasná volba, na výběr máte mnoho provedení, lišící se chladičem, velikosti atd. Výběr je prostě na vás. V našem případě jsme sáhli po cenově/výkon zajímavém modelu. Jedním z větších negativ GTX 1070 je fakt, že neumí FreeSync/Adaptive Sync standard, což je problém, protože monitorů s tímto standardem jsou na trhu desítky i v nižších cenových hladinách, jenže NVIDIA podporuje jen svůj drahý GSYNC, který je pouze na pár velmi drahých monitorech a tam také zůstane. Jinak samozřejmě nevíme, co nabídne AMD za tuhle cenu a faktem je že GTX 1000 série není úplně ideální pro DirectX12 a moderní hry, kdy architektura z toho neumí vyždímat tolik, co AMD, jenže ta prostě zatím nic výkonnější než RX 480 (brzy RX 580) nenabízí. Radeon RX VEGA dorazí až v květnu-červnu.

  • Disky

Tady nebudeme diskutovat, Minimálně 240/256GB SSD na systém a základní aplikace je naprostý základ. Osobně pak doporučuji zvolit M.2 kartu pro osazení do desky. Aktuálně se na trhu objevují i cenově přijatelná PCIe NVMe řešení, ale zatím jsme neměli možnost je otestovat, tak nevím. Problém je, že novinky jsou sice na trhu, ale je jich málo pro zákazníky i testy, protože výroba nestíhá.

Samozřejmě by bylo fajn mít v PC i druhé SSD s větší kapacitou na hry a další data, ke kterým potřebujete rychlý přístup. Nicméně slušné 480GB 2,5“ SSD stojí necelé 4 tisíce, takže hodně pro naši sestavu. Ale je to možnost. Zejména pokud chcete úplně tiché PC a nechcete tedy ve své sestavě klasický mechanický disk. Ten vychází samozřejmě poměrem cena-kapacita mnohem lépe než SSD, ale i tak 2TB vás pořád vyjde na 2 tisíce, ale osazujeme jej v základu.

Samozřejmě můžete si udělat řešení, jaké potřebujete. Osobně používám superrychlý M.2 jako systémový, dva velké SSD pro data a práci a jeden HDD pro odkládání. Na další data a zálohy mám v podstatě externí disky/NAS řešení. Ale cenově jsme zase jinde. Protože v našem případě máme rozpočet, udělal jsme to cestou cenově nejzajímavějších modelů.

  • Skříň a zdroj

Čím to všechno živit? Někteří mají potřebu si myslet, že podobný výkonný PC potřebuje 1000W zdroj. Nepotřebuje! Investice do kvalitního zdroje určitě schvalujeme, ale nemusí mít zrovna tolik W. Na rovinu, i pokud vezmu taktování všeho co máme v našich ukázkových sestavách, tak pořád celý PC nebude žrát více než 400W v TOP zátěži. Tak jak to je bez taktování bude spotřeba v zátěži spíše kolem 200-250W, osazené procesory i 1070 toho zase moc nepožerou. Takže i námi doporučený 650W zdroj je s velkou rezervou. Neříkám, že je to hezký zdroj (je ošklivý), ale je to opravdu kvalitní, nejlevnější zdroj, který doporučím. Pokud chcete hezký zdroj se šikovnou modulární kabeláží připlaťte si. Seasonic, beQuiet, Enermax možná EVGA. Osobně bych volil těch 650W jako ideál a pokud možno kompaktní zdroj s modulární kabeláží, protože je to lepší pro montáž do mnoha současných skříní.

Testy počítačových skříní

A když jsme u toho. Výběr skříně. Naštěstí dnes už nemusíte utrácet mnoho tisíc za trochu slušnou skříň. Kolem 2 tisíc korun už existuje několik výborných opravdu kvalitních skříní, které udělají nejen dobrou službu, ale i spousta parády. Za mě osobně je favorit NZXT S340 s oknem, naprostá nádhera za ty peníze, trochu stísněnější ale vše se vejde (nepočítá ale už s mechanikou, kterou bych ale už stejně volil jako USB případně). Existuje pak ještě dražší verze ELITE, která je úplně úžasná – má celý bok z kouřového skla :). Pokud něco „klasičtějšího“, Fractal, CoolerMaster nebo i SilentiumPC mají kolem 2 tisíc zajímavé modely taky.

Samozřejmě sestavu je vhodné doplnit operačním systémem, aby to vůbec k něčemu bylo. V našem případě volíme Windows 10 a to ve formě USB instalačního disku. Někteří mohou mít pocit, že Windows 7 je pro ně lepší, důrazně to nedoporučuji. Už jsou to 2 roky, co je W10 na trhu, je to lepší systém než W7 a hlavně RYZEN i současné Intel KABY LAKE nemají oficiálně podporu pro W7 a podobně je na tom i řada dalšího HW. Fungovat asi bude a funguje, ale bez záruky a podpory. Opravdu vřele nedoporučuji používat něco jiného, než Windows 10, pokud MS platformu, pro současné PC.

TIP: V případě AMD RYZEN platformy přepněte řízení spotřeby Windows na vysoký výkon, abyste vytáhly z výkonu nového CPU co nejvíce. MS samozřejmě pracuje na updatu pro RYZEN, který lépe využije celý CPU automaticky.

Podívejme se na dražší sestavy ….



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1